عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

6 عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

شاید هوش ذاتی باشد، اما دانش و خرد می تواند یادگرفته شود.

در این مطلب 6 عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند را برای شما بازگو خواهیم کرد، چراکه اگرچه مردم ارزش زیادی برای هوش، درک، استدلال و توانایی یادگیری قائل هستند، احترام زیادی هم به خرد و یا دانش و تجربه ای که در طول عمر کسب می شود می گذارند. دانشمندان شناختی “هوش سیال” را هوشی می دانند که با گذر عمر کاهش پیدا می کند و همچنین “هوش متبلور” را هوشی می دانند که با گذر عمر عموما قوی تر می شود.

همچنین بخوانید: ۵ نکته برای یادگیری سریع مطالب و مهارت های جدید

از بعضی جهات خرد به زیبایی شباهت دارد، ما به آن مایلیم و برایش ارزش قائل ایم، ولی تقریبا غیر ممکن است که به چنین کیفیت بالایی دست پیدا کنیم. اما دانشمندان در این زمینه تلاش کرده اند و نتایج از این قرار است:

تعریف فرزانگی و خرد

در اواخر دهه 1980 میلادی، پروژه ی خرد برلین در موسسه ی مکس پلانک برای رشد انسان، خرد را با داشتن این موارد تعریف کرد:

  • دانش عقلانی و واقعی
  • قضاوت و مهارت حل مسئله ی عالی
  • توانایی درس گرفتن از تجارب و فروتنی
  • انعطاف پذیری هیجانی و یا توانایی بازگشت از شکست
  • باز بودن ذهن و رسیدن به این بلوغ که به جهان اجازه دهید شما را همانطور که هستید ببیند.
  • درکی عمیق از ماهیت انسان که شامل همدردی و یکدلی با افرادی است که با شما متفاوت اند ویا از یک فرهنگ دیگراند.

آیا شما دارای همه ی این کیفیت ها نیستید؟ نگران نباشید، تقریبا همه ی انسان ها قابلیت این را دارند که فرد خردمندی شوند، مخصوصا اگر این 6 عادت که بین افراد خردمند و فرزانه مشترک است را تقویت کنند.

همچنین بخوانید: ۵ روش هوشمندانه برای یادگیری سریعتر و موفقیت در کسب و کار

آنها سعی می کنند اجتماعی باشند.

عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

مطالعات نشان می دهند افرادی که هموار با مردم در ارتباط اند نسبت به افراد منزوی، سطوح بالاتری از خردمندی را دارا هستند.سعی کنید عضو یک باشگاه جدید شوید، با دوستان قدیمی و دور افتاده ی فیس بوک تان دوباره ارتباط برقرار کنید، دوست قدیمی یا همکار جدیدتان را به قهوه دعوت کنید و دفعه ی بعد که به یک جمع یا مهمانی دعوت شدید، تنها نمانید و با کسی که تنهاست گفتوگویی را شروع کنید.مردم معمولا دوست دارند درباره ی خودشان صحبت کنند و شما از طرفی یک وظیفه ی سخت تر دارید: اینکه به دقت گوش کنید!

همچنین بخوانید: هوش اجتماعی چیست؟ و چرا برای موفقیت به آن نیاز داریم ؟

 برای داشتن ذهنی باز تمرین می کنند.

خردمندی شامل قابلیت فهم جنبه های مختلف مشکل بدون دخالت دادن هیجانات و احساسات شخصی در آن است. داشتن ذهن باز یعنی داشتن همدلی و فهمیدن اینکه هرکس برای خودش داستان زندگی داشته است که بر رفتارش تاثیر می گذارد. در طی روز مشکلاتتان را فهرست کنید، و سعی کنید از یک جهت دیگر به آن نگاه کنید.

 یادگرفته اند که بگویند “ممکنه من اشتباه کنم”

عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

یک فرد خردمند می داند که امکان دانستن همه چیز وجود ندارد و زندگی چرخش های غیرمنتظره ای دارد.شناختن اشتباهات تان تنها منجر به عقلانیت بیشتر و پذیرفتن اینکه گاهی امکان دارد اشتباه کنید، خواهد شد.

همچنین بخوانید: با اشتباهات رایج کارآفرینان جوان آشنا شوید !!!

 نوع کتابهایی را که می خوانند عوض می کنند.

عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

هر دو نوع کتاب های داستانی و غیر داستانی به شما در گسترش جهان بینی تان و کشف ایده ها و دیدگاه های جدید کمک می کنند. قفسه ی کتاب خود را مخلوط کنید: کتاب های تاریخی، داستانی و خنده دار، شرح حال ها یا خاطره ها را بخوانید که شما را با فرهنگ ها و دوره های دیگر آشنا می کنند. همچنین کتاب هایی بخوانید که یک دیدگاه را بیان می کنند یا جنبه های خاصی از سلامت / علم، سیاست و سایر موضوعات را مورد بحث قرار می دهند.

به دانش و تجارب خود رجوع می کنند.

عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

شما چیزهای زیادی را فقط با زندگی کردن یادگرفته اید، اما آیا تا به حال به بررسی چیزهایی که یادگرفته اید پرداخته اید؟ این تمرین را امتحان کنید: 3 مورد از بزرگ ترین شکست ها و همینطور 3 مورد از بزرگترین موفقیت های را خود بنویسید. برای هر کدام، اتفاقاتی که در آنها تاثیر داشتند و درسی که از این تجربیات گرفتید را بنویسید. حال زمان پشیمانی یا افتخار نیست، هدف بررسی تجارب خوب یا بد، به عنوان سوخت بیشتر برای غنی سازی عقل و خردتان است.

از اخبار روز مطلع اند.

عادت ذهنی منحصر به فرد افراد عاقل و خردمند

شما نمی توانید انتخاب های متعادل را انجام دهید، مگر اینکه شرایط جهان و تجربیات دیگران را درک کنید. اگر قبلا مقالات روز و خبرهای آنلاین را نمی خواندید، از امروز این کار را شروع کنید، هر روز به سایت ها و روزنامه و مجلات معتبر رجوع کنید و آنها را با دقت بخوانید و از اخبار روز مطلع باشید.

ممکن است به این مطالب هم علاقه مند باشید:

با ۹ مورد از فواید کتاب خواندن در طول روز آشنا شوید

اپل اپلیکیشن گاراژبند برای IOS را به همراه کتابخانه صوتی رایگان بروز رسانی کرد !