پربازدیدترین ها
روانشناسی

7 تغییر در بدن که بعد از جدایی و بهم زدن رابطه ی عشقی مان رخ می دهند! 

در این مطلب قصد داریم 7 تغییر در بدن که بعد از جدایی و بهم زدن رابطه ی عشقی مان رخ می دهند را برایتان شرح بدهیم. ممکن است خیلی از شما به تازگی از عشق تان جدا شده و یا در شرف جدایی باشید، از این نظر دانستن اتفاقاتی که بعد از جدایی در بدن تان رخ خواهند داد کمک کننده خواهد بود. با ما همراه باشید.

1. بدن در حالت جنگ یا گریز قرار می گیرد!

“پاسخ جنگ یا گریز” پاسخ اولیه و ذاتی بدن ما در مقابل تهدید یا حمله است که به بقای ما کمک می کند. این واکنش طبیعی فقط به دلیل شرایط جسمی انجام نمی شود؛ بلکه می تواند با آسیب عاطفی یا روحی هم ایجاد شود. اریکا مارتینز، Psy.D می گوید: “شکستگی به عنوان یک عامل استرس زا توسط بدن در نظر گرفته می شود، و بدن تشخیص نمی دهد که آیا این عامل استرس زا شکستن قلب و جریحه دار شدن احساس است یا اینکه حیوان درنده ای شما را تعقیب می کند.


همچنین بخوانید:۱۲ روش موثر برای کاهش استرس که به راحتی می توانید آنها را به کار ببندید!


بدن ما به هر دو به یک شیوه پاسخ می دهد؛ لرزش دست و پا، تمرکز ضعیف و افکار ناخواسته. در حالی که استرس و تهدید ناشی از شیر، گذرا است، استرس ناشی از جدایی طولانی می شود و می تواند منجر به اضطراب مزمن شود و اگر توجهی به آن نشود، منجر به افسردگی خواهد شد.

2. تغییر در الگوی خواب و اشتها

 تغییر در بدن که بعد از جدایی

در این مورد تقصیر را می توان بر گردن هورمون ها انداخت.  از آنجا که جدایی شما را به مدت طولانی در معرض عوامل استرس زا قرار می دهد، انتشار کورتیزول خون را سیستم گوارش منحرف می کند، و باعث می شود که کار گوارش آرام شده و شرایطی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را ایجاد کند.

و حتی خواب شما نیز ممکن است به طور جدی تحت تاثیر قرار بگیرد. بی خوابی یا خواب بیش از حد با از تمام شدن یک رابطه مرتبط است و این می تواند به سایر مسائل مربوط به سلامت جسمی مانند سردرد، انرژی کم، انگیزه کم، اضطراب، استرس بیشتر و افسردگی منجر شود.

3. انتشار دوپامین تمایلات شدید را ثبت می کند!

یک مطالعه در سال 2011 توسط محققان دانشگاه کلمبیا نشان داد که وقتی شما از عشق تان جدا می شوید و به شدت دلتان برای کسی که بخشی جدایی ناپذیر از زندگی شما بود تنگ می شود، این احساسات به عنوان یک تمایل ثبت می شوند. جالب توجه است، قسمت هایی از مغز که در این فرایند تحت تاثیر قرار گرفته اند، همان هایی بودند که وقتی معتادان کوکائین از مصرف خودداری می کردند، تحریک می شد.


همچنین بخوانید:چگونه پس از جدایی عاطفی به زندگی عادی برگردیم؟ (بخش اول)


در افرادی که عاشق هستند افزایش فعالیت در ناحیه ای از مغز که باعث تولید دوپامین عصبی می شود رخ می دهد، که بسیار مرتبط با سیستم پاداش مغز / بدن است. در زمان جدایی این بخش از مغز همچنان فعال باقی می ماند و احتمال دارد شما بدون دریافت هیچ پاداش یا تقویتی از سوی آن شخص، هنوز هم عاشق او باشید!

4. سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود!

 تغییر در بدن که بعد از جدایی

جدایی و جریحع دار شدن احساسات عارضه ای فیزیکی روی بدن شما را با بستن بخش های خاصی از سیستم ایمنی بدن که به مبارزه با ویروس ها کمک می کند، به جای می گذارد. زمانی که هورمون های استرس آزاد می شوند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و باعث مشکلات دیگر سلامتی می شوند.

بدن شما اساسا بعد از جدایی ضعیف تر است و همچنین ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به درد فیزیکی داشته باشید. افراد معمولا بعد از جدایی احساسات شان را با استعاره های فیزیکی توصیف می کنند به این دلیل که واقعا می توانند رنج جسمانی را هم تجربه کنند. روان و جسم به هم مرتبط هستند.

5. سطح کورتیزول و فشار خون بالا می رود!

کورتیزول هورمون استرس است و زمانی که ما در معرض هر نوع شرایط استرس زا قرار می گیریم آزاد می شود. پس از بهم خوردن روابط عاشقانه، کورتیزول سیستم عصبی سمپاتیک ما را فعال می کند و ما را قادر به مقابله با استرس می کند و این با افزایش ضربان قلب و فشار خون همراه است.

“مشکل جدایی این است که یک عامل استرس زا درازمدت است و کورتیزول بسیار طولانی تر از حد مفیدش آزاد می شود و باعث اضطراب، نگرانی، ترس، خستگی فیزیکی و سایر علائم احتمالی می شود.”

6. پوست تان آسیب می بیند!

به نظر می رسد  این روزها همه چیز باعث آکنه و جوش می شود، و متاسفانه جدایی می تواند به معنی واقعی به پوست تان آسیب بزند. محققان در یک مطالعه 2007 توسط ویک فارست، کشف کردند افرادی که در معرض سطوح بالای استرس (مانند جدایی عاطفی) هستند 23 درصد بیشتر احتمال دارد که آکنه بزنند. یافته های آنها بدون شک ثابت می کند که استرس می تواند باعث التهاب شود – و آکنه بیماری التهابی است.


همچنین بخوانید:  جای جوش و آکنه چگونه از بین می رود ؟


7. قلب تان به طور موقت منبسط می شود!

هنگامی که شما در زمان جدایی هستید، قلب شما به معنای واقعی کلمه در شرایطی است که توسط انجمن قلب آمریکا به عنوان سندرم قلب شکسته تعریف می شود. و می تواند منجر به عواقب قلبی-عروقی مانند شکستگی عضلانی قلب شود. در این سندرم بخشی از قلب به طور موقت منبسط می شود و به خوبی پمپ نمی کند، در حالی که بقیه قلب به طور معمول عمل می کنند و یا حتی با انقباضات حتی قوی تر. این سندرم بیشتر احتمال دارد که زنان را تحت تاثیر قرار دهد به عبارت دیگر 80% موراد را زنان تشکیل می دهند.

از آنجا که علائم سندرم قلب شکسته شامل درد قفسه سینه و ضربان قلب نامنظم است، اغلب به عنوان حمله قلبی اشتباه تشخیص داده می شود. خبر خوب این است که این مشکل معمولا در چند هفته از بین می رود و عموما چیزی است که مردم فقط یک بار تجربه می کنند.

در ادامه بخوانید:

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات