10 عادت روزمره که مخفیانه متابولیسم شما را کند می کند
سلامت

10 عادت روزمره که مخفیانه متابولیسم شما را کند می کند 

کاهش متابولیسم ! یکی از نکات مهم برای داشتن یک اندام ایده آل ، داشتن متابولیسم بالا است.از این رو متابولیسم یا سوخت و ساز بدن نقش مهمی در تناسب اندام تان را داراست.ما گاهی اوقات ناخواسته باعث کاهش سرعت متابولیسم در بدن می شویم.برخی عادات روزمره نیز در این امر تاثیر گذار هستند.در این مقاله سعی داریم با 12 عادت روزمره که به طور مخفیانه باعث کاهش متابولیسم می شوند ، آشنا شویم :


خوردن صبحانه نزدیک ظهر

صبحانه

دیر خوردن صبحانه یکی از مواردی است که باعث کاهش متابولیسم می گردد.زیرا زمانیکه شما خواب هستید مواد مغذی و سوخت به بدن نمی رسد .بنابراین هنگام برخاستن از خواب بدن شما نیاز به انرژی دارد و بهترین زمان دریافت آن پس از برخاستن از خواب است.بهترین زمان برای خوردن صبحانه ،حداکثر یک ساعت بعد از برخاستن از خواب و حداقل 15  دقیقه است.


شما به جای املت غلات می خورید

غلات صبحانه

بدن شما مدت زمان بیشتری را برای هضم پروتئین نیاز دارد تا هضم یک کاسه غلات. برای هضم ، جذب ، حمل و ذخیره مواد غذایی که می خورید ، بدن از کالری استفاده می کند و پروتئین به سوخت و ساز بدن بیشتر از چربی یا کربوهیدرات نیاز دارد.بنابراین سعی کنید با هر وعده غذایی پروتئین بخورید.


شما نوشیدن قهوه را متوقف کرده اید

قهوه

بارها و بارها در مورد مزایا و معایب قهوه شنیده ایم. اما محققان اعتقاد دارند که خوردن قهوه در حد تناسب دارای مزایای زیادی برای سلامت انسان است.زیرا ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی ، برخی از اختلالات عصبی و حتی دیابت نوع 2 را کاهش دهد. کریستن گرادنی ، RDN ، مدیر تغذیه و خدمات متابولیکی درلوئیزیانا می گوید ، نوشیدن قهوه کافئین دار باعث افزایش متابولیسم موقت اما قابل توجهی می شود.

کافئین خیلی سریع وارد جریان خون می شود ، ضربان قلب را تسریع می کند و باعث تقویت آن می شود.بنابراین اگر صبح و حتی بعد از ظهر یک فنجان قهوه می خواهید ، از نوشیدن آن لذت ببرید. سه تا پنج فنجان در روز می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد.اما فراموش نکنید که قهوه را باید ساده و بدون هیچ گونه شکری میل کنید.


 شما به اندازه کافی آب نمی نوشید

نوشیدن آب

هر فرآیند سلولی در بدن شما به آب متکی است ، بنابراین آبرسانی مناسب می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد.هنگامی که دچار کمبود آب می شوید ، انرژی کمتری برای پیاده روی ، دوچرخه سواری یا انجام کارهایی را که باید برای سوزاندن کالری باید انجام دهید ، دارید.


همچنین بخوانید :


شما رژیم را خراب می کنید

رژیم غذایی

بهترین روش برای داشتن یک متابو لیسم خوب ،خوردن وعده های غذایی مناسب و متعادل در طول روز – هر سه تا چهار ساعت یک بار است.


شما بیش از حد می نشینید

کاهش متابولیسم

قبل از اینکه فکر کنید این مورد برای شما صدق نمی کند زیرا کار می کنید ، لطفا به خواندن این مورد ادامه دهید :بیش از نیمی از ساعات بیدار شدن ما صرف نشستن می شود – پشت میز کار  ، در ماشین هنگام رانندگی ، روی نیمکت  در حال تماشای تلویزیون.طبق آنالیز 47 مطالعه منتشر شده در سالنامه طب داخلی ، تمام این رفتارهای بی تحرک به احتمال زیاد با بیماری قلبی ، دیابت و سایر خطرات جدی برای سلامتی مرتبط است – حتی اگر به طور مرتب ورزش کنید.

محققان می گویند ، وقتی می نشینیم ، سوخت و ساز بدن ما به اندازه کافی عملکردی نیست.اما حرکات بدن – مانند پیاده روی به دفتر همکار  به جای تماس گرفتن – به فعالیت عضلات نیاز دارد که به نظر می رسد فرآیندهای مربوط به تجزیه چربی ها و قندها را در بدن ایجاد می کند.حتی  ایستادن کالری بیشتری نسبت به نشستن می سوزاند ، از این رو سعی کنید هر چند دقیقه یک بار برخاسته و کمی قدم بزنید.


شما فقط درام های قرون وسطایی را تماشا می کنید

کاهش متابولیسم

تماشا کردن سریال هایی مانند گیم آف ترونز و یا سریال های از این قبیل باعث نشستن شما به مدت طولانی می شود.سعی کنید گاهی اوقات فیلم های کمدی یا سریال های خنده دار ببینید.زیرا دانشمندان دریافته اند که حداقل 10 دقیقه خنده واقعی می تواند تا 10 کالری بسوزاند.


نوشیدن مشروبات الکلی

کاهش متابولیسم

بدن شما نمی تواند الکل را ذخیره کند ، بنابراین هنگامی که مشروبات الکلی می نوشید ، کبد به جای اینکه چربی حاصل از غذایی که خورده اید  ، را هضم کنید در حال هضم کردن نوشیدنی الکلی است.”مصرف زیاد الکل باعث اختلال در روند متابولیسم چربی می شود.”در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که نوشیدن مشروبات الکلی  می تواند توانایی  سوزاندن چربی بدن شما را تا 73 درصد کاهش دهد.


استرس زیادی دارید

کاهش متابولیسم

دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو گفتند: استرس یک میلیون اثر منفی دارد که یکی از آنها باعث می شود بدن ما آهسته تر مواد غذایی را متابولیزه کندطبق یک گزارش بر روی زنان مشخص شد زنانی که طی 24 ساعت گذشته یک یا چند عامل استرس زا گزارش کردند ، در هفت ساعت پس از خوردن وعده غذایی پرچرب ، 104 کالری کمتری نسبت به زنان بدون استرس سوزاند – تفاوتی که منجر به افزایش وزن تقریبا 11 پوند در یک سال می شود.

استرس هورمون هایی را افزایش می دهد که باعث تحریک مرکز اشتها می شوند و منجر به راحتی در خوردن غذا می شوند.


کم خوابی 

کاهش متابولیسم

کاهش خواب می تواند مقاومت به انسولین را افزایش دهد و منجر به قند خون بالا شود. همچنین می تواند سطح هورمون را تحت تأثیر قرار دهد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. کم خوابی باعث می شود که سطح کورتیزول ، که با ذخیره چربی همراه است ، افزایش  یابد و هورمون رشد – که باعث می شود بافت عضله لاغر شود کاهش می یابد. برای اینکه بدن شما وظایف خود را انجام دهد و آن را به خوبی انجام دهد ، به هفت تا نه ساعت خواب در شب نیاز دارد.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *