پربازدیدترین ها
رپورتاژ آگهی

6 کتاب شعر که با خواندن آنها ایام قرنطینه برای شما راحت‌تر خواهد گذشت 

;

روزهای قرنطینه و ترسی که دنیا را گرفتار خودش کرده، بدون شک روزهای سختی هستند و یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه بتوان بهتر به حفظ سلامت روان کمک کرد و این روزها را تاب آورد؛ پناه آوردن به ادبیات به ویژه شعر است. شعرهایی که در آن‌ها از عشق، امید و زندگی گفته شده و به خوانندگان کمک می‌کنند رویکرد مثبتی نسبت به زندگی اتخاذ کنند و دوام بیاورند. در این مقاله شما را با شش مجموعه شعر آشنا خواهیم کرد که خواندن اشعارشان زندگی را به کام‌تان شیرین‌تر خواهد کرد و تحمل قرنطینه بودن را آسان‌تر.

⦁ هشت کتاب سهراب سپهری

سهراب سپهری یکی از شاعران بی تکرار ادبیات پارسی است؛ شاعری که تمام زندگی‌اش در جستجوی حقیقت و معنایی برای زندگی بود و حاصل آن را در شعرهای زیبایش برای خوانندگانش قرار داد. سپهری زندگی کوتاهی داشت و سرطان خون در اوایل پنجاه سالگی جانش را گرفت؛ اما پیش از مرگ آنقدر به سفرهای مختلف رفته بود و در کشورهای گوناگون زندگی کرده و تجربه اندوخته بود؛ که زندگی‌اش بی شک یکی از پربارترین زندگی‌ها بود و خواندن زندگینامه و اشعار او از جمله کارهای دلچسب خواهد بود. او شیفته فرهنگ و عرفان مشرق زمین بود، ادیان و اعتقادات این خطه را مطالعه و بررسی کرده و تجارب بسیاری اندوخته بود. نتیجه این ذهن جستجوگر با طبع لطیف این شاعر خلق هشت دفتری شد که پر از اشعار زیبا، صمیمانه و آرامش بخش است و هنوز هم در زمره پرفروش‌ترین کتاب‌های شعر در کشورمان در نظر گرفته می‌شود. این روزها که آرامش و دید مثبت به زندگی برای همه مردم زمین ضروری است؛ با خواندن اشعار پر معنای سهراب سپهری آرامش را به خودتان باز گردانید و لذت ببرید.

⦁ آینه در آینه هوشنگ ابتهاج

مجموعه شعر آینه در آینه

اگر اخیرا سری به شبکه‌های اجتماعی زده باشید، احتمالا ویدئوهای زیادی از شعرخوانی‌های هوشنگ ابتهاج را دیده‌اید؛ شاعر با احساس و خوش قریحه که آرامش خاصی در وجودش موج می‌زند و این آرامش به راحتی به بیننده و شنونده‌اش هم منتقل می‌شود. استاد هوشنگ ابتهاج متخلص به ه. ا. سایه بدون شک یکی از برترین شاعران معاصر است با اشعاری بی‌نظیر که بسیاری از آن‌ها توسط خوانندگان مطرح کشور نیز خوانده شده‌اند؛ علیرضا قربانی، محمد رضا شجریان و همایون شجریان سه نمونه از این خوانندگان هستند. مجموعه کتاب آینه در آینه، گزیده اشعار این هنرمند ایرانی است با اشعاری که می‌توانند روح شما را تازه کنند و حرف دلتان را در قالب کلمه‌های موجز قرار داده و به زبان بیاورند. جالب است بدانید شعرهای این مجموعه را استاد شفیعی کدکنی از دیگر شاعران معاصر ایران انتخاب کرده است. اشعار هر دو شاعر در زمره چند مورد از بهترین اشعار درباره عشق که تا کنون سروده شده اند، قرار می‌گیرد.

⦁ اشعار احمد شاملو

احمد شاملو استاد ریختن احساسات زیبا در قالب کلمه‌هایی خاص و گزیده است؛ طوری که کسی پیش از او دست به این کار نزده بود. شاملو شاعری است که از اعتراض تا عشق، رد پای بسیاری از مسائل انسانی در شعرهایش دیده می‌شود. او در طول دوران فعالیت ادبی‌اش کتاب‌های بسیاری ترجمه کرد و اشعار زیادی سرود. تعداد کتاب‌های او بسیار زیاد است؛ اما بعضی از معروف‌ترین‌هایشان شامل کتاب‌های در آستانه، ترانه‌های کوچک غربت، ابراهیم در آتش، شکفتن در مه، باغ آینه، هوای تازه و آیدا در آینه است.
آشنایی با آیدا سرکیسیان نقطه عطف زندگی شاملو بود و بسیاری از اشعار عاشقانه او حاصل همین نقطه عطف هستند که حتی در نام کتاب‌هایش هم تبلور یافته‌اند. اگر به دنبال اشعاری عاشقانه هستید که زبان تازه‌ای دارند و به قوه تخیل شما تصاویر جدیدی می‌بخشند؛ در این قرنطینگی از خواندن آثار احمد شاملو غافل نشوید.
⦁ گزیده اشعار شفیعی کدکنی
استاد محمد رضا شفیعی کدکنی از دیگر شاعران بنام دوران معاصر با کارنامه درخشان ادبی است. طبع لطیف، تصویر سازی‌های خیال انگیز و زبان روان و شیرین او در سرودن اشعار پارسی باعث شده است که او به یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های ادب پارسی تبدیل شود و مخاطبان زیادی با این شاعر بزرگ ارتباط برقرار کنند. گزیده اشعار شفیعی کدکنی که در قطع جیبی هم منتشر شده است، اثری مناسب برای کسانی است که دوست دارند با چند قطعه شعر حال و هوایشان را تازه کنند، حرف جدیدی یاد بگیرند و امیدشان را به زندگی از دست ندهند.

⦁ گزیده اشعار سیمین بهبهانی

مجموعه اشعار سیمین بهبهانی

یکی از بهترین بانوان شاعر ایران بدون شک زنده یاد سیمین بهبهانی است. او بسیار خوش قریحه بود و توانایی خاصی در سرودن اشعار داشت. جالب است بدانید بسیاری از غزی‌های سیمین بهبهانی در وزن‌هایی سروده شده‌اند که تا قبل از او بسیار دور از تصور بودند؛ به همین دلیل هم به او لقب «نیمای غزل» داده‌اند. سیمین بهبهانی مجموعه شعرهای متعددی را در طول دوران حیاتش منتشر کرد؛ اما اگر به دنبال مجموعه‌ای از بهترین و شناخته شده‌ترین اشعار این بانوی ادبیات هستید، خواندن گزیده اشعار او را از دست ندهید.
⦁ مجموعه کامل اشعار قیصر امین پور
انتشارات مروارید چندی پیش در اقدامی زیبا مجموعه کامل اشعار قیصر امین پور را منتشر کرد و در دسترس علاقمندان او قرار داد. این کتاب شامل اشعار این شاعر طی سال‌های 1359 تا 1385 را تشکیل می‌دهد و مجموعه‌ای است کتاب‌های تنفس صبح، آینه‌های ناگهان، گل‌ها همه آفتابگردان‌اند و …
قیصر امین پور یکی از بهترین شاعران معاصر بود که زود درگذشت؛ اما مفاهیمی که در شعرهایش به جا گذاشت، برگرفته از انسانیتی بود که از بین رفتنی نیست. این مجموعه بی نظیر را از دست ندهید و دلتان را به خواندن شعرهای زنده، زنده کنید.

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات