آشنایی با کشنده ترین ویروس های جهان به ما یادآوری می کند که کرونا تنها ویروسی کشنده جهان نیست. ما فاصله زیادی با پیروزی در مبارزه با ویروس ها داریم. در دهه های اخیر، چندین ویروس از حیوانات به انسان ها منتقل شده و شیوع قابل توجهی را در پی داشته و جان هزاران نفر را گرفته است. نوعی ویروس که باعث شیوع بیماری ابولا در سال 2014-2016 در غرب آفریقا شد، 90٪ از افرادی که به آن آلوده شدند را کشت، این نوع ویروس کشنده ترین عضو خانواده ابولا است.

اما ویروس های دیگری نیز وجود دارند که به همان اندازه کشنده هستند، و بعضی از آنها حتی کشنده تر هستند. برخی از ویروس ها، از جمله ویروس جدید کرونا، ویروسی که در حال حاضر در سراسر جهان شیوع دارد، میزان مرگ و میر کمتری دارند، اما هنوز تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی به حساب می آیند، زیرا ما هنوز ابزاری برای مقابله با آنها نداریم.


همچنین بخوانید: پس از ورود ویروس کرونا به بدن ، چه اتفاقی برای بدن رخ می دهد ؟


در ادامه 12 مورد از کشنده ترین ویروس های جهان را به شما معرفی می کنیم با ما همراه باشید.

1. ویروس ماربورگ

یکی از کشنده ترین ویروس های جهان ماربورگ است. دانشمندان ویروس ماربورگ را در سال 1967، هنگامی که شیوع کمی در بین کارکنان آزمایشگاهی در آلمان پیدا کرده بود، شناسایی کردند. این ویروس از طریق میمونهای آلوده وارد شده از اوگاندا به آن آزمایشگاه به انسانها منتقل شد. ویروس ماربورگ شبیه به ابولا است زیرا هر دو ویروس باعث ایجاد تب خونریزی می شوند، به این معنی که افراد آلوده تب و خونریزی بالایی را تجربه می کنند که می تواند منجر به شوک، نارسایی اندام و مرگ شود.

میزان مرگ و میر در شیوع اول 25٪ بود، اما طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در شیوع بیماری در سال 1998-2000 در جمهوری دموکراتیک کنگو و همچنین در شیوع بیماری در سال 2005 در آنگولا، میزان مرگ میر آن بیش از 80٪ بود.

2. ویروس ابولا

کشنده ترین ویروس های جهان

اولین شیوع ویروس ابولا در بین انسانها در سال 1976 به طور همزمان در جمهوری سودان و جمهوری دموکراتیک کنگو رخ داد. ابولا از طریق تماس با خون یا مایعات بدن یا بافت افراد آلوده یا حیوانات منتقل می شود. ویروس ابولا انواع مختلفی دارد که هر کدام در میزان مرگ و میر با هم متفاوت هستند.

یکی از انواع آن، ابولا Reston است که حتی باعث بیمار شدن نمی شود. اما میزان مرگ و میر نوع دیگر آن به نام بوندیبوگیو 50٪ است و طبق گفته WHO میزان مرگ میر نوع سودان آن 71٪ است.

براساس آمار WHO، شیوع این بیماری در غرب آفریقا از اوایل سال 2014 آغاز شد و بزرگترین و پیچیده ترین شیوع این بیماری تا به امروز است.

3. هاری

اگرچه واکسن هاری که در دهه 1920، برای حیوانات اهلی ساخته شد، به نادر شدن این بیماری در جهان کمک کرده است، اما این بیماری در هند و بخش هایی از آفریقا همچنان یک مشکل جدی است. بیماری هاری مغز را از بین می برد، و بیماری مهلکی است. خوشبختانه واکسن هاری در دسترس است و ما آنتی بادی های هاری را نیز داریم که می توانند در مقابل این ویروس مبارزه کنند، بنابراین اگر كسی توسط حیوان هاری گزینده شود، قابل درمان است، اما اگر درمانی صورت نگیرد، احتمال مرگ 100% است.

4. HIV

کشنده ترین ویروس های جهان

در دنیای مدرن، کشنده ترین ویروس می تواند HIV باشد. تخمین زده می شود که از زمان شروع این بیماری در اوایل دهه 1980، 32 میلیون نفر در اثر ویروس HIV جان باخته اند. این بیماری عفونی که در حال حاضر بیشترین آمار مرگ و میر بشر را به همراه دارد، HIV است.

داروهای قدرتمند این امکان را برای افراد فراهم کرده است که سالها با HIV زندگی کنند. اما این بیماری همچنان برای بسیاری از کشورهای کم درآمد و متوسط، جایی که 95٪ از عفونت های جدید HIV در آنها رخ می دهد، ویران کننده است.

از هر 25 بزرگسال 1 نفر در WHO آفریقا HIV دارد و بیش از دو سوم افرادی که مبتلا به HIV هستند در سراسر جهان زندگی می کنند.


همچنین بخوانید: 10 حقیقت علمی درباره ی ایدز HIV که حتما باید از آنها مطلع باشید!


5. ابله

در سال 1980، مجمع جهانی بهداشت، جهان را عاری از آبله اعلام کرد. اما پیش از آن، هزاران سال بود که انسانها با آبله می جنگیدند، و این بیماری در هر 3 نفر از کسانی که به آن آلوده بودند 1 نفر را می کشت و بازماندگان را با زخم های عمیق، دائمی و غالباً نابینایی رها می کرد.

مورخان تخمین می زنند که 90٪ از جمعیت بومی قاره آمریکا در اثر آبله که توسط کاشفان اروپایی به آنجا منتقل شده بود، مردند. فقط در قرن بیستم، آبله 300 میلیون نفر را کشته است. آبله بار سنگینی برای کره زمین بود، زیرا نه تنها باعث مرگ بسیاری از انسانها شد، بلکه باعث نابینایی بازماندگان شد.

6. Hantavirus

کشنده ترین ویروس های جهان

سندرم ریوی HPS برای اولین بار در سال 1993 در ایالات متحده مورد توجه جدی قرار گرفت، هنگامی که یک مرد جوان و نامزدش طی چند روز در اثر تنگی نفس درگذشتند. این ویروس احتمالا از موش کوهی به انسانها منتقل شده است. براساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیش از 600 نفر در ایالات متحده آمریکا اکنون به HPS مبتلا شده اند و 36 درصد نیز بر اثر این بیماری جان باخته اند.

این ویروس از یک شخص به فرد دیگر منتقل نمی شود، بلکه افراد این بیماری را از قرار گرفتن در معرض ترشحات موش های آلوده دریافت می کنند. پیش از این، طبق مقاله ای در سال 2010 در ژورنال Clinical Microbiology Review منتشر شد، قبلاً نوع دیگری از HPS باعث شیوع بیماری در اوایل دهه 1950، در طول جنگ کره شد. بیش از 3000 سرباز آلوده شدند و حدود 12٪ از آنها جان باختند.

7. آنفلوانزا

براساس گزارش WHO، طی یک فصل معمولی آنفولانزا، تا 500000 نفر در سراسر جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست خواهند داد. اما گاهی اوقات، هنگامی که یک نوع آنفولانزای جدید ظهور می کند، باعث همه گیری و شیوع و البته مرگ و میر بیشتری می شود. کشنده ترین بیماری همه گیر آنفولانزا، که گاهی اوقات آنفولانزای اسپانیایی خوانده می شود، در سال 1918 آغاز شد و تا 40٪ از مردم جهان را بیمار کرد و حدود 50 میلیون نفر را کشت.

محققان احتمال می دهند چیزی مانند شیوع آنفولانزای 1918 دوباره در جهان رخ دهد، در واقع در صورت بروز نوع جدیدی از ویروس آنفولانزا جهان با مشکلی جدی رو به رو خواهد شد.


همچنین بخوانید: آیا ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیکی است؟ تئوری های توطئه چه می گویند؟ 


8. دنگی

کشنده ترین ویروس های جهان

ویروس دنگی برای اولین بار در دهه 1950 در فیلیپین و تایلند ظاهر شد و از آن زمان در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان رواج یافته است. حدود 40٪ از جمعیت جهان در حال حاضر در مناطقی زندگی می كنند كه دنگی بصورت اندمیك است و بیماری – با پشه هایی كه ناقل آن هستند – با گرم شدن جهان، احتمالاً بیشتر گسترش خواهد یافت.

طبق گزارش WHO، سالانه 50 تا 100 میلیون نفر دچار ویروس دنگی می شوند. اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از تب دنگی پایین تر از برخی ویروس های دیگر است، اما در 2.5٪ مواقع این ویروس می تواند باعث بروز بیماری ای مانند ابولا، بنام تب خونریزی دنگی ایجاد کند و در صورت عدم درمان، این وضعیت 20٪ منجر به مرگ و میرخواهد شد.

براساس گزارش CDC، واكسن Dengue در سال 2019 توسط سازمان غذا و داروی آمریكا برای استفاده در كودكان 9 تا 16 ساله ساكن در مناطقی كه دنگی رایج است و دارای تاریخچه تأیید شده از عفونت ویروس است، تأیید شد. در بعضی از کشورها، واکسن مصوب برای سنین 9-45 ساله موجود است، اما باز هم دریافت کنندگان باید در گذشته یک مورد تایید شده از دنگی را گزارش کنند. افرادی که قبلاً به این ویروس مبتلا نشده اند در صورت دریافت واکسن می توانند در معرض خطر ابتلا به دنگی شدید قرار بگیرند.

9. روتاویروس

در حال حاضر دو واکسن برای محافظت از کودکان در برابر روتاویروس وجود دارد که علت اصلی اسهال شدید در بین نوزادان و کودکان خردسال است. این ویروس می تواند به سرعت گسترش یابد. اگرچه کودکان در کشورهای توسعه یافته به ندرت در اثر عفونت روتاویروس جان خود را از دست می دهند، اما این بیماری در کشورهای در حال توسعه، که در آن روشهای درمانی مجدد هیدراتاسیون در دسترس نیست، واقعا مهلک است.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند كه در سراسر جهان 453000 كودك کوچکتر از 5 سال در اثر عفونت روتاویروس در سال 2008 جان خود را از دست دادند.


همچنین بخوانید:  HPV دهانی در مردان به یک موضوع نگران کننده تبدیل شده است!


10. SARS-CoV

براساس آمار WHO، ویروسی که باعث سندرم شدید حاد تنفسی یا SARS می شود، برای اولین بار در سال 2002 در استان گوانگدونگ در جنوب چین ظاهر شد. این ویروس احتمالاً در خفاش ها پدیدار شد، سپس حیواناتی به نام civets را آلوده کرد تا در نهایت به انسان ها منتقل شود. پس از همه گیری SARS در چین، به 26 کشور در سراسر جهان گسترش یافت و بیش از 8000 نفر را آلوده و بیش از 770 نفر را در طی دو سال به قتل رساند.

این بیماری باعث تب، لرز و درد بدن می شود و غالباً به سمت ذات الریه پیش می رود، یک وضعیت شدید که در آن ریه ها ملتهب می شوند و پر از چرک می شوند. میزان مرگ و میر SARS تقریبا 9/9 درصد تخمین زده شده است، و تاکنون هیچ درمان یا واکسن تأیید شده ای برای آن ساخته نشده است. با این حال، براساس گزارش CDC، هیچ مورد جدیدی از SARS از اوایل دهه 2000 گزارش نشده است.

11. SARS-CoV-2 یا همان کرونا ویروس جدید

میزان مرگ و میر بیماری ناشی از SARS-CoV-2، به نام COVID-19 حدود 2.3٪ است. به نظر می رسد افرادی که سن بیشتری دارند و یا از قبل دچار مشکلات سلامتی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری یا عوارض شدید آن هستند. علائم شایع شامل تب، سرفه خشک و تنگی نفس است و بیماری در موارد شدید می تواند به ذات الریه منجر شود.

12. MERS-CoV

ویروسی که باعث سندرم تنفسی خاورمیانه یا MERS می شود، در سال 2012 در عربستان سعودی و در سال 2015 در کره جنوبی شیوع پیدا کرد. ویروس MERS متعلق به همان خانواده ویروس های SARS-CoV و SARS-CoV-2 است و احتمالاً از خفاش ها سرچشمه گرفته است. این بیماری قبل از انتقال به انسان، شترها را آلوده کرده و موجب تب، سرفه و تنگی نفس در افراد آلوده می شود.
MERS اغلب منجر به سینه پهلو شدید می شود و میزان مرگ و میر آن بین 30 تا 40 درصد تخمین زده می شود، و کشنده ترین ویروس شناخته شده است که از حیوانات به انسانها منتقل می شود و هیچ درمانی یا واکسن تأیید شده ای نیز ندارد.

در ادامه بخوانید:

چرا باید تئوری توطئه فناوری 5G در گسترش ویروس کرونا را بی معنا بدانیم !!!

اعدادی که با ویروس کرونا مبارزه می کنند!