کمک به نوجوان افسرده ؛ 8 راهکار بسیار موثر برای والدین
روانشناسی

کمک به نوجوان افسرده ؛ 8 راهکار بسیار موثر برای والدین 

در این مطلب راهکارهای کمک به نوجوان افسرده را شرح می دهیم، با ما همراه باشید. نوجوانی معمولا دوره پر تنش و سختی است، چه برای والدین، چه برای نوجوانان و افسردگی نوجوانان می تواند حتی این دوره را سخت تر کنند. افسردگی در نوجوانان یک بیماری روانی جدی است – بیماری که می تواند با عواقب شدید پایان یابد.


برای آشنایی هرچه بیشتر با علائم افسردگی در نوجوانان می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید:

علائم افسردگی نوجوانان ؛ هر چیزی که باید بدانید!


بله، افسردگی می تواند در هر سنی رخ دهد، اما برای نوجوانان – که با فشار همسالان و یا فشار والدین روبرو هستند، و بدن شان تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار دارد – می تواند ضربه سختی وارد کند. بسیاری از والدین می پرسند: چگونه می توانم به یک نوجوان افسرده کمک کنم؟ در این مطلب ما به این سوال پاسخ می دهیم.

علت افسردگی نوجوانان

چه عواملی باعث افسردگی نوجوانان می شود؟ دقیقا مشخص نیست، اما عوامل مختلفی شناسایی شده است که می تواند در بروز آن تاثیر داشته باشد.

شیمی مغز: انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی مغزی هستند که سیگنال هایی را به قسمت های دیگر مغز و بدن منتقل می کنند. وقتی این مواد شیمیایی غیرطبیعی یا مختل شوند، عملکرد گیرنده های عصبی و سیستم های عصبی تغییر می کند و منجر به افسردگی می شود.

هورمون ها: تغییر در تعادل هورمون های بدن می تواند در ایجاد یا تحریک افسردگی نقش داشته باشد.

صفات ارثی: افسردگی در افرادی که خویشاوندان آنها – مانند پدر و مادر یا مادربزرگ و مادربزرگ – سابقه افسردگی دارند، دیده می شود.

تروما در اوایل کودکی: تجربه وقایع آسیب زا در دوران کودکی، مانند سواستفاده جسمی یا عاطفی یا از دست دادن والدین، می تواند باعث تغییراتی در مغز شود که فرد را مستعد ابتلا به افسردگی کند.

الگوهای تفکر منفی آموخته شده: افسردگی نوجوانان می تواند با یادگیری احساس ناتوانی (به جای یادگیری اینکه قادر به یافتن راه حل برای چالش های زندگی است) در ارتباط باشد.


همچنین بخوانید: رایج ترین اشتباهات والدین در برابر فرزند نوجوان شان و راه هایی برای اصلاح آنها


برای کمک به نوجوان افسرده چه باید بکنید؟

اگر با توضیحات ارائه شده و یا با تشخیص روانشناس متوجه شدید که فرزند نوجوان تان افسرده است باید چه کنید؟ 

1. با او صحبت کنید.

بهترین زمان را برای صحبت با فرزندتان بیابید و سعی نکنید با سوالات پشت سرهم و نصیحت هایتان او را عصبانی کنید. محیطی را رقم بزنید که نوجوان تان گاردش را پایین بیاورد و با شما احساس راحتی کند و با شما صحبت کند. سعی کنید تا جایی که او را آزار ندهید سوالاتی برای درک وضعیتش از او بپرسید. به عنوان مثال، “من متوجه شده ام که درس خوندن برات سخت شده می خوایی در موردش صحبت کنی؟ ” یا “من نگران این هستم که شما وقت زیادی رو تو اتاقت می گذرونی و با دوستات بیرون نمی ری، من می تونم بهت کمک کنم؟

سوال تان را کوتاه و مختصر و قابل فهم بیان کنید و دیگر ساکت باشید و به حرفهایش گوش دهید، نیازی نیست جوابی بدهید یا نصیحت کنید. گوش کردن فعالانه را یاد بگیرید، شنیده شدن می توانند درمان کننده باشد. گفتوگوی بازی با فرزندتان شروع کنید تا او بتواند بدون ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن یا درک نشدن با شما صحبت کند و اطلاعاتی که شما برای کمک به او لازم دارید را به شما ارائه دهد.

2. نوجوان تان را نزد یک متخصص سلامت روان ببرید.

تشخیص افسرده بودن یا نبودن نوجوان تان را به یک متخصص بسپارید. زیرا گاهی اوقات رمزگشایی از روحیه نوجوانان دشوار است. به همین دلیل است که یک متخصص – درمانگر، روانپزشک یا پزشک – می تواند سوءظن شما را تأیید یا برطرف کند و یا شما را در جهت درست راهنمایی کند تا به کودک خود کمک کنید. از طرفی گاهی کمک شما برای خوب شدن حال فرزندتان کافی نیست و حتما باید کمک حرفه ای دریافت کند.

3. دلایل نگرانی خود را توضیح دهید.

وقتی از نگرانی های خود با او صحبت می کنید بهتر است دلایل نگرانی های خود را نیز به او توضیح دهید. به عنوان مثال بگویید: من نگرانم که شاید افسرده شده باشی، چون اصلا با دوستات بیرون نمیری (یا هر دلیل دیگری که بابت آن نگران هستید). علاوه بر این می توانید به او بگویید: اگر احساس افسردگی می کنی، فقط خواستم بدونی که من همیشه برای کمک به تو آماده ام.


همچنین بخوانید: احساسات و افکار نوجوانان و 7 راه مقابله با آنها ؛ از زبان یک نوجوان


4. دارو درمانی را در نظر داشته باشید.

داروی مناسب می تواند کمک زیادی به کاهش افسردگی نوجوان شما کند. همچنین ممکن است بخواهید به او توضیح دهید که افسردگی چیزی نیست که از آن شرمسار شوید و میتواند برای هرکسی پیش بیاید. و با دریافت کمک صحیح بهبود پیدا خواهد کرد.

توجه: گرچه داروها می توانند به شما کمک زیادی کنند، اما در صورت وجود عوارض جانبی احتمالی آن، باید به آنها توجه کنید. گاهی اوقات، برای طی کردن دوره درمان باید این عوارض جانبی را تحمل کنید، اما حتما با پزشک خود صحبت کرده و اطمینان حاصل کنید که این عوارض غیرطبیعی نباشند.


همچنین بخوانید: داروهای ضدافسردگی ؛ هرآنچه باید در این مورد بدانید!


5. روان درمانی

دو روش درمانی (در میان بسیاری روشهای دیگر) وجود دارد که به نظر می رسد واقعاً به افسردگی نوجوان کمک می کند: درمان رفتاری شناختی (CBT) و درمان بین فردی (IPT). 

CBT با افکار، احساسات و رفتارها سرو کار دارد، در حالی که IPT بر روابط اجتماعی و مسائل ارتباطی متمرکز است.

6. تغییر سبک زندگی

بروز تغییراتی در سبک زندگی نوجوان شما می تواند برای او کمک شایانی باشد. به عنوان مثال، اطمینان حاصل کنید که از تغذیه مناسب برخوردار است و تا حد امکان مواد غذایی بی ارزش را حذف کنید. از طرفی خواب کافی برای هر کس حیاتی است، اما برای یک نوجوان افسرده اهمیت بیشتری دارد. 

در صورت امکان، او را به فضای باز ببرید. آفتاب گرفتن و انجام برخی فعالیت های بدنی می تواند افسردگی را تسکین دهد. در حقیقت، روش های درمانی تجربی وجود دارد شامل رقص، هنر، موسیقی، پیاده روی، بوکس و… که بسیار مفید هستند.

7. با دوستان و خانواده تان در ارتباط باشید.

با یک دوست خوب یا یکی از اعضای خانواده که نوجوانتان با او احساس نزدیکی دارد تماس بگیرید. درگیر کردن آنها ممکن است یک گام بسیار مثبت باشد. حضور آنها می تواند احساس عادی بودن را ایجاد کرده و به احساس انزوا کمک کند. به عنوان والدین، شما باید در روند بهبودی نوجوان خود شرکت کنید. وقتی مشخص شد که نوجوان تان واقعاً افسرده است، درگیری مداوم شما باعث می شود همه چیز به جلو و در جهت کمک به او پیش برود. حامی فرزندتان باشید!

8. گروه درمانی

داشتن یک مکان امن و ساختارمند برای رسیدگی به مشکلات به همراه همسالان – به رهبری یک متخصص ماهر و دوست داشتنی – این فرصت را ایجاد می کند تا اطلاعاتی در مورد وضعیت آنها بدست آورید و استراتژی های جدید زندگی را بیاموزید. دیدار با همسالانی که احساس مشابهی دارند و شنیدن صحبت های آنها، کمک بزرگی است. گروه درمانی احساس تنهایی و این فکر را که فقط آنها رنج می برند از بین می برد.

در ادامه بخوانید:

شناخت قربانیان سوء استفاده جنسی در نوجوانان ؛ پزشکان عمومی گوش به زنگ باشند! 

آیا ماریجوانا باعث اسکیزوفرنی خواهد شد؟ روانپریشی در کمین نوجوانان 

نکات مهم درباره داروهای ضدافسردگی که باید آنها را بدانید!

 

مطالب مرتبط

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *