چگونه نگران آینده نباشم؟ 

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان مدام برای آینده برنامه ریزی می کنند و استرس و اضطراب و نگرانی ناشی از فکر کردن به آینده بسیار آزارشان می دهد و می پرسند: چگونه نگران آینده نباشم؟ ما در این مطلب توصیه‌های مفیدی را برای کاهش نگرانی نسبت به آینده برایتان فراهم کرده ایم، با ما همراه باشید. 

با توجه به مشکلات اقتصادی به عنوان یک دانش آموز یا یک دانشجو ممکن است به این فکر کنید که بعد از فارغ التحصیلی چه اتفاقی خواهد افتاد. شغل ثابت، ادامه تحصیل، یادگیری یک مهارت جدید یا حتی مهاجرت می تواند یکی از راه های پیش روی شما باشد.


همچنین بخوانید: 

درآمد دلاری در ایران ؛ بدون هیچ محدودیتی درآمد دلاری داشته باش!

مضرات استرس مزمن بر مغز جدی تر از چیزی است که تصورش را می کنید!


چگونه نگران آینده نباشم؟

مهم ترین نکته در کنترل استرس آینده، داشتن یک برنامه ریزی اساسی است. با این وجود سعی کنید خودتان را با بقیه مقایسه نکنید و از تجربه های روزانه به صورت مثبت و در جهت پیشرفتتان استفاده کنید!

تجربه های شما در دوران تحصیل می تواند نقطه ی قوتی برای دسترسی شما به آرزوهایتان باشد! پس این شما هستید که با استفاده ی کاربردی از تجربه های مثبت و منفی آینده خودتان را میسازید. اگر می پرسید چگونه نگران آینده نباشم؟ پس در ادامه با 10 توصیه کارآمد برای کاهش نگرانی از آینده با ما همراه باشید. 

1. کنترل استرس ناشی از اتفاقات قریب الوقوع

فارغ التحصیلی خود را آغازی مثبت در نظر بگیرید نه پایانی منفی!

هر چقدر به تاریخ فارغ التحصیلی‌تان نزدیک می شوید، احتمالا ترس و استرس آینده هم بیشتر می شود. نگرانی از اینکه ادامه راه تحصیل‌تان چگونه خواهد بود؟ یا آیا شانسی برای پیداکردن شغل و موفقیت خواهید داشت یا نه؟ شما هنوز نمی دانید چه چیزی در انتظارتان است و هیچ راهی هم برای حدس زدنش وجود ندارد، پس از نگرانی در مورد اتفاقی که هنوز به وقوع نپیوسته است دست بردارید. گذشته از همه‌ی اینها همه‌ی ما میدانیم که دوران تحصیل سخت است و خیلی هم کند میگذرد و شما دقیقا به همین دلیل باید به خودتان افتخار کنید!

سعی کنید پایان دوران تحصیلتان را مثبت‌تر ببینید! چرا که در واقع با آغاز بخش جذاب‌تری از زندگی‌تان رو به رو خواهید شد. فارغ التحصیلی‌تان را در کنار دوستان و خانواده جشن بگیرید و قوی‌تر از قبل به راهتان ادامه بدید. شک نکنید که با سعی و تلاش به همه چیز می رسید.


همچنین بخوانید: دلایل نگرانی و مشغله فکری زیاد ؛ هرآنچه باید در این‌باره بدانید!


2. تمرکز بر تجربه های روزانه

برنامه ریزی برای آینده ذهن خیلی از ما را به هم میریزد! بهتر است به این فکر کنید که در حال حاضر کجای کار هستید. هر چند دوران تحصیل به نوبه‌ی خود استرس آور است، اما به راحتی می ‌شود از این دوران هم لذت برد. مثلا می‌توانید به دوران خوب تحصیل و خاطره های خوب آن در کنار دوستانتان فکر کنید.

گاهی انسان‌ها بعد از دوران فارغ التحصیلی به یاد دوران تحصیل می‌افتند و به این فکر می کنند که ای کاش به جای استرس و نگرانی در مورد آینده از این دوران لذت می بردند!

3. با دید مثبت به آینده نگاه کنید!

منفی نگری فقط و فقط حالتان را بدتر میکند و استرس‌تان را افزایش می دهد. سعی کنید با دید مثبت به برنامه‌های آیندتان فکر کنید.

فراموش نکنید هر اتفاقی هم که در انتظارتان باشد و عملکردتان در هر سطحی که باشد، شما بازهم انسان ارزشمندی هستید. به تمام تجربیاتی که می توانید در این راه به دست بیاورید فکر کنید، حتی اگر این راه منتهی به شکست باشد. 

4. مقایسه خودتان با دیگران ممنوع!

روش هرکس برای زندگی با دیگری متفاوت است. وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید یعنی تمام تجربه‌ها و خصوصیات اخلاقی‌تان را نادیده گرفتید.

وقتی برای آینده‌تان برنامه ریزی میکنید روی خودتان تمرکز کنید. مقایسه خودتان با دیگران ممنوع! همچنین فراموش نکنید که دوستان موفق‌تان هم روزی برای آینده‌شان استرس داشتند.


همچنین بخوانید: حسادت؛ قلعه ی خودت را بساز!


5. اگر بلافاصله شغلی پیدا نکردید ناامید نشوید!

بلافاصله بعد از فارق التحصیلی به دنبال شغل گشتن می تواند خیلی ترسناک باشد. اکثر افراد بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی شغل رویاهایشان را پیدا نمی‌کنند.

وقتی دنبال شغل موردنظرتان میگردید به این فکر کنید که ممکن است به این زودی ها به راهی که برایش برنامه ریزی کرده اید وارد نشوید، اما شما هنوز خیلی جوان هستید.

فراموش نکنید کارآموزی یکی از بهترین راه های ممکن برای پیدا کردن شغل آینده شماست! سعی کنید حداقل یک ترم کارآموز باشید و تجربه های لازم را به دست بیاورید.در این صورت تصور بهتری از شغل آیندتان خواهید داشت!

6. برنامه ریزی برای آینده

استعداد ها و مهارت هایتان را ارزیابی کنید تا بدانید در چه کاری بهترین کارایی را خواهید داشت. هر چه قدر به فارغ التحصیلی‌تان نزدیک‌تر میشوید با استعدادها و توانایی‌هایتان هم بیشتر آشنا می شوید! چرا که درس‌های متفاوتی را گذرانده‌اید و دوران کارآموزی را هم پشت سر گذاشته اید.


همچنین بخوانید: افزایش زمان خواب دانش آموزان چه ارتباطی با سلامتی و موفقیت آینده شان دارد؟


می توانید از تمام این تجربیات و استعدادها و علایق‌تان استفاده کنید تا بهترین برنامه ریزی برای آینده را انجام دهید. با مشاورین یا افراد با تجربه صحبت کنید و سوال‌هایتان را بپرسید. در این صورت میدانید در راه به چه چالش هایی برخورد میکنید. فوت و فن کوزه‌گری که از این افراد می شنوید را یادداشت کنید و در آینده از آنها استفاده کنید.

برای مثال میتونید بپرسید که نیروی کار مورد نیاز در بازار برای شغل مورد نظر من وجود دارد؟ یا اینکه چطور میتوانید در یک کمپانی بزرگ و موفق شغل موردنظرتان را داشته باشید. 

7. اگر شغل مورد نطرتان به مدرک بالاتری نیاز دارد تحصیلات‌تان را تکمیل کنید. 

تحصیلات تکمیلی نیاز به تلاش و صرف زمان بیشتری دارد. اگر به دنبال شغلی هستید که نیاز به مدرک ارشد و یا دکتری دارد به راهتان ادامه دهید و تحصیلات‌تان را تکمیل کنید. گاهی ممکن است مدرک شما برای دستیابی به شغل موردنظر کافی نباشد. در این صورت بازهم ادامه بدهید و با شغل های پاره وقت درآمد لازم برای تحصیلات تکمیلی را کسب کنید.


همچنین بخوانید: 5 سوال مهمی که قبل از شروع یک کسب و کار جدید باید از خود بپرسید!


8. اگر رشته‌تان را دوست دارید و نیاز به پول دارید کار مناسب خود را پیدا کنید.

اگر دوست دارید بلافاصله وارد بازار کار شوید و پول دربیاورید، بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی اقدام کنید. وام های دانشجویی هم برای خیلی ها معضل هستند. معمولا تا 6 ماه بعد از فارغ التحصیلی زمان دارید که وام را پرداخت کنید. کار کردن میتواند این مشکل را به راحتی برطرف کند! فراموش نکنید که هر بار که قسط های وام را پرداخت میکنید فیش را نگه دارید تا بعدها به مشکل برنخوربد.

9. مراکز کاریابی دانشگاه را فراموش نکنید.

بیشتر دانشگاه ها این مراکز را دارند و میتوانید بر اساس توانایی ها و استعدادهایتان کار موردنظرتان را پیدا کنید. روش های نوشتن یک رزومه موفق را یاد بگیرید و برای تهیه آن اقدام کنید. 

صحبت با مشاوران و افراد با تجربه و تحقیق در این باره به شما کمک می کند شغلی که با استعدادهایتان هماهنگی دارد را پیدا کنید.

10. گاهی هم لازم است صبر کنید!

اگر بعد از فارغ التحصیلی نمی دانید چکار کنید، کمی صبر کنید. گاهی 10 تا 12 ماه زمان لازم است تا به یک نتیجه ی خوب در مورد کار آینده‌تان برسید.

در این دوران میتوانید کار پاره وقت داشته باشید، سفر کنید و سرگرمی های مورد علاقه‌تان را انجام بدهید. البته حواستان به دخل و خرج‌تان باشد، همچنین بهتر است تا زمانی که شغل موردنظرتان را پیدا نکردید با خانواده‌تان زندگی کنید.

در ادامه بخوانید:

6 دلیل برای کار کردن در استارتاپ ؛ با مزایای کار کردن در استارتاپ آشنا شوید!

اسم شما و سرنوشت تان به هم گره خورده است!!!