پربازدیدترین ها
روانشناسی, سلامت

یائسگی را بهتر بشناسیم ! 

“یائسگی” به معنای پایان پریود ماهیانه است و بطور متوسط در 51 سالگی اتفاق می افتد. یائسگی پایان ظرفیت باروری یک زن است و تغییرات جسمانی گسترده ای آن را همراهی می کنند. بالارد توضیح می دهد که چگونه تجربه یائسگی تحت تاثیر عوامل اجتماعی، فرهنگی و زیستی مختلف قرار می گیرد که به نوبه خود تاثیر روان شناختی بر فرد دارند.

یائسگی را بهتر بشناسیم !

80 درصد زنان تا 54 سالگی به یائسگی می رسند که به عنوان یک دوره انتقال در نظر گرفته می شود که 3 مرحله دارد:

1. مرحله پیش از یائسگی؛ کل زندگی مولد زن تا پایان آخرین دوره قاعدگی

2. مرحله نزدیک به یائسگی؛ زمان پیش از آخرین دوره قاعدگی که تغییرات هورمونی روی می دهد تا یکسال بعد از آخرین دوره قاعدگی در نظر گرفته می شود.

3. مرحله پس از یائسگی؛ بعد از آخرین دوره قاعدگی و گذشت یکسال بدون قاعدگی پس از آن (مرحله2) فرد وارد مرحله پس از یائسگی می شود.

این مرحله نقطه پایانی یک تغییر تدریجی در کارکرد زیستی را منعکس می کند که نهایتاٌ کارکرد از بین می رود و زن تولید تخمک را متوقف می کند و سطح استروژن کاهش می یابد. علت این موضوع این است که دیگر به تحریک بافت داخلی رحم به منظور آمادگی برای باروری نیازی نیست.


همچنین بخوانید: هر آنچه که درباره ی اثرات روان شناختی یائسگی باید بدانید!


عوامل موثر

در تعیین زمان یائسگی عامل ژنتیک بسیار تعیین کننده است و مادران و دختران تقریبا در سن مشابهی آن را تجربه می کنند اما عوامل موثر دیگری نیز تاثیر گذارند:

  • سیگار کشیدن می تواند منجر به یائسگی زودتر شود
  •  بالا بودن وزن می تواند منجر به یائسگی دیرتر شود

علائم 

علائم مختلفی در این دوره گزارش می شود، برخی از علائم به طور آشکار ناشی از کاهش استروژن است ولی باقی علائم منشاء نامعلوم دارند. متداول ترین علائم عبارتند از؛

– تغییر در الگو و شدت دوره های قاعدگی

– گر گرفتگی(Hot flushes) 

– تعریق شبانه

– خستگی

– تمرکز ضعیف

– درد مفاصل

– خشکی مهبل

– تغییرات در دفعات دفع ادرار

متداول ترین علائم گر گرفتگی، تعریق شبانه و خستگی است. تعریق شبانه باعث بیشترین ناراحتی در زنان می شود.

تغییرات جسمانی:

پس از تجربه مراحل این دوره، زنان تغییرات جسمانی را تجربه می کنند که باعث تغییر در بخشی از الگو زندگی شان می شود. 

– به طور مشخص تغییراتی در پستان ها دیده می شود که به همین خاطر مراجعه مکرر به پزشک برای ماموگرافی در زنان مسن اهمیت می یابد. 

– پس از یائسگی، کلسترول خون افزایش می یابد و زنان را بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد. – زوال استخوان ها سریع تر می شود و احتمال پوکی استخوان (osteoporosis) افزایش می یابد.

– احتمالا قابلیت انعطاف مجاری ادراری کم می شود و به همین خاطر خیلی از زنان از بی اختیاری ادرار رنج می برند.- خشکی رحم نیز باعث می شود که مقاربت جنسی ناخوشایند شود. 

یائسگی یک دوره انتقال است و زنان آن را بصورت یک انتقال وضعیت تجربه می کنند که 5 مرحله دارد:

1. انتظار علائم

2. تجربه علائم و از دست دادن کنترل

3. تایید یائسگی

4. دوباره بدست آوردن کنترل

5. رهایی از قاعدگی

در مرحله تایید یائسگی، به بسیاری از زنان درمان جایگزینی هورمون (HRT) ارائه می شود. منظور از مرحله رهایی از قاعدگی این است که بسیاری از زنان در آن سن مطمئن هستند که دیگر تمایلی به بارداری ندارند و با یائسه شدن می توانند از درد و خونریزی عادت ماهیانه و ناراحتی های حاصل از آن رها شده و احساس آسودگی کنند. 

همچنین بخوانید

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات