ارتباط میان گروه خونی و کرونا

یکی از مهم‌ترین سؤالات در مورد کرونا، این است که چرا برخی افراد، دچار کرونای خفیف و برخی دچار کرونای شدید می‌شوند. فرضیه‌های زیادی دراین‌باره وجود دارد، یکی از این فرضیه‌ها، تأثیر گروه خونی برشدت اثر ویروس کرونا، است.

در این مطلب قصد داریم رابطه‌ی میان گروه خونی و کرونا را بررسی کنیم. گروهی از دانشمندان اروپایی، بررسی‌هایی دراین‌باره انجام دادند و به نتایج قابل‌توجهی دست یافتند. این محققان نمونه‌های خونی ۱۶۱۰ بیمار و ۲۲۰۵ فرد سالم را، بررسی کردند. آنالیز اطلاعات به‌دست‌آمده، نشان داد؛ که گروه خونی A پنجاه درصد خطر بیشتری، برای مبتلا شدن به کرونا شدید دارند. اغلب این افراد در صورت ابتلا، نیازمند دستگاه ونتیلاتور هستند. این نتیجه شبیه نتیجه تحقیق انجام‌شده در چین است.

آن‌ها دریافتند که گروه خونی o، مقاومت بیشتری نسبت به سایر گروه‌های خونی در برابر کرونا دارد و افراد دارای این گروه خونی، بین ۹ تا ۱۸ درصد کمتر از سایر گروه‌های خونی، در معرض خطر هستند. البته سازمان بهداشت جهانی، تحقیقات را به علت تعداد کم افراد جامعه آماری، هنوز تائید نکرده است و برای همین تحقیقات جدید با شرکت ۷۵۰۰۰۰ نفر شروع‌شده است؛ و به‌زودی نتایج موثق‌تری به دست می‌آید.

گروه خونی وکرونا

تأثیر ژن‌ها بر کرونا

گروه خونی انسان، بر اساس سیستم‌های گوناگون طبقه‌بندی می‌شود. امروزه دو سیستم ABO و RH (منفی یا مثبت بودن خون) استفاده می‌شوند. محققان در تلاش هستند تا تأثیر گروه خونی بر روی کرونا را، مشخص کنند. تأثیرات ژنتیکی مثبت، در بسیاری از بیماری‌ها مشاهده‌شده است. مثلاً برخی افراد که فاقد آنتی‌ژن دافی هستند؛ نسبت به بیماری مالاریا مقاوم‌تر هستند. سوابق این‌چنینی از تأثیرات ژنتیکی در بروز بیماری‌ها، باعث شده تا دانشمندان سه فرضیه را، درباره رابطه‌ی بین گروه‌های خونی و کرونا، مطرح کنند.


همچنین بخوانید:

۱۰ خبر اشتباه درباره کرونا که نباید آن‌ها را جدی بگیرید! 

آغاز موج دوم کرونا از پاییز امسال!

نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا در باشگاه!


۱-نوع گروه خونی بر روی طوفان سیتوکین تأثیر دارد؛ و می‌تواند میزان این پاسخ التهابی سیستم ایمنی را کاهش یا افزایش دهد. طوفان سیتوکین وقتی به وجود می‌آید که بدن تعداد زیادی از سلول‌های ایمنی را، به بافت‌های آسیب‌دیده مثل ریه می‌فرستد و این باعث می‌شود که خود این سلول‌های ایمنی مثل گلبول‌های سفید، به بافت‌های سالم حمله کنند و باعث ایجاد مشکل شوند.

۲-نوع گروه خونی ممکن است باعث لخته شد خون شود؛ و این لخته شدن می‌تواند به علت شکل تاج مانند ویروس کرونا، در جلوگیری از گسترش آن تأثیر داشته باشد.

۳-هر دو فرضیه باهم رخ بدهند.

البته فرضیه‌های دیگری هم وجود دارند ولی این فرضیه‌ها توافق بیشتری روی‌شان شده است و باید آزمایش‌هایی انجام بشود تا صحت یا عدم صحت این فرضیه‌ها، مشخص شوند.

آیا افراد دارای گروه خونی A باید نگران باشند و یا افراد دارای گروه خونی O بیخیال باشند؟


همچنین بخوانید:

کرونای خفیف آنطور که تصور می کنید بی خطر نیست! 

چرا کرونا فقط بعضی ها را می کشد؟

ماسک بزنیم یا نه؟؟


اگر گروه خونی شما A هست، نگران نباشید این به این معنا نیست که شما حتماً کرونا می‌گیرید، بلکه باید کمی مواظب باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید. این تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است کرونا در شما، کمی شدیدتر باشد. البته افراد دارای گروه خونی O نباید احساس ایمنی بکنند چون همه افراد در معرض خطر هستند. مخصوصاً افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن مثل دیابت هستند. پس رعایت نکات بهداشتی مثل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، کاملاً ضروری است.

مطالعات ژنتیکی می‌تواند باعث تکمیل شدن اطلاعاتمان در مورد نحوه عملکرد ویروس و گسترش عفونت در بدن، شود و همه این‌ها در کنار هم می‌تواند باعث ارائه راهکارهایی برای درمان ویروس و نجات جان مبتلایان بشود. البته برای این کار، باید تحقیقات جامع و کاملی شود تا نتایج به‌دست‌آمده، دقیق و معتبر باشند.

امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.