پربازدیدترین ها
روانشناسی

12 روش موثر برای کاهش استرس که به راحتی می توانید آنها را به کار ببندید! 

این 12 روش موثر برای کاهش استرس به راحتی به شما کمک خواهد کرد تا استرس تان را کاهش دهید. استرس بالا باعث پایین آمدن سطح کارکرد شخصی و صدمه به سلامت فرد می شود، اما نگران نباشید شما قادر به کنترل آن هستید.

استرس دو نوع است: استرس سالم و استرس ناسالم. این کاملا طبیعی است که در روز کنکورتان  استرس داشته باشید و این مثالی از استرس سالم است، ولی اینکه هنگام صحبت کردن با یک فرد عادی استرس بگیرید امری عادی نیست و این مثالی از استرس نا سالم است.

روش موثر برای کاهش استرس

1. روی چیزهایی که تحت کنترل شماست، تمرکز کنید!

شما می توانید کنترل بعضی مسائل را بدست بگیرید، در حالی که بعضی مسائل دیگر از کنترل تان خارج هستند. به طور مثال اینکه سوال های کنکور چقدر سخت یا راحت است تحت کنترل شما نیست، اما می توانید طوری درس بخوانید تا بتوانید هر سوالی را جواب دهید و این چیزی است که تحت کنترل شماست. 


همچنین بخوانید:تاثیر ماساژ درمانی در استرس و اضطراب به چه صورت است؟


تمرکز کردن روی چیزهایی که نمی توانید آنها را تغییر دهید یا اثری روی آنها بگذارید، تنها استرس تان را بیشتر و بیشتر خواهد کرد. می توانید به جای اینکه استرس ابتلا به بیماری ارثی که ممکن است شما را درگیر کند را داشته باشید، از آن پیشگیری کنید و ورزش و تغذیه ی مناسب داشته باشید.

2. بیرون بروید و قدم بزنید!

این روش موثر برای کاهش استرس بسیار آسان است. فقط کافیست زمانی که احساس استرس زیادی می کنید به فضای باز بروید و کمی قدم بزنید، خواهید دید که تاثیر آن بیشتر از چیزی است که تصور می کردید. قدم زدن در فضای باز کمک می کند تا ذهن تان کمی باز شود و در نتیجه بهتر می توانید فکر کنید و استرس تان کاهش پیدا خواهد کرد.

3. نفس عمیق بکشید!

زمانی که سعی می کنید نفس عمیق بکشید، توجه تان به سمت نفس کشیدن منعطف می شود و کمی از موضوع استرس دور خواهید شد. از طرفی رسیدن اکسیژن کافی به مغز و بدن تنش را کاهش می دهد و ذهن را باز تر خواهد کرد. سعی کنید 10 نفس عمیق بکشید و به نفس کشیدن تان توجه کنید. 

4. رنگ کنید!

یک کاغذ بردارید و حتی اگر حوصله ی کشیدن طرح خاصی را ندارید، سعی کنید فقط رنگ کنید. می توانید افکارتان را بنویسید، اینگونه هم کمی سبک خواهید شد هم امکان دارد با نوشتن آنها کمی به غیر منطقی بودن افکار و استرس تان پی ببرید. 


همچنین بخوانید:۸ نشانه ی خاموش که نشان می دهند استرس شما را بیمار کرده است!


5. در مورد استرس تان صحبت کنید!

بعضی از افراد ترجیح می دهند درباره ی استرس و موضوع آن صحبتی نکنند. اینکار صدمه ی بسیاری به سلامتی فرد وارد خواهد کرد. بسیاری از بیماری ها نظیر دیابت، فشار خون و … در اثر استرس در فرد شکل می گیرند. صحبت کردن درباره ی استرس و موضوع آن به کاهش آن کمک شایانی خواهد کرد، پس درباره ی آن با خانواده، دوست و یا یک متخصص سلامت روان صحبت کنید.

6. در چالش های زندگی به دنبال فرصت باشید!

ضرب المثل قدیمی  را به یاد بیاورید که می گوید: اگر دری بسته شود، در دیگری بازخواهد شد. در هر موقعیتی که قرار دارید، هر چقدر هم آن موقعیت بد باشد، فرصت ها و درهای گشوده ای برای شما وجود دارد. اما از آنجایی که شما فقط به درهای بسته توجه کرده اید، از آنها غافل شده اید. نیمه ی پر لیوان را بینید و همواره انرژی تان را صرف آن کنید.

بسیاری از موفقیت ها از محدودیت و سختی نشات گرفته اند. فقط کافی است سرگذشت بسیاری از افراد موفق را بخوانید تا متوجه شوید که شاید موقعیتی که شما در آن هستید بسیار آسان تر از مشکلاتی است که آنها داشته اند. ولی آنها از میان همان مشکلات راه و فرصتی برای پیشرفت و موفقیت یافته اند.


همچنین بخوانید: تغییراتی در دکوراسیون منزل که باعث کاهش استرس می شود !


7. برقصید!

رقص تاثیر شگفت انگیزی در کاهش استرس دارد. به طور کلی گوش دادن به موسیقی و ورزش در کاهش استرس به طور قابل ملاحظه ای موثر هستند. زمانی که موسیقی و ورزش را با هم ترکیب می کنید و می رقصید این تاثیر را بسیار بیشتر خواهید کرد.

8. با خود مهربان باشید و به خود توجه کنید!

چند وقت پیش خانمی را دیدم که به مشکل قلبی مبتلا شده بود و دکتر متخصص به او گفته بود که این مشکل نتیجه ی استرس بالاست. در حالیکه این خانم می گفت من بسیار آرام هستم و اصلا عصبی نمی شوم! بعضی از افراد تمایل دارند استرس ها و فشارهای روانی را در خودشان فرو بریزند و به آنها اجازه ی بروز نمی دهند و در ظاهر بسیار آرام هستند. زمانی که ما به استرس هایمان اجازه ی بروز نمی دهیم، آنها آرام نخواهند نشست و به صورت نشانه های جسمانی بروز خواهند کرد.


همچنین بخوانید:آسیب های استرس بر سلامت جسمانی و روانی ما چیست؟


از طرفی خودسرزنش گری می تواند میزان استرس را بالا برده و برای سلامت فرد مضر خواهد بود. اینکه برای هر امری خود را سرزنش کنید اصلا به نفع تان نخواهد بود زیرا باعث ایجاد خشم از خود و خودتخریبگری و بالا رفتن استرس و اضطراب خواهد شد. پس با خود مهربان باشید و به خودتان و احساسی که دارید توجه کنید.

9. خاطرات خوبتان را یادآوری کنید!

فکر کردن به روزهای خوب و تجربیات خوبی که داشتید می تواند شما را کمی از استرسی که دارید دور کند و حالتان را بهتر کند. این کار بدین معنا نیست که همواره باید به گذشته فکر کنید و در تجربیات گذشته ی تان زندگی کنید. بلکه فقط یادآوری آن تجربیات به شما کمک خواهد کرد که بدانید شما قابلیت شادی و موفقیت را دارید و قبلا هم آنها را تجربه کرده اید.

10. از خانواده یا دوستانتان بخواهید که در آغوشتان بگیرند!

در آغوش گرفته شدن استرس را بسیار کاهش خواهد داد و تنش ها را دور خواهد کرد. در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم مطلب عطر بدن شریک زندگی تان می تواند استرس شما را کاهش دهد را مطالعه کنید.

11. زودتر به رخت خواب بروید!

دیر خوابیدن و کم خوابیدن در شب باعث بالارفتن استرس می شود. زود به رخت خواب رفتن به شما کمک می کند که زودتر بخوابید و در نتیجه ساعات طولانی تری در شب را خواب باشید. طبق تحقیقات انجام شده، هر فرد باید به طور متوسط 8 ساعت در شب بخوابد. چک کردن گوشی موبایل در شب را کنار بگذارید، زیرا هم خوابتان را مختل خواهد کرد و هم استرس تان را بالا خواهد برد.

12. لبخند بزنید!

هرگز از تاثیر لبخند زدن چشم پوشی نکنید. غر زدن و اخم کردن استرس و فشار را افزایش خواهد داد و انرژی منفی بیشتری ایجاد خواهد کرد. فقط کافی است امتحان کنید و هنگام استرس به جای غر زدن لبخند بزنید، خواهید دید که تاثیر شگرفی در بهتر شدن حال خودتان و اطرافیان تان خواهد داشت. این به معنی انکار موضوع استرس نیست، بلکه به معنی جایگزینی انرژی مثبت به جای انرژی منفی و غر زدن است.

امیدواریم این 12 روش موثر برای کاهش استرس برایتان مفید واقع شوند، لطفا مثل همیشه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

در ادامه بخوانید:

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات