چطور خوشحال باشم؟ راههای بسیار ساده برای شاد زیستن
روانشناسی

چطور خوشحال باشم؟ راههای بسیار ساده برای شاد زیستن 

چطور خوشحال باشم؟ بعضی از مسائل و شرایط تحت کنترل ما نیستند و ما نمی توانیم کاری در قبال آنها انجام دهیم. اما ما می توانیم به سهم خود کارهایی انجام دهیم که در زندگی مان بیشتر احساس خوشحالی و شادی داشته باشیم.

دهه ها مطالعات در مورد شادی و رفاه هیجانی حاکی از یک واقعیت مهم است. تجربۀ شادی بیشتر، قطعا در کنترل هر یک از ما وجود دارد. در حالی که هیچ درمان جادویی برای وضعیت دائمی بدبختی وجود ندارد، رفتارهای متعدد (شناختی، هیجانی و فیزیکی) وجود دارد که به طور چشمگیری باعث ایجاد احساس شادی در شما می شوند و شما می توانید آنها را به کار ببندید.

در پاسخ به سوال ” چطور خوشحال باشم؟ ” شما  را با کارهایی که افراد خوشحال انجام می دهند و همچنین کارهایی که انجام نمی دهند آشنا می کنیم.

هفت کاری که افراد خوشحال انجام نمی دهند!

1. در ناراحتی ها و شکست ها ساکن نمانید: نشخوار کردن افکار منفی، فضای ذهن تان را پر می کند و جایی برای افکار مثبت باقی نمی گذارد. افکار منفی مانند یک زنجیره ذهن شما را خواهند گرفت و داخل شیارهای ذهن تان نفوذ خواهند کرد. وقتی افکار منفی ناشی از شکست و ناخوشی ها به سراغتان می آیند آنها را درون ذهن خود مدام نشخوار نکنید و راه را برای خروجشان باز کنید.2. وقتی اوضاع بر وفق مرادتان نیست، آشفته نشوید: نفس بکشید، گزینه های خود را در نظر بگیرید و سپس به جلو حرکت کنید. استرس و اضطراب اجازه نمی دهند که مغزتان موقعیت های مختلف را ارزیابی کند و راه حل های متناسب را بررسی کند.

3. وقت و انرژی خود را برای حسادت و یا خشم نسبت به موفقیت دیگران هدر نکنید: اگر صفحه ی اینستاگرام دیگران باعث می شود به آنها حسودی کنید و از زندگی تان ناراضی باشید، اولا باید بدانید که افراد معمولا شکست ها و غصه های خود را به اشتراک نمی گذارند و خوشی های خود را بسیار بزرگنمایی کرده و منتشر می کنند، دوما شما مجبور نیستید آنها را ببینید! می توانید آنها را unfollow و یا mute کنید.

4. اگر کارها آنطور که شما می خواستید پیش نرفت، زود قضاوت نکنید: در روابط یا کار و … زود قضاوت کردن، افکار ما را به سمت باورها و ارزیابی های کمتر مفید و سازنده می کشاند. عمیق تر نگاه کنید، بیشتر فکر کنید و راه حل های موثرتری را جستجو کنید.

5. از اتفاقات بد زندگی تان فاجعه نسازید: شما نمی توانید کسی را پیدا کنید که زندگی بدون اتفاق بد و بدون مشکل داشته باشد. در راه رسیدن به قله هر چه بیشتر به قله نزدیک تر شوید سختی بیشتری را باید تحمل کنید و افکار منفی بیشتری برای مبارزه به سراغتان خواهند آمد.6. وقت تان را برای به دست آوردن یک “زندگی عالی” هدر نکنید: زمانی که در زندگی یادبگیریم چیزهایی را که تحت کنترل ما نیستند رها کنیم، انرژی بیشتری خواهیم داشت تا چیزهایی که تحت کنترل و قدرت ما هستند را بهتر شکل دهیم.

7. وقت تان را بیشتر روی تعاملات سالم با دیگران صرف کنید نه تمرکز بر روی مشکلات کوچک:  تمرکز بر مشکلات کوچک شما از لذت بردن از چیزهای کوچک و بزرگ منع خواهد کرد. 

هفت کاری که افراد خوشحال انجام می دهند!

1. روی نقاط مثبت تمرکز کنید: تفکر مثبت قدردانی و حالت ذهنی شکرگذاری را ایجاد می کند. که هر دوی اینها احساس شادی را افزایش می دهند.

2. هر روز به ذهن تان وقت استراحت بدهید: مدیتیشن به ذهن ما فرصتی برای از بین بردن افکار منفی و «پاک کردن» آسیب هایی که تفکر منفی می تواند به جا گذاشته باشد را می دهد.

3. آگاهی از جهان اطراف را تمرین کنید و در زمان حال زندگی کنید:  گذشته را فراموش کنید زیرا دیگر هیچکس قدرتی برای تغییر و دستکاری آن ندارد. اگر نتوانید گذشته را رها کنید نمی توانید مسیری برای آینده ی خود بسازید.4. به افکار منفی تان آگاه باشید: هنگامی که مغزتان در الگوهای ذهنی منفی فرو می رود، باید این اندیشه ها را به چالش بکشید و آنها را در برابر واقعیت تست کنید. بیایید از افکار منفی و تفکر غلطی که راه رفاه شما را سد کرده اند دست بکشید.

5. روابط اجتماعی خود را گسترش دهید: نمی توان قدرت این مورد را نادیده گرفت. تمام مطالعاتی که شادی را بررسی می کنند، داشتن روابط اجتماعی خوب و حمایت کننده را پیش بینی کننده ی احساس شادی و خوشحالی می دانند.

6. به روابط تان متعهد باشید: در طی گسترش دادن روابط اجتماعی خود به آنها متعهد باشید، تفاوت ها را درک کنید و قدر دانی و بخشش را بیاموزید.

7. “گرفتن و دادن” با دیگران است که روابط را محکم می کند و رفاه ذهنی را بهبود می بخشد: اگر احتیاج به حمایت و محبت دارید آن را درخواست کنید و برای ارائه ی حمایت و محبت به دوستان تان همیشه باز و مایل باشید.

می گویند خوشبختی یک انتخاب است، اما گاهی اوقات نتیجه انتخاب های چندگانه ای است که با هم ما را به جلو می برند، حتی وقتی چالش ها بروز می کنند. چطور خوشحال باشم؟ شما چه پاسخی به این سوال خواهید داد؟

در ادامه بخوانید:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *