پربازدیدترین ها
روانشناسی

نشانه های پانیک اتک (وحشت زدگی) ؛ 10 نشانه‌ی واضح 

پانیک اتک / پنیک اتک / حمله وحشت زدگی چیست؟ و چه نشانه هایی دارد؟

نشانه های پانیک اتک چه چیزهایی هستند؟ در این مطلب ما شما را با نشانه های حمله وحشت زدگی یا پانیک اتک آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید. بسیاری از مردم از اصطلاح پانیک اتک به سادگی استفاده می کنند و با عصبانی شدن یا استرس گرفتن می گویند که دچار حمله وحشت زدگی شده اند! اما پانیک اتک بسیار ترسناک تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. پانیک اتک یک حمله ناگهانی از ترس بسیار شدید است که در واقع می تواند باعث واکنش های فیزیکی شود. شناسایی حمله وحشت زدگی و راه مقابله با آن راهی طولانی در جهت بازگرداندن آرامش خواهد بود.

مطالب پیشنهادی زیر نیز می توانند برای آشنایی بیشتر با پانیک اتک مفید باشند:

در ادامه به توضیح نشانه های پانیک اتک (وحشت زدگی) می پردازیم.

1 – ترس عمیق ناگهانی 

نشانه های پانیک اتک

پانیک اتک می تواند بدون هشدار رخ دهد و باعث ایجاد احساس نگرانی شدید شود. این احساس بسیار شدیدتر از عصبانیت، اضطراب، یا استرس جزئی درباره مسئله ای است. با توجه به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، افزایش ناگهانی احساسات در هنگام حمله به شدت “شدید” است و “بدون هیچ دلیل آشکاری” اتفاق می افتد، هرچند اغلب با نشانه های فیزیکی نظیر احساس گیر افتادگی یا ترس از جمعیت مرتبط است. اگر پانیک اتک دائما در حال اتفاق افتادن باشد، منجر به بیماری شدیدتری به نام اختلال ترس یا (panic disorder) می شود که حدود 6 میلیون از افراد آمریکا به آن مبتلا هستند و بنا به گزارش WebMD تعداد مبتلایان زن بیشتر از مردان است.2 – احساس دیوانگی یا اختلال تفکر 

پانیک اتک

به علت شدت و هجوم ناگهانی احساسات، علاوه بر نشانه های جسمی که ممکن است در همان زمان بوجود آیند، غیر معقول نیست که شما احساس دیوانگی یا دیوانه شدن را در زمان حمله وحشت زدگی حس کنید! پرفسور Todd Farchione از مرکز بیوتکنولوژی و اختلالات مرتبط با دانشگاه بوستون می گوید:

” قطع ارتباط ذهن و بدن در لحظه حمله و اتفاقات صورت گرفته، می تواند بسیار گیج کننده باشد. یکی از بیماران من می گفت: “من نمی دانستم چه اتفاقی در حال افتادن است!” “بدن شما نمی داند چه باید بکند… نیمی از مغزتان به شما می گوید که باید فرار کنید، و نیمه دیگر به شما می گوید که باید بمانید و مقاومت کنید. شما درواقع در نوعی بن بست هستید.” (اما نگران نباشید، شما واقعا دیوانه نیستید و نباید احساس بدی نسبت به احساسات خود داشته باشید). در ادامه بخوانید » با تغییر نوع تفکرتان اضطرابتان را از بین ببرید

3 – تغییر ضربان قلب

هنگامی که دچار حمله وحشت می شوید، بدن‌تان به سرعت پاسخ می دهد و این حمله را همانند یک تهدید جدی فیزیکی قلمداد می کند و در عرض چند دقیقه به حالت ناراحتی شدید افزایش می یابد. موج عظیم سیگنال های عصبی، آمیگدال (قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) در مغز است)، فعال می کند و باعث ایجاد علائمی از قبیل ضربان قلب سریع و تپش قلب می شود که باعث می شود شما احساس حمله قلبی کنید.4 – ترس از مرگ

نشانه های پانیک اتک

پالس های وحشت زدگی که مغز ارسال می کند موجب می شود که شما احساس عدم کنترل خود یا احساس مرگ کنید! اما آنچه واقعا اتفاق می افتد، این است که بدن تان به دلیل درک خطرات احتمالی پر از آدرنالین می شود، در واقع ذهن تان با ترشح آدرنالین بدنتان را برای موقعیت های بحرانی و حیاتی آماده می کند. نظیر دویدن به سرعت، مشت و لگد زدن برای دفاع از خود و … فراموش نکنید که این یک واکنش طبیعی بدن است، بدین ترتیب از میزان ترس‌تان کاسته خواهد شد.

5 – ممکن است دچار تنگی نفس شوید!

نشانه های پانیک اتک

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، داشتن “تنگی تنفس” و “احساس اینکه نمی توانید هوا را به اندازه کافی دریافت کنید” یک اتفاق معمول در زمان تجربه حمله وحشت زدگی است. این اتفاق زمانی می افتد که اضطراب افزایش می یابد و شما بیش از حد سریع و (hyperventilate) نفس می کشید. یادگیری برخی از تکنیک های تنفس می تواند به جلوگیری از افزایش احساسات اضطراب در یک حمله عصبی در سطح مقدماتی کمک کند. 

6 – ترس شدید ناگهانی (همانند آهویی در جاده پر رفت و آمد)

ممکن است با ترس بسیار قوی مواجه شوید که عملا شما را بی حرکت می کند. انجمن روانشناسی آمریکا این ترس را به عنوان یک “ترس تقریبا فلج کننده” توصیف می کند.7 – ممکن است احساس کنید اتاق دور سرتان می چرخد!

یکی از علائم معمول حمله وحشت زدگی، احساس ضعف، سرگیجه و بیهوشی است. این علائم به احتمال زیاد به دلیل این که خون از مغزتان به سمت پاهایتان در زمان حمله سرازیر شده است رخ میدهند. چرا؟ به دلیل اینکه استرس یا اضطراب واکنش جنگ یا گریز را فرامی خواند. پس حتی اگر حالت تهوع نیز به شما دست داد نگران نباشید. 

8 – تعرق زیاد 

علائم پانیک اتک

عرق کردن یک واکنش طبیعی به اضطراب شدید است. شما همچنین ممکن است در حالی که عرق می کنید، لرزش یا پرش عضلات را احساس کنید.

9 – احساس گرما و لرز

علائم پانیک اتک

در طول پانیک اتک، احساس گرما و یا لرز ناگهانی بسیار طبیعی است. در حالی که ممکن است یک حمله وحشت زدگی تنها 5 تا 10 دقیقه طول بکشد، اما شما ممکن است عوارض آنرا تا ساعت ها احساس کنید.

10 – شما تحت استرس بسیار شدیدی هستید!

دلایل مختلفی برای اینکه چه کسانی و چرا دچار پانیک اتک می شوند وجود دارد، اما چیزی که مشخص است این است که استرس نقش بسیار اساسی را در این زمینه ایفا می کند. و ممکن است استرس 7-8 ماه قبل از حمله به سراغ شما بیاید.

دکتر رید ویلسون، استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی می گوید : “اغلب ممکن است دلیل استرس حس شکست باشد، حسی همانند اینکه کار و یا چالشی بزرگ پیش رو دارید و مهارت های خود را برای انجام این کار کوچک می دانید.”  اگر به طور نسبتا مداوم با استرس زیادی مواجه شدید و بیشتر علائم ذکر شده بالا را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد شما در معرض پانیک اتک هستید.

و اما استراتژی مقابله با حمله های عصبی وحشت زدگی چیست؟

اگر فکر می کند با توجه به نشانه های ارائه شده در بالا شما دچار پانیک اتک و یا حملات مکرر هستید، بهترین راهکار این است که به دنبال یک متخصص روانپزشکی که می تواند درمان شناختی رفتاری ارائه دهد بگردید. انجمن روانشناسی آمریکا می گوید که کارشناسان آموزش دیده در درمان شناختی رفتاری می توانند به شما در تغییر تفکر شما کمک کنند تا موقعیت های مثبت بالقوه را مثبت تر ببینید، ترس های خود را درک کنید و در نهایت با آنها روبرو شوید. در بعضی موارد، ممکن است تکنیک های آرام سازی یا داروهای ضد اضطراب نیز توصیه شود.

در ادامه بخوانید:

آیا درمان طبیعی بیماری پانیک اتک (وحشت زدگی) امکان پذیر است؟

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
157 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات