5 نکته برای یادگیری سریع مطالب جدید

5 نکته برای یادگیری سریع مطالب و مهارت های جدید

 

چگونه سریع تر یاد بگیریم؟

ما همیشه در حال یادگیری مهارت یا مطلبی هستیم و یا تصمیم داریم که یادگیری موضوع جدیدی را شروع کنیم. در نتیجه یادگیری سریع مطالب می تواند راه موفقیت را هموار تر کند. مهارت جدید موردنظر ما می تواند یادگرفتن زبان جدید، نقاشی کردن و یا یادگیری درس تخصصی باشد که شما بارها برای یادگیری آن تلاش کرده اید ولی نتیجه بدست آمده با مقدار تلاش شما تناسبی ندارد!

یادگیری از زمان پدران و مادران غارنشین ما تا به حال بطور مداوم و به شکل های مختلف وجود داشته است. انسان های اولیه به دنبال یادگیری روش های جدید شکار برای زنده ماندن بوده اند و ما امروز به دنبال شکار راهکارهای جدید درآمدزایی، قبولی در آزمون های استخدامی و یا یادگیری زبان دیگری هستیم. یادگیری بخش طبیعی و جذابی از زندگی است که بقای ما را تضمین می کند و همیشه وجود خواهد داشت، پس آن را برای خود شیرین و دست یافتنی کنید.

5 نکته کاربردی برای یادگیری سریع مطالب جدید :

1-استفاده از اصل پارتو ( قانون 80-20 )

اصل پارتو “Pareto Principle” بیان می کند که 80% نتایج از 20% علل بدست می آیند. برای مثال، 20% مشتری های شما، 80% درآمد شما را تشکیل می دهند. مثال معروف این قانون این است که 20% مردم، 80% از کل ثروت را در اختیار دارند.

این اصل در بحث یادگیری به این شکل استفاده می شود که 20% از مطالب و روش های موجود، 80% نتیجه را ایجاد می کنند. به این معنی که در یک مهارت جدید، حجم زیادی مطلب وجود دارد که باید یاد گرفته شوند. اما این موضوع می تواند شما را سردرگم، بی انگیزه یا به سرعت خسته کند. نتیجه می تواند از دست رفتن زمان و انرژی شما باشد.

روشی که شما باید در پیش بگیرید این است که مهارت مورد نظرتان را به جزء هایی تقسیم کنید. یک یا چند جزء اصلی که می تواند 80% نتیجه را با توجه به اهمیتشان برای شما ایجاد کنند را شناسایی و بر انجام و یادگیری آنها متمرکز شوید.

شما با انتخاب صحیح اجزای بااهمیت مهارت موردنظرتان می توانید تمام زمان خود را روی چند مورد سرمایه گذاری کنید. این موضوع باعث می شود تا نتیجه تلاش خود را به راحتی مشاهده کنید.

 

2-استفاده از تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو “Pomodoro Technique” روش استفاده از زمان محدود برای تمرکز مطلق بر یک چیز است. در هنگام انجام یک کار، مسائل زیادی می تواند توجه شما را به حاشیه ببرد، اما با استفاده از تکنیک پومودورو، شما قادر هستید برای بازه زمانی کوتاه حدودا 25 دقیقه ای توجه خود را کاملا به یک مطلب معطوف کنید. اگر در این مدت حواس پرتی ایجاد شد آن را بطور خلاصه نوشته و سریعا تمرکز خود را به موضوع اصلی برگردانید.

شاید بازه های زمانی فعالیت- استراحت را شنیده باشید. در تکنیک پومودورو، هر بازه زمانی 20-25 دقیقه‌ای یک پومودورو نامیده می‌شود که شما بعد از آن یک استراحت کوتاه 5-1 دقیقه ای باید داشته باشید و پس از هر چهار پومودورو یک استراحت طولانی‌تر حدودا 12 دقیقه‌ای وجود دارد.

در یادگیری مطالب جدید شما می توانید از این تکنیک بطور ویژه استفاده کنید. از بین مهارت های بیست درصدی انتخاب شده به کمک مرحله اول، هربار تمرکز کامل خود را به یک چیز معطوف کنید و با استفاده از تکنیک پومودورو تمرکز خود را بر روی آن نگهدارید.

تمرکز بیشتر > ارتباط عمیق تر > درک بهتر > یادگیری سریع تر و عمیق تر

 

 3-یادگیری از طریق ” انجام دادن “

تحقیقات بسیاری تاثیرگذاری این تکنیک را تایید کرده است. شما از روش های مختلفی برای یادگیری یک مهارت جدید استفاده می کنید، اما بهتر است به درصد یادگیری های حاصل از این روش ها نگاهی بیندازید:

  • یادگیری از طریق خواندن – 10%
  • یادگیری از طریق دیدن و شنیدن – 20%
  • یادگیری از طریق اثبات مسئله و ارائه دلیل و شرح برای آن – 50%
  • یادگیری از طریق تمرین مهارت جدید – 70%
  • یادگیری از طریق بکار بردن (انجام دادن) مهارت در زندگی – 90%

کدام یک از مهارت هایی که امروز می توانید به خوبی انجام دهید را تنها با شنیدن یا خواندن شیوه انجام آن توسط دیگران یا با دیدن فیلم فردی که آن کار را انجام می دهد، یاد گرفته اید؟ شما می توانید با گوش دادن به کتاب صوتی دوچرخه سواری یاد بگیرید؟!

 

4-ایستادگی کنید

برای یادگیری مهارت های جدید و رسیدن به موفقیت در آنها باید سمج باشید! چرا؟

متاسفانه اکثر ما درست قبل از رسیدن به نقطه موفقیت و یادگیری کامل، دست از تلاش برمی داریم. علت تسلیم شدن ما می تواند با یکدیگر متفاوت باشد:

  • پولتان تمام شده است
  • مهلت زمانی برای انجام کار تمام شده است
  • شما ترسیده اید
  • در تصمیم خود جدی نیستید
  • علاقه خود را از دست داده اید

همه این دلایل به یک نتیجه ختم می شوند، شما “تسلیم” می شوید.

اما علت این ضعف مشترک چیست؟ لطفا نمودار زیر را با دقت نگاه کنید. تفاوت افراد عادی و افراد موفق در یادگیری را می توانید در تسلیم شدن افراد عادی در سرازیری مسیر و عدم تلاش برای ادامه فعالیت و رسیدن به نقطه موفقیت (اوج) ببینید.

5 نکته برای یادگیری سریع مطالب جدیدروانشناسان در تحقیقات خود مراحل یادگیری مهارت جدید را به شکل بالا ترسیم کرده اند؛

فاز اول، فاز ماه عسل است. علت نامگذاری آن احساس خوبی است که انجام یک کار جدید در مغز ما ایجاد می کند. مغز برای انجام هر کاری که برای شما تازگی و هیجان دارد دوپامین ترشح می کند و شما با انگیزه مراحل ابتدایی کار را طی می کنید و سختی های آن را به جان می خرید.

اما فاز دوم که با برچسب ” افت ” مشخص شده، مرحله ای است که به دلیل از دست رفتن جذابیت و هیجان اولیه، کاهش دوپامین مغزی، مواجه شدن با سختی های کار و … دچار افت در عملکرد می شوید.

فاز سوم زمانی است که فرد از مرحله افت خارج می شود و با استمرار در انجام کار به موفقیت دست پیدا می کند.

تفاوت افراد عادی و افراد موفق که می توانند کارهای جدید انجام دهند، مهارت جدید بیاموزند، افزایش درآمد یا سلامت جسمانی بدست بیاورند در فاز دوم ایجاد می شود. فاز دوم برای تمامی افراد در یادگیری مهارت های جدید رخ می دهد. علت آن ضعف یا ناتوانی شما نیست، این یک بخش طبیعی در مسیر انجام کار و کسب موفقیت است.

اما افراد عادی با رسیدن به فاز دوم که دچار افت می شوند انگیزه خود را از دست داده و به تلاش ادامه نمی دهند. اما افراد موفق وجود این فاز را پیش بینی کرده و آماده مواجهه با آن و گذر از آن هستند، زیرا می دانند که این فاز موقتی است و تنها نیاز به کمی استمرار و تداوم در تلاش کردن دارد.

 

5-به اندازه کافی بخوابید

خواب نقش بسیار مهمی در یادگیری دارد. برخلاف تصور افراد زمانی که مشغول یادگیری و انجام فعالیتی هستند، محققانی که بر روی خواب مطالعه کرده اند بر نقش پررنگ خواب بر توانایی یادگیری تایید می کنند.

خواب در تثبیت یادگیرهای جدید در حافظه نقش دارد. خواب با ایجاد پیوند میان یادگیری های جدید و یادگیری های قبلی، اطلاعات را طبقه بندی می کند. اینکار باعث می شود که یادآوری یادگیری های قبلی راحت تر باشد.

علاوه بر آن، زمانی که شما خواب هستید وقت خوبی است تا مغز اطلاعات و محرک های بی ارزشی که در طول روز وارد سیستم حافظه شما شده است را پاکسازی کند تا فضای آزاد بیشتری برای یادگیری های بعدی فراهم کند.

 

در ادامه بخوانید :