Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

بررسی ها

کلیشه های جنسیتی در مردان ؛ با سندرم “مردانگی سمی” آشنا شوید!
روانشناسی

کلیشه های جنسیتی در مردان ؛ با سندرم “مردانگی سمی” آشنا شوید! 

کلیشه های جنسیتی در مردان چه تاثیری می گذارند؟

آیا با کلیشه های جنسیتی در مردان آشنایی دارید؟ زمانی که از کلیشه های جنسیتی حرف می شود، توجه اکثر افراد متوجه زن ها و مشکلات آنها با تصورات غالبی جامعه می شود. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که این کلیشه های جنسیتی و تصورات قالبی غلط چه تاثیری در مردان می گذارند؟ جنبش های متعددی از حقوق زنان حمایت می کنند و آنها را به گذر از این کلیشه های جنسیتی تشویق می کنند. اما شاید توجه به کلیشه های جنسیتی در مردان و سعی برای شکستن آنها، به طور کل باورهای جامعه را تغییر دهد و به نوعی مشکل را از ریشه حل کند.


همچنین بخوانید:تجزیه و تحلیل شخصیت مردان بر اساس مدل موی آنها !


شاید بتوان خشونت هایی که مردان به عنوان پدر، همسر، برادر و یا حتی فرزند به زنها دارند را با شناخت این سندرم ریشه یابی کرد. سندرمی که حاصل القای کلیشه ها و باورهای غلط به مردان است و به نوعی آنها را ناگریز به خشونت خواهد کرد.

در عشایر دور افتاده ی جوامع مختلف این کلیشه ها به قدرت بیشتری اعمال می شوند و پسرها برای اینکه مرد شوند مجبورند کارهای سخت، عجیب غریب و آسیب زایی انجام دهند.به نوعی می توان گفت فرهنگ و جامعه ی مرد سالار علاوه بر زنان، حتی جنسی را که برتر می داند یعنی مردها را بیمار می کند.


همچنین بخوانید: ۱۳ مورد که نشان می دهند شما با یک روان پلید (سایکوپت) روبه رو هستید !!!


کلیشه های جنسیتی مردان چیست؟

پسرها در اکثر جوامع با این باور بزرگ می شوند که باید با پنهان کردن و سرکوب کردن احساساتشان، قوی بمانند. همه ی ما این جمله را بارها شنیده ایم “مرد که گریه نمی کنه” !!! این باور در جوامع مردسالار به طور کل ساختارهای جامعه را دچار مشکل می کند.

در این جوامع مردان اجازه ی گریه ندارند، اما در عوض در بروز خشم آزاد هستند. احساساتی که سرکوب شده اند به شکل خشم اجازه ی بروز پیدا می کنند. و اولین کسانی که قربانی این خشم می شوند زنان اطراف آنها هستند. اینگونه است که خشونت علیه زنان در وجود مردان جامعه ی مرد سالار ریشه می دواند.همچنین بخوانید : با اختلال پارافیلیا (انحراف جنسی) و انواع آن آشنا شوید !!!

پسرها می آموزند که برای مرد شدن باید همه ی سختی ها را به جان خرید و اصلا شکایتی هم نکرد. این را یاد می گیرند که احساساتی بودن یعنی ضعیف بودن، پس از کودکی سرکوب احساساتشان را آغاز می کنند. از طرفی برای جبران این سرخوردگی سعی در اعمال برتری نسبت به زنان و خشونت علیه آنها و قلدری کردن و یا کسب پول و مقام دارند.

مردی که نمی تواند احساسات سرکوب شده ی خود را با کسب پول و مقام و یا … جبران کند، به افسردگی و یاس دچار خواهد شد. اما متاسفانه جامعه ای که این مردانگی سمی را به او القا کرده است، حق افسرده بودن هم به او نمی دهد، به او اجازه نمی دهد که حرفی از احساساتش و آنچه درونش می گذرد بزند، پس راهی بجز خشم و خشونت باقی نمی ماند.

ممکن است به خواندن این مطالب هم علاقمند باشید:

مطالب مرتبط

2 دیدگاه

 1. mobina

  سلام من چند وقتی هست که در فکر نوشتن مقاله ای در ارتباط با این موضوع هستم
  ” راز اصلی موفقیت فمنیست، حمایت حقوق مردان است ” . من اعتقاد دارم ما باید این کلیشه هایی که مردان رو زندانی کرده رو از جا کند و تفاوت ها رو کنار گذاشت. وقتی خیلی به تقاوت ها توجه کنیم تبعیض بوجود میاد و این خلاف اهداف فمنیست هست . ما دنبال جامعه ای به دور تبعیض و غنی از صلح هستیم . نویسنده محترم این مقاله، خوشحال میمش اگه بتونید کمکم کنید و عقایدتون رو با من در میان بزارید .
  متشکرم

  1. پریسا منصوری

   سلام مبینای عزیز، از همراهی شما با مجله ی وارونه متشکرم. اعتقاد من درباره ی فمنیست مخصوصا جنبش های فمنیستی تو این روزها این هستش که بسیاری از زنها اصلا متوجه معنای فمینیست نیستن و به دنبال برابری نیستن، بلکه به دنبال گرفتن جایگاه برتر مرد و به نوعی برتر بودن خودشون هستن. فقط به دنبال گرفتن حقوق خودشون هستن و تو این راه از زیرپا گذاشتن حقوق مردان ابایی ندارن. من فکر می کنم زنها به دنبال یه جور انتقام جویی هستن تا برابری و مساوات. اگر توجه کنید توی مترو یا اتوبوس ها به موارد زیادی از خشونت علیه مردان برمی خورید و می بینید که با اونا مثل یک گرگ و یا یه حیوون رفتار می کنن که به نظر من واقعا تاسف باره. همچنین توی بعضی از زندگی های زناشویی همه ی انتظارات و فشارها روی دوش مردهاست و زنها به خودشون این حق رو می دن که نه تنها بیرون از خونه کار نکنن، بلکه تو خونه هم خانه داری نکنن و وقت و انرژی شون رو فقط به خودشون اختصاص بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!