10 نشانه واضح که شما مبتلا به بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) هستید

10 نشانه واضح که شما مبتلا به بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) هستید

پانیک اتک / پنیک انک / حمله عصبی بر پایه استرس و وحشت / وحشت زدگی چیست ؟ و چه نشانه هایی دارد؟

بسیاری از مردم از اصطلاح پانیک اتک به ساده گی استفاده می کنند و با عصبانی شدن یا استرس گرفتن اعلام می کنند که دچار حمله وحشت زدگی شده اند!!! اما یک پانیک اتک بسیار ترسناک تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. پانیک اتک یک وقفه ناگهانی از ترس بسیار شدید است که در واقع می تواند باعث واکنش های فیزیکی شود. شناسایی حمله های وحشت زدگی و راه مقابله با آن راهی طولانی در جهت بازگرداندن آرامش خواهد بود.

با ما همراه باشید با معرفی نشانه های این بیماری بسیار خطرناک، پیشنهاد می کنم قبل از مطالعه این مطلب 

با ماهیت، دلایل و انواع پانیک اتک یا حمله ی وحشت زدگی آشنا شوید!

1 – ترس عمیق ناگهانی 

پانیک اتک می تواند بدون هشدار رخ دهد، و باعث ایجاد احساس نگرانی شدید شود که این احساس بسیار شدیدتر از عصبانیت، اضطراب، یا استرس جزئی درباره مسئله ای است.با توجه به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، افزایش ناگهانی احساسات در هنگام حمله به شدت “شدید” است و “بدون هیچ دلیل آشکاری” اتفاق می افتد، هرچند اغلب با نشانه های فیزیکی نظیر احساس گیر افتادگی یا ترس از جمعیت مرتبط است. اگر پانیک اتک دائما در حال اتفاق افتادن باشد منجر به بیماری شدیدتری به نام اختلال ترس یا (panic disorder) می شود که حدود 6 میلیون از افراد آمریکا به آن مبتلا هستند و بنا به گزارش WebMD تعداد مبتلایان زن بیشتر از مردان است.


همچنین بخوانید » آگورافوبیا یا هراس از مکان های باز چیست؟ و چگونه درمان می شود؟


2 – احساس دیوانگی یا اختلال تفکر 

به علت شدت و هجوم ناگهانی احساسات، علاوه بر نشانه های جسمی که ممکن است در همان زمان بوجود آیند، غیر معقول نیست که شما احساس دیوانگی یا دیوانه شدن را در زمان حمله وحشت زدگی حس کنید! پرفسور Todd Farchione از مرکز بیوتکنولوژی و اختلالات مرتبط با دانشگاه بوستون می گوید :

” قطع ارتباط ذهن و بدن در لحظه حمله و اتفاقات صورت گرفته می تواند بسیار گیج کننده باشد! یکی از بیماران من می گفت : “من نمی دانستم چه اتفاقی در حال افتادن است!” “بدن شما نمی داند چه باید بکند … نیمی از مغز شما به شما می گوید که شما باید فرار کنید، و نیمه دیگر به شما می گوید که شما باید بمانید و مقاومت کنید. شما درواقع در نوعی بن بست هستید.” (اما نگران نباشید، شما واقعا دیوانه نیستید و نباید احساس بدی نسبت به احساسات خود داشته باشید). در ادامه بخوانید » با تغییر نوع تفکرتان اضطرابتان را از بین ببرید !!!

3 – تغییر ضربان قلب

هنگامی که شما دچار حمله وحشت می شوید، بدن شما به سرعت پاسخ می دهد و این حمله را همانند یک تهدید جدی فیزیکی قلمداد می کند، و در عرض چند دقیقه به حالت ناراحتی شدید افزایش می یابد. موج عظیم سیگنال های عصبی، آمیگدال (قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) در مغز است)، فعال می کند و باعث ایجاد علائمی از قبیل ضربان قلب سریع و تپش قلب می شود که باعث می شود شما احساس حمله قلبی کنید.


همچنین بخوانید » با اختلال هویت تجزیه ای (شخصیت چندگانه) به طور کامل آشنا شوید


4 – ترس از مرگ

پالس های وحشت زدگی که مغز شما ارسال می کند موجب می شود که شما احساس عدم کنترل خود یا احساس مرگ کنید ! اما آنچه واقعا اتفاق می افتد، همان طور که پرفسور فارچینو توضیح می دهد، این است که بدن شما به دلیل درک خطرات احتمالی پر از آدرنالین می شود، در واقع ذهن شما با ترشح آدرنالین بدنتان را برای موقعیت های بحرانی و حیاتی آماده می کند. نظیر دویدن به سرعت ، مشت و لگد زدن برای دفاع از خود و …. اگر شما متوجه این امر بشوید که این یک واکنش طبیعی بدن است در نتیجه از میزان ترس شما کاسته خواهد شد.


همچنین بخوانید »

5 – ممکن است دچار تنگی نفس شوید

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، داشتن “تنگی تنفس” و “احساس اینکه شما نمی توانید هوا را به اندازه کافی دریافت کنید” یک اتفاق معمول در زمان تجربه حمله وحشت زدگی است. این اتفاق زمانی می افتد که اضطراب افزایش می یابد و شما بیش از حد سریع و (hyperventilate) نفس می کشید. یادگیری برخی از تکنیک های تنفس ذهنی ممکن است به جلوگیری از افزایش احساسات اضطراب در یک حمله عصبی در سطح مقدماتی کمک کند. 

6 – ترس شدید ناگهانی (همانند آهویی در جاده پر رفت و آمد)

شما ممکن است با ترس بسیار قوی مواجه شوید  که عملا شما را بی حرکت می کند. انجمن روانشناسی آمریکا این ترس را به عنوان یک “ترس تقریبا فلج کننده” توصیف می کند.


همچنین بخوانید » اختلال بیش فعالی (ADHD) در بزرگسالان چگونه است؟


7 – ممکن است احساس کنید اتاق دور سرتان می چرخد

یکی از علائم معمول حمله وحشت زدگی ، احساس ضعف، سرگیجه و بیهوشی است، به احتمال زیاد به دلیل این که خون از مغز شما به سمت پاهایتان در زمان حمله سرازیر شده است، بنابراین شما می توانید با آن مبارزه کنید یا از آن فرار کنید. نگران نباشید حتی اگر حالت تهوع نیز به شما دست دهد. 

8 – تعرق زیاد 

عرق کردن یک واکنش طبیعی به اضطراب شدید است. شما همچنین ممکن است در حالی که عرق می کنید، لرزش یا تکان را احساس کنید.


همچنین بخوانید » با علائم، دلایل و درمان اختلال خلق ادواری (سیکلوتایمی) آشنا شوید


9 – احساس گرما و لرز

10 نشانه واضح که شما مبتلا به بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) هستید

در طول پانیک اتک، احساس گرما و یا لرز ناگهانی بسیار طبیعی است. در حالی که ممکن است یک حمله وحشت زدگی تنها 5 تا 10 دقیقه طول بکشد، اما شما ممکن است عوارض آنرا تا ساعت ها احساس کنید.

10 – شما تحت استرس بسیار شدیدی هستید

همچنین بخوانید » اختلال اضطراب پس از حادثه یا PTSD چیست؟

دلایل مختلفی برای اینکه چی کسانی و چرا دچار پانیک اتک می شوند وجود دارد. اما چیزی که مشخص است این است که استرس نقش بسیار اساسی را در این زمینه ایفا می کند. و ممکن است استرس 7-8 ماه قبل از حمله به سراغ شما بیاید.

دکتر رید ویلسون، استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی می گوید : ” “اغلب ممکن است دلیل استرس حس شکست باشد” حسی همانند اینکه کار و یا چالشی بزرگ پیش رو دارید و مهارت های خود را برای انجام این کار کوچک می دانید.”  اگر با رویکرد نسبتا مداوم با استرس زیادی مواجه شدید و بیشتر علائم ذکر شده بالا را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد شما در معرض پانیک اتک هستید.

و اما استراتژی مقابله با حمله های عصبی وحشت زدگی چیست؟

اگر فکر می کند با توجه به نشانه های ارائه شده در بالا شما دچار پانیک اتک و یا حملات مکرر هستید، بهترین راهکار این است که به دنبال یک متخصص روانپزشکی که می تواند درمان شناختی رفتاری ارائه دهد بگردید. انجمن روانشناسی آمریکا می گوید که کارشناسان آموزش دیده در درمان شناختی رفتاری می توانند به شما در تغییر تفکر شما کمک کنند تا موقعیت های مثبت بالقوه را مثبت تر ببینید، ترس های خود را درک کنید و در نهایت با آنها روبرو شوید. در بعضی موارد، ممکن است تکنیک های آرام سازی یا داروهای ضد اضطراب نیز توصیه شود. در ادامه بخوانید »  آیا درمان طبیعی بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) امکان پذیر است؟

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید

rd
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 145
دوست نداشتم: 14
میانگین امتیازات: 10.36
 

 

63 دیدگاه در “10 نشانه واضح که شما مبتلا به بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) هستید

بسیار کامل وبا جزئیات جالب ذکر گردید.از امکان درمان با هیپنوتیزم نیز مطالبی را ذکر نمایید.پیروز باشید.

ممنون از شما . من ۲۶ سالمه و شیش ساله دچار بیماری پانیک هستم. تمام علائم رو دارم سالی چن بارم حمله عصبی میکنم. خسته شدم از مصرف دارو. کلا از همه چیز خسته شدم ، خوب نمیشم 😔 .

از شنیدن این موضوع به شدت متاسف شدیم، ما در مجله وارونه در حال تحقیق روش های درمان بدون دارو، و در حال بررسی مقالات و مطالعات منتشر شده در زمینه روان درمانی هستیم که به امید خدا تا 2-3 هفته دیگه آماده میشه، به امید بهبودی حال شما

من خودم داشتم خوب شدم. حرف اول ورزش ورزش ورزش. نه ورزش الکی. من یک روز در میان بصورت نرم و اروم 15 دور می زنم دور زمین فوتبال. میشخ جدود هشت کیلومتر. به هیچ وجه مواد هذایی نیترات دار نمیخورم. سوسیس فست فود همبرگرو…../ دارو مصرف میکردم اسنترا مدت یک سال. اما بگم همش دست خودتونه. نمام وعده های غذایم کیزان کالری در نظر دارم. فیلم شاد می بینم. جاهایی هصبیم میکنه نمیرم.من به اینا جواب دادم توکلت بخدا

عالی بوود ممنون .. اگه امکانش هس ی روانپزشک خوب در تهران ک در این مورد تخصص داشته باشه رو معرفی کنید مچکر .

سلام ممنون از شما… عرض به حضور شما معرفی پزشک در حوزه فعالیت ما نیست، اما تیم روانشناسی وارونه به شما پیشنهاد میکند شما نیاز در ابتدای امر نیاز به روانشناس و روان درمانی دارید تا روانپزشک.

سلام
بنده حدود 2 سال هست که بیماری پانیک دارم و فقط یک بار حمله پانیک بهم دست داد. دلیل اینکه این حملات دیگه تکرار نشد این بود که من مسافر شهر قم بودم و نمیدونم چطوری شد که بعد از نزدیک یک ماه از حمله ای که گذشته بود و هر روز هرجا و هر شهری میبودم به سراغ دکترهای مختلف میرفتم اما به لطف خدا به خدمت دکتر فوق تخصص اعصاب و روان در شهر قم رفتم که الان بعد از دو سال هنوز که هنوزه بعد از هر 45 یا 50 روز میرم خدمتشون و داروها و حالاتم رو چک میکنن. علائم ترس هنوز گاها ایجاد میشه اما به هیچ وجه دیگه حمله دست نمیده و خودم تماما تونستم مقابله کنم با این بیماری و با کمک این دکتر فوق العاده که بعد از کلی تحقیق متوجه شدم ایشون بهترین دکتر هستن توی ضمینه مشکلات اعصاب و روان و قدرت تشخیصشون نسبت به اکثر متخصص های اعصاب و روان بیشتر هست و ایشون یکی از بهترین دکترهای اعصاب ایران هستن و شدیدا بهتون توصیه میکنم به ایشون مراجعه بفرمایید حتما بعد از دو هفته پس از اولین مراجعه احساس درمان کامل خواهید کرد. ایشون دکتر علی یزدانی متخصص اعصاب و روان هستن در شهر قم

من ٣ ماه هست كه دارم تجربه ميكنم پانيك رو در موقع خواب احساس خفگي ميكنم مثلاً تا ميخوابم حس ميكنم دارم خفه ميشم و حتى انگار چيزى توى گلوم هست . من سرترالين و آلپرازولام مصرف ميكنم .

سلام من ۴۱ سالمه از دو ماه گذشته دچار پانیک شدم اول رفتم دکتر قلب ولی بعد روان پزشک رفتم همین الان درد تو قفسه سینه دارم و اضطراب قرس زیپکس و نورتریپتیلن مصرف میکنم میشه بیشتر راهنماییم کنید

سلام امیدوارم حالتون هر چه سریعتر بهتر بشه ، ببینید کلا مصرف دارو گزینه جالبی برای مبارزه با پانیک نیستش و راه کارهای طبیعی بهترین روش درمان به نظر میاد لطفا این مطلب رو مطالعه کنید https://varune.com/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d9%be%d8%a7%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%a7%d8%aa%da%a9/

بزودی راهکارهایی طبیعی درمان رو هم منتشر میکنیم ، به امید بهبود حال شما و سایر عزیزانی که ازاین بیماری رنج می برن

من هم مدت چهار ماهه به این بیماری دچار شدم هر نوع آزمایشی که موجود هست رو انجام دادم از خون تا ام آر آی ، ترس از ام اس داره دیوانم میکنه خیلی به خودم تلقین میکنم که من عالیم هیچیم نیست ولی یهو حالم سنگیم میشه تو حرف زدن دچار مشکل میشم حوصله هیچ کاری رو ندارم دکتر روانپزشک مراجعه کردم درباره بیماری با من صحبت کرد و آروم شدم و نسخه هم داد که قرص ها رو به خاطر اعتیادش مصرف نکردم، بعد یه مدت پیش دکتر سنتی رفتم که فکر میکنم خیلی تاثیر گذار بود به گفته او به خاطر مصرف غذاهای با طبع سرد مغز رو سرد کرده و ایجاد ترس و استرس و افزایش ابتلا به این بیماری رو زیاد کرده رژیم غذایی رو تغییر دادم الحمدالله خیلی بهتر شدم

خب خداروشکر که حالتون بهتر شده و امیدوارم روند بهبودی روز افزون باشه، یکی از مهمترین عوامل ایجاد این بیماری کمبود مواد مورد نیاز مغز و عدم تحرک هستش، در ادامه پیشنهاد می کنم حتما این مطلب رو مطالعه کنید : آیا درمان طبیعی بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) امکان پذیر است؟

سلام من تجربه اینایی ک گفتی رو دارم.ام اس کجا بود عزیزم.علایم شبیه بهش داره لامصب.من چند روزه عصاره اسطوخودس رو در حد چند قطره میریزم تو ماسک دهاه و میزنم به صورت و فوق العاده ارومم میکنه.و یه دمنوش فوق العاده نصفش ریحانه و ربعش گل محمدی و یه ربعش ک البته من زیاد نمیریزم اسطوخدوس هست.روزی 3 یا 4 بار میخورم.فوق العاده عالیه.البته شبی یه دونه الپرازولام 0.5 و پروپرانول 10 هم یکی شب یکی صبح میخورم.ورزشم میکنم مخصوصا صبح زود خیلی خوبه و اثر کرده.توصیه میکنم قسمت گیاهی رو تجربه کنن.البته گیاه زیرفون هم شنیدم خیلی موثر هست خودم هنوز شروعش نکردم.
نمیشه دارو گیاهی رو سر خود استفاده کرد.انشاالله این نیز هرچی سریعتر از زندگی همه مریض هاش بگذرد.

با سلام
من به طرز بسیار وحشتناکی مبتلا به این نوع از حملات بودم بطوریکه هر روز در بیمارستان به سر میبردم بعد از درمان توسط روانپزشک بهبود پیدا کردم
مطالب شما بسیار جامع و کامل است توصیه به دوستان درمان رو جدی بگیرید

سلام خسته نباشید من حدود 3 ماه بود که استرس داشتم و از مسعله ای کاری ناراحت بودم تا حدود 1 هفته پیش مقدار زیادی ماریجوانا مصرف کردم با دوستام حدود 1 ساعت خوب بودم و فیلم میدیدم اما یه خورده استرس داشتم وقتی از جام بلند شدم یه دفه سرگیجه گرفتم و شروع کردم عرق کردن و سر درد و سرد شدن بدن فرداش که بلند شدم سر درد داشتم و نکته مهم اینه که الان 1 هفته اس که ترس از مرگ دارم ولی الان بعد از گذشت 1 هفته بهتر شدم ….. میخواستم نظرتونو بگید

سلام دوست عزیز من کارشناس نیستم، ولی با درمیون گذاشتن وضعیت شما با بچه های کارشناس تیم وارونه باید بهتون بگم بهتره به روانشناس مراجعه کنید، نمیشه بطور قطع گفت شما دچار پانیک هستید احتمال داره بر اثر سو مصرف وید این حالت بهتون دست داده باشه. اینو به باد داشته باشین که مصرف ماری جوانا باعث افزایش فعالیت مغز، استرس و پارانویا میشه، پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه کنید: حقایق علمی نا گفته در ارتباط با ماری جوانا (گُل) پر مصرف ترین ماده روانگردان جهان!!!

سلام من نزدیک پنج ماه دچار حملات بسیار شدید که هر روز در بیمارستان بودم از تنهاییی میترسیدم هنوزم این حس مرگ رو دارم اما خداروشکر تونستم با کمک خودم حالم بهتر بشه اما هنوزم گاهی اوقات دچار این حملات میشم ک سعی میکنم حال خودم رو بهتر کنم و این بیماری باعث شده که تو این سن از تنها خوابیدن بترسم حتی گوشه گیر و عصبی بشم برام هیچی مهم نباشه و دنیا رو مثل یک بازی کامپیوتری میبینم

سلام ببخشید صحبتم اعتقادیه و قصد جسارت ندارم. کارهایی که باید رو انجام بدین برای درمانتون اما من خودم چند وقت بود دست از کاری برداشته بودم که روحم باهاش اروم میگرفت یا بگم اعتقادم بود(نماز)توصیه من به شما اینه بگردین کاری که اعتقاد داشتین بهش و کنارش گذاشتین رو پیدا کنید.و انشا الله هر چ سریعتر بهتر شین و به روزای اوج خودتون برگردین. 🙂

امیدوارم هیچوقت هیچکسی این حمله رو تجربه نکنه. انقدر وحشتناکه که آدم حاضر هست بمیره ولی این حمله بهش دست نده. ولی با اینحال با دارو درمانی قابل کنترل و درمانه. با ارزوی شفای همه ی بیماران روحی و جسمی و ممنون از مقاله ی خوبتون.

ممنون از شما دوست عزیز ما هم آرزوی بهبودی برای شما و همه عزیزانی که به این بیماری مبتلا هستند رو داریم

ممنون از همه عزیزانی که مطالب رو گرد اوری میکنن و وقت میگذارن .مطالبتون فوق العاده خوبه انشاالله هر روز موفق تر از روز قبلتون باشید.

ممنون از شما دوست عزیز که مارو دنبال می کنید، به لطف خدا بتونیم هر روز مطالب بهتری برای شما عزیزان تولید کنیم ، شاد سرزنده و موفق باشید

سلام و خسته نباشین
ممنون بابت مطالب مفیدتون
متاسفانه تو جامعه پر اضطراب امروزی همچین مشکلاتی مثل پانیک اصلا عجیب نیست. نامزد منم این مشکل رو داره و کل زندگی ما درگیر این مشکل شده
چطور میتونم با تمیتون ارتباط برقرار کنم و عضو گروهتون باشه و از تجربیات کسایی که مشکل مارو دارن استفاده کنه?

سلام دوست عزیز، ممنون از شما باعث خوشحالی مطلب برای شما مفید بوده، به امید خدا بزودی یک بخش رو برای همین موضوع راه اندازی می کنیم

اقا من سه ساله با این بیماری دسته پنجه نرم میکنم مدت دوسال و نیم بود خوب بودم ولی الان پشت فرمون تا تو ترافیک قرار میگیرم حول و وحشت شدید میگیرم دارو هم مصرف میکنم دپاکین و الپروزولام تو رو خدا راهنمایی کنین منو . نمیخوام داروم رو بیشتر کنم به نظرتون ترافیک های اتوبانو چیکار کنم . اخه از یه طرفی هم عاشق رانندگی هستم. .تازگیا از مسافرت هم میترسم تا تو ترافیک قرار میگیرم اصلا حالم انقدر بد میشه میزنه به سرم ماشینو ول کنم فقط از اونجا فرار کنم . ممنون میشم با من صحبت کنین . در ضمن اگه در شبکه های اجتماعی یه گروه بزنیم به نظرم خیلی خوب میشه چون بلا فاصله جواب همدیگرو میدیم . و باهم نظراتمون رو راجب این بیماری کنه به اشتراک میگذاریم.

ممنون از شما دوست عزیز برای به اشتراک گذاشتن تجربتون، حتما بزودی یک فروم تخصصی برای روانشناسی راه اندازی میشه، از شما خواهش می کنم مطلب؛ آیا درمان طبیعی بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) امکان پذیر است؟ رو مطالعه کنید، بزودی راهکارهای طبیعی درمان رو هم در مقاله ای منتشر خواهیم کرد، ممنون از اینکه مارو دنبال می کنید

سلام.من از سال ۹۳ پانیک دارم.
یه جزعی از زندگیم شده بود.اوایل نمیدونستم چرا اینقد حالم بد میشه مخصوصا نصفه شب.
موقع حمله پانیک ترس از مرگ میاد سراغمون.ضربان قلب ب شدت میره بالا.دستو پاها میلرزه و شل میشه‌.عرق شدید.و کمی تاری دید.حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه این حالت هستش.
من با این شرایط اوایل نمیدونسم چیزی ب عنوان پانیک دارم. واسه همین شبو روز انواع اقسام آزمایشارو میرفتم میدادم ک ببینم چ مریضی دارم ولی میدیدم همه چی سالمه. تا اینکه بعداز ۱سال رفتم دکتر فهمید پانیک دارم و با دوتا سه تا قرص خوب شدم.
متاسفانه وقتی خبر نداریم پانیک داریم موقع حمله پانیک فکر میکنیم واقعا مرگ اومده سراغمون.
دوستان عزیز.خیلی بی رحمه این پانیک.درست جایی ک نباید ب سراغمون بیاد میاد.
وسطه شلوغی یا تو ترافیک ک وحشتناکه.همش دوس دارید نزدیک خونتون باشید یا نزدیک بیمارستان.
۴ساله ک پانیک دارم.خوب شده بودم اما بازم ب تازگی برگشته علائمش.اونم بدلیل اینکه این چندوقته استرس زیادیو فکروخیاله زیادی داشتم.
وقتی حمله پانیک بهتون دست میده خونسرد باشید و با ذکر و صلوات خودتونو آروم کنید.
فقط امیدوارم هیچکس درگیر پانیک نشه چون واقعا زندگیش سختو تلخ میشه.
از استرش دور باشید.

من الان سه ساله میشه دچار پانیکم اما میگم پانیک نیست یه مریضیه غیر ممکنیه که باعث مرگه ناگهانیم میشه…همش افسردم و به این حال فکر میکنم دائما مریضم بیش از حد تنگی قفسه سینه…خالی شدن سرم…تپش قلب…لرز…تعریق بیش از حد…حمله های شبانه…اضطرابه شدید…واقعا مختل شده زندگیم اگه میدونستم واقعا پانیکه و مشکلی نداره میتونستم به بهبود خودم کمک کنم…هیچ دارویی مصرف نمیکنم…دنبال روشهای بدون روانپزشک و دارو هستم…واقعا من دچار پانیکم؟

سلام من بعد از یه شکست توی زندگیم خیلی فکرم درگیر بود و زجر میکشیدم تا اینکه یه شب اینقد فک کردم که یکهو دچار پانیک شدم.از بعد از اون ترس از حمله دوباره خودش باعث پانیک مجدد میشد. خیلی رو خودم کار می کردم. خانواده م کمکم می کردن. ولی واقعا هر روز بدتر میشدم. ولی دوستان من به یک روانپزشک خوب مراجعه کردم. قرص درمانی خیلی خوبه. این عقاید و بریزید دور که قرص اعتیاد میاره و فلان…قطعا باید کنار قرص درمانی روان درمانی هم باشه….ولی این و بپذیرید که نوروترنس میترهای ما دچار مشکل هستند….این مشکل بزرگی نیست. این مشکل با قرص برطرف میشه.ممتها به دلیل نگاه غلط جامعه به قرص مشکل ما رو به شدت حاد کرده…مشکل ما بخش زیادیش جسمیه. اونم همون اختلالی هست که بالا گفتم. حتما روان درمانی هم باید کنارش باشه. که بخش زیادی از روان درمانی هم مربوط به پذیرش این مساله ست . اینقد خودتون و داغون نکنید با نگرش اشتباه

دوستان من همه علائم ذکر شده رو دارم و درضمن هنگام بلند شدن سرگیجه شدید و تپش قلب دارم اینم میتونه از علائم پانیک باشه

مرسی از مطالبتون ،
من علاوه بر این علائم درد شدید در زیر قفسه سینه داشتم که مثل مار به خودم می پیچیدم و بی اختیار اشک میریختم و ناله میکردم این درد دو یا سه ساعت ادامه داشت ، اولین بار گمان کردم دچار حمله قلبی شدم ولی بعد از مراجعه به بیمارستان متوجه شدم پنیک اتک بوده دومین بار با اینکه درد زیادی داشتم بیمارستان نرفتم و سعی کردم کنترل کنم چون میدونستم این یه درد واقعی نیست ،امروز هم قبل از نوشتن این مطالب دوباره احساس کردم داره شروع میشه تنگی نفس ،تپش قلب، دلشوره و بیقراری بدون دلیل همراه با درد عجیب و غریب زیر قفسه سینه وقتی دیدم داره شروع میشه پاشدم آهنگ گذاشتم و رقصیدم و سعی کردم فراموش کنم که درد دارم و واقعن خیلی کمک کرد

ممنون از شما که مارو دنبال می کنین و تجربه خودتون از نحوه مهار استرس رو با ما و سایر عزیزان درمیون گذاشتید. زنده باد

سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعات مفیدی که گذاشتید ببخشید من توی خدمت حالم بد شد میتونم معافت دائم بگیرم از بیماری پنیک؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید❤🌷

سلام ممنون از شما ، دوست عزیز جواب ابن سوال رو من نمیدونم و باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید و با پزشک اون سازمان وضعیتتون رو درمیون بگذارید

سلام
من بخاطر یه اتفاق تو 15 سالگی دچار ترس و وحشت شدید و ترس از دیونه شدن شدم.
واقعا داغون شدم، تو هر مکان و هر زمان شدیدا همرام بود و اصلا خودمو دیونه میدونستم
خیلی حس بد.
بعضیا میگن میترسیم بمیریم، من به قدری بد بودم که میگفتم با مردن هم خوب نمیشم تو یه جهان دیگه…
یعنی مطلق داغون بودم.
با این حال بد و وحشتناک درسمو خوندم در بدترین حال و احوال روحیه ممکن، چون کوچیک بودم به خونواده نگفتم تا 20 سالگی که یهو مجدد بعد از اینکه کمتر شده بود ترسم، یهو مجدد اومد سراغم و دیگه منفجر شدم به خونواده گفتم.
بهشون گفتم دکتر هم منو خوب نمیکنه و و و
اما رفتیم، قرص خوردم کنارشم فکر منطقی کردم که چرا میترسم از چی برای چی و و و

خلاصه چون شدید بودم، طول کشید اما بعد 6 ماه حالم خوب شد و واقعا خوب بودم.
ترس ها میومد سراغم اما میفهمیدم چرت هستن و نمیترسیدم و خودشون میرفتن.

مجدد 5 سال خوب شدم تا الان، که مجدد بیخودی اومد سراغم
فک کنید زیر پتو بودم، هیچ صدایی نمیومد جز صدای هوا، و من از صدای هوا یهو به شدت ترسیدم که این همیشه میمونه با من و من ترسیدم.

اما این دفعه دو هفته گذشته، حدودا تونستم خودمو جمع و جور کنم و با بقیه حرف زدم.
اما خب رفتم دکتر مجدد.

اره حتما دکتر برید و قرص بخورید، به مرور و با گذشت زمان، این ترس ها کمرنگ میشن.

دوستان هم قرص
هم منطقی فکر کردن یا همون مشاوره

دوتاش کنار هم راه حله.

و در اخر بگم که انواع و اقسام وسواس ها از نوع مسخره تا علمی از هر چیزی که فکر کنید من داشتم
انواع و اقسام ترس و وسواس فکری
همش شدید

هوووووف تخله خیلی تلخ.

امیدوارم به امید خدا هممون خوب شیم و راحت و بی ترس و استرس زندگی کنیم.

سلام من چن ساله که موقع رفتن به جای خاصی که خودم تنها باشم حالت طپش قلب دارم ولی اگه یک آشنا باهام باشه آرام ترهستم توی شلوغی وحشت زدگی بهم دست میده موقع رفت به دکتر ترس دارم بیشتر از بیماری قلب هراس دارم خیلی رفتم دکتر قلب میگه هیچ مشکلی نداری ولی الان دیگه ترسم بیشتر شده از دکتر تورا خدا چیکار کنم

من الان به مدت ۳ ماه هست که این حالت ها بهم دست میده تا یک شب بسیار حالم خراب شد که حالت سکته بهم دست داده بود نا گفته نماند از صبح اون روز تا شب درگیری مغزی سر مشکلاتم داشتم به دکتر مراجعه کردم ایشون بهم گفتند که علایم پانیک هست و باید به روانپزشک مراجعه کنم از اون شب فکر اینکه پانیک گرفتم بسیار آزارم میده و میترسم که دیگه خوب نشم و این حالت همیشه روم بمونه از کسانی که این مریضی رو داشتن میخوام کمی دلداریه واقعی بهم بدن ممنون بابت مقاله مفیدتون

من 12 سال به طور کلی، و حدود هر 4 سال 1 بار دچار وحشتناک ترین حمله ممکن جهان هستی میشدم.
از همه چی از همه جا از همه کس از هر سوال علمی فلسفی از هرچیزی که فکر کنید من میترسیدم و وحشت زده میشدم، روزی هزار بار ارزوی مرگ میکردم.
شبانه روز با استرس.

اما الان خوبم و میخوام راه حلم رو بگم شاید به کار خیلی ها که فوبیا و وسواس فکری و اختلال هراس و پانیک اتک دارن بیاد

دوستان به نظر من تنها راه و بهترین راه و راه درمان این موارد اینه که بشینید و بذارید همون ترس و وحشتی که ازش میترسید بیاد براتون و اون مخصوصا وحشت زده ها. بشینید و همه ترس هارو بگید بیان روتون. اولش سخته شاید ولی وقتی ببینید، نه دیونه میشید نه مرگ میاد سراغتون، ترستون میره و ذهن ادم عادت میکنه.

چه وسواس فکری چه پانیک و چه هر ترسی که هر کس داره، راه مقابلش گذاشتنه اینه که بذاری بیاد و سعی کنی اگر قبلا 100 درصد میترسیدی، این دفعه کمترش کنی، مطمئن باشید وقتی ببینید هیچیتون نمیشه اروم میشید.

حتی اگر فکر میکنید درست نمیشه، همینم خودش ترس از درست نشدنه، یعنی همش ترس از ترس، ترس از اینه که ترس بیاد یا ترسه نره یا همیشه بمونه یا دیوونه شم یا به مرگ ختم شه و و و… همش ترسه.
بذارید ترس ها بیان وقتی اومدن، ببینید نه تعادلتون رو از دست میدین، نه میمیرین، نه فلج میشین… فقط میترسین.
راه مقابله با ترس، واقعا مواجه سازیه.
اینکه دقیقا بفهمین از چی میترسین و باهاش مواجه شین.
اگر فکر ها پشت سره هم اومد و باز ترسیدین که الان فلان میشه بیسار میشه یا خسته شدم یا دیوونه میشم و و و، بذارید بیاد هیچیتون نمیشه، فقط ارامبخش میتونید بخورید وقتی میخواید مواجه سازی رو انجام بدین
تا کمک کنه.
اما واقعا جوااب میده.

اکثر ترس ها، ترس از ترسیدنه.
میترسین بیمار شین
میترسین دیوونه شین
میترسین نتونید حرف بزنین
میترسین بمیرین و و و

بذارین بیان و شما عادی هستین، هیچیتون نمیشه.
پانیک میترسین که اونجوری شین. چطوری؟؟
همون ترسه
بذارید بیاد، هیچیتون نمیشه.

و بعد از چند بار تمرین و یه بازه زمانی، برا همیشه از دستش راحت میشین.

من خیلی ارومم از وقتی مواجه سازی کردم.
اگر قدرت ترس ها 100 بود الان 10 کمتره.

امیدوارم جواب بگیرین.
حتما مواجه سازی کنید…
نه قرص افسردگی میخواد نه هیچی
فقط ارامبخش

متحول میشید.

خدا همه رو از ترس و وسواس و هراس نجات بده. و خودمونم باید بخوایم.
حق نگهدارتون

سلام.مقاله ی فوق العاده ای بود .تنها جاییه که همه مثل خودم هستن .من فکر میکردم فقط خودم این طوری هستم چون بخاطر این حملات وحشتناک کلی دکتر رفتم و اونا میگفتن سالمی .الان چهار ساله این بیماری رو دارم و تقریبا ماهی چند بار سراغم میاد .خیلی ازارم میده زندگی رو برام سخت کرده و احساس میکنم بخاطر این حملات هر لحظه ممکنه زندگیم از هم بپاشه چون ده ها بار دکتر رفتم و گفتن سالمی و همسرم فک میکنه بخاطر جلب توجه این‌ کار و میکنم بخاطر همین در حین حمله که اینقد درد و عذاب میکشم همسرم هم فک‌ میکنه الکی میکنم و بعد از حمله که تا چند ساعت حالم خوب نیست هم کاملا تنهام و این داغونم میکرد تا بالاخره خودم مریضیمو پیدا کردم.

سلام دوستان عزیزم
بنده ۸ ماه دچار‌ بدترین نوع پنیک شدم روزی دو بار بهم حمله میکرد
از تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۶ دچار حمله شدم برای بار اول و تا اردیبهشت ۹۷ به صورت کامل خوب شدم بدون مصرف حتی یدونه قرص
بیماری پنیک فقط تو مغز انسان هست و بس
هرکی دلش خواست راهنماییش کنم با شماره من تماس بگیره
۰۹۱۰۵۶۸۵۰۲۲
کامل براش توضیح میدم به صورت تلفنی
رایگان.

سلام
من ۱۹ سالمه و تا الان دوبار در طی ۶ ماه دچار حمله ی پانیک شدم،افسردگی و اختلال اضطرابی شدید هم دارم و تحت درمانم میخوام بدونم ایا مبتلا به پانیک هستم

من چند بار این حمله بهم دست داد.خیلی بد دردیه . ورزش یوگارو شروع کردم وخداروشکر ارامش گرفتم

من تو این چند وقته هرچی مطالعه کردم فقط به یک جواب رسیدم !!!! رژیم درست غذایی ! ورزش ! خواب !

حالا رژیم غذایی این نیست که همه یه روال رو دنبال کنن ( بدن هر انسان مختصص به خوئدشه و ویژگی های خودش رو داره ! این نوع رژیم باید هوشمندانه و با توجه به شناخت ، بررسی و تجربیات شما از بدنتون و تاثیر مواد غذایی درون بدن سما بوجود بیاد! برای یکی ممکنه کربو هیدرات تاثیر زیادی تو حمله بزاره !!! برای یکی دیگه ممکنه شیر باعث این موضوع بشه و …) شما نیاز به مقداری زیادی از دم نوش های ، و ویتامین های طبیعی دارید از همه مهمتر شما نیاز به گوشت قرمز دارید ! اما عاجزانه درخواست دارم آزمایش رو روی خودتون انجام بدین و تاثیر مواد غذایی مختلف روی بدنتون رو مشاهده کنید ! هیچ کسی بهتر از شما بدنتون رو نمیتونه بشناسه ، نه دکتر نه پرفسور هیچ کس شما صاحب اون بدن هستید پس خوب باید بشناسیدش !!!!

حالا مبحث ورزش : از همه دوستان عاجزانه خواهش می کنم قشنگ توجه کنید ( پیاده روی- وزنه زدن- تی آر ایکس و … چاره کار شما نیست !!!!!!) به عنوان انسانی که از بچگیم روی ورزش بودم و در این زمینه به مدت 20 سال مطالعات و تحقیقات مختلف کردم! به دوستان پیشنهاد می کنم که شما نیاز به دایره وسیعی از حرکات دارید نه چیز اختصاصی ! شما نیاز به دویدن !!! تقویت عضلات با وزن بدن خودتون ! گوهنوردی و قرار گرفتن در ارتفاع ! فعالیت هایی که ذهن شما رو درگیر میکنه مثل شطرنج و انواع بازی های استراژیک که نیاز به فعالیت همزمان ذهن و بدن داره !!!!، تقویت عصب عضله ! تمرینات تعادلی! و …. دارید!

خواب : شما نیاز به خواب کامل و عمیق دارید !!!! شما باید محیط خواب آرامش بخش و مناسبی داشته باشید تا بتونین وارد مراحل مختلف خواب بشید ! متاسفانه مردم از این استیج های خواب و تاثیرش بر روی ذهن آگاه نیستن( سعی میکنم مقاله ای در این زمینه بنویسم!) شما باید به درستی تمام مراحل خواب رو بگذرونید تا ذهن شما بتونه خودش رو ریکاوری کنه!

باسلام..من یه سال پیش دچار حمله شدم ..اونم بدلیل اخراج از کار …تا ۳ماه حالم بد بود …غم باد داشتم و غذا از گلوم پایین نمیرفت .لاغر شده بودم …بعد ۳ماه کار پیدا کردم و ازدواج کردم ..همون اوایل ازدواج همسرم رو در جریان بیماری گذاشتم و اون کمکم کرد …الان بعد یه سال خوب شدم …این بیماری رو نباید دست کم گرفت …داروهای پیشگیرانه رو همراه داشته باشین..چون استرس داشتن دست خودتون نیس …همیشه مشغول یه کاری باشین و تنها نباشین …یه همراه خوب خیلی کمک میکنه تا این دوران رو رد کنین …پانیک به صورت کامل درمان نمیشه

سلام دوباره…سعی کنین از نوشابه و چای خوردن زیاد و پر رنگ …قلیون و قهوه …خلاصه از کافئین دوری کنین …از قرار گرفتن تو جاه های پر سرو صدا .شغلهای اعصاب خورد کن دوری کنین …نا امید نشین خلاصه…
ارتباطتون با خدا رو قطع نکنین و ازش بخواین تا کمکتون کنه …با ارزوی سلامتی واسه همتون

سلام
من یکساله به این بیماری مبتلا هستم
روزی یک و یا دوبار حمله بهم دست میده و یک تا دو ساعت هم طول میکشه.
خیلی دردناکه زندگی با پنیک
آخرش خودکشیه اگه درمان نشه
زندگی سراسرش ترس و وحشت میشه

سلام به دوستان خواهش میکنم اگر کسی اطلاعاتی داره کمک کنه دارم داغون میشم 30ساله هستم و شب ها به طور ناگهانی فکر میکنم قبلم داره از کار میوفته درد شدید قفسه سینه میگیرم البته پرکاری تیروئید هم دارم بدنم یهو شروع میکنه به لرزش و زربان قبل بالا کلی دکتر رفتم ازمایش دادم چیکاب دادم نمیدونم چیکار کنم نود درصد برای من شب ها اتفاق میوفته هر روزی که صبح میشه خدا رو شکر میکنم باید من چیکار کنم خسته شدم

اول از همه بهتره ی نوار قلب و تست ورزش بدین اگه سالم بودین به هیچی فکر نکنین فقط ورزش. دارو اصلا استفاده نکنین

من اخرین باری که حمله پنیک بهم دست داد اورژانس بستری شدم چون تحت درمان بودم پیش یه روانپزشک دکتر اورژانس و پرستارا وقتی داروهام رو دیدن همش میگفتن فکر و خیال نکن فقط به فکر خودت باش حتما ورزش کن
در واقع میگفتن فقط باید ارامش روحی داشته باشی

سلام، مقاله زیبایی بود در مقایسه با سایر مطالبی که مطالعه کرده بودم؛ من هم طبق تشخیص پزشکم مبتلا به پانیک هستم
چند تا سوال دارم:
1- آیا پانیک باعث درد قلب هم می شود؟ (درد قلب را می گویم نه ضربان یا هر چیز دیگری)
2- مصرف متادون در ایجاد یا ادامه این بیماری موثر است؟
3- برخی مواقع حالتی مثل گرفتن موج تو سرم به من دست میده، آیا این از اثرات بیماری پانیکه

سلام،منم ۴ساله مبتلا به این بیماری هستم وچون تونستم تا۸۰درصدبهش قلبه کنم وظیفه خودم دونستم تا بیام مطالبی رو به عزیزانی که درگیر این بیماری دوست داشتنی هستن عرض کنم،اولن این بیماری به هیچ وجه خطرجانی نداره وفقط یه احساس روحیه که انسان رو به توهم مرگ میبره،دومن تنها غلبه بر اون فقط وفقط توی درون شما هست پس جا دیگه دنبالش نگردین،مشاوره خوبه چون اونا بهتر می تونن شما رو متوجه این مطلب کنن،سومن تنها راه غلبه به ترس اینکه به طرفش بریدوازش نترسید،حالاهرچیزی که هست،من فقط وفقط از این طریق تونستم بهش غلبه کنم،وقت مجال نمیده که بگم من از چه چیزای کاملن ساده و خنده دار ترس داشتم،مثلن ترافیک یکی از اونایی بود که من به شدت ازش ترس داشتم و خیلی چیزای دیگه،ولی الان فوق العاده بهبودپیدا کردم،امام علی(ع)فرموده اندبرای غلبه بر ترس خود را درون آن بیندازیدوتنها راه موفقیت من پیروی ازاین سخن گران باربزرگ مردتاریخ بشریت هستش،نگران نباشیداین بیماری کاملن قابل کنترله اگه فقط به خودتون ایمان داشته باشیدوازچیزی که می ترسیدبریدسراغش،بگیدهرچی میخوادبشه بشه

سلام دوستان گرامی اول از خداوند میخوام به همه سلامتی بده چون قشنگ ترین نعمت پرودگاره من به قدری دچار این حملات شدم که دیگه خسته شدم ببینید چی شده تست ورزش قلب اکو سی تی اسکن چندین پزشک متخصص و غیره رفتم واقعا خسته کننده هست کاش جایی بود که میشد با بیمارانی که این مشکلات رو دارن بشینیم صحبت کنیم با حضور روانشانس روانکابی شیم تو طول روز به خصوص شب ها حس شدید وحشت زدگی حس ترس از مرگ و مسولیت های ناشی از وجود ادمو خسته میکنه البته تازگی ها شروع کردم روزانه چندین کیلومتر پیاده روی و ورزش که میشه گفت تا هفتاد درصد مشکلات رو بهتر کرده

سلام من الان حدود 8 یا 9 ماه هست که پانیک دارم اوایل با تپش قلب، تنگی نفس، درد قفسه سینه و حتی لمس شدن دستم شروع شد و دست چپم درد میگرفت دچار این اطمینان شدم که مشکل قلبی دارم با این که 29 سالم بود و دکتر ها میگفتن بعیده مشکل قلبی داشته باشی حرفشونو باور نمیکردم حتی الان هم که دچار حمله میشم این فکر به ذهنم میاد به هرحال چند بار نوار قلب گرفتم و حتی اکو قلب، یکبار حالم انقدر تو مترو بد شد که رفتم بیمارستان و اونجا دکتر بهم گفت که دچار پنیک شدی اصلا مونده بودم که این چه بیماری هست تو اینترنت سرچ کردم و دیدم کلی افراد دیگه هستن که این مشکل و دارن فهمیدم تنها نیستم و متاسفانه مریضی شایعی هست باز هم قانع نشدم موضوع قلب بود تست ورزش دادم و باز هم جواب همون بود قلبم سالم بود رفتم پیش یه دکتر روانشناس و بهم قرص داد، قرص آسنترا(سرترالین) که کم کم دوزشو زیاد میکرد و قرص آلپرازالوم و پرپرانول اینا رو خوردم خیلی بهتر شدم اثر بیماری رو خیلی ضعیف کرده و تقریبا خوبم ولی با یکم کم خواب و فشار استرس دوباره خودشو نشون میده البته قرص ها رو کامل نخوردم و فکر میکنم باید درمان و به طور جدی دوباره شروع کنم چون واقعا بیماری مزخرفیه و کار و زندگی رو از آدم میگیره

این متن و به این دلیل نوشتم که خودم با خوندن این متن ها آرامش میگیرم و میفهمم مشکل من رو بقیه هم دارن و خوب شدن

امیدوارم همه خوب و در کنار خانوادتون شاد باشید

سلام
از اواخر سال گذشته منهم با علایم گفته شده بالا کلی تو دردسر افتادم . حتی تا سیتی آنژیو هم رفتم. منتهی علاوه بر علایم بالا من همزمان فشارم بالا میره و دل پیچه میگیرم که گاهی باعث ببخشید بیرون روی میشه . و ساعتها احساس خستگی می کنم . انگار از کوه رفتم بالا. در نهایت دکتر روانپزشک تشخیص پنیک داد و بهم دارو داد منتهی گفت بعد از سه ماه یواش یواش دوز دارو رو کم کن . در صورتی که من همین الان با این دوز دارو هم دچار حمله میشم.
کسی از دوستان هست که علایمش شبیه من باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *