8 راهکار مهم جهت مدیریت استرس و کاهش آن !
روانشناسی, سبک زندگی

8 راهکار مهم جهت مدیریت استرس و کاهش آن ! 

افسردگی پس از سال 2020 در جایگاه اول بیماری ها قرار خواهد گرفت.

طبق داده های سازمان بهداشت جهانی (WHO)، افسردگی پس از سال 2020 در جایگاه اول بیماری ها قرار خواهد گرفت .WHO سال 2017  را برای جلب توجه به این موضوع سال  “افسردگی” اعلام کرد.برای مقابله و مدیریت استرس ابتدا باید خود را خوشحال کرد. در اولین قدم می توانید با خریدن هدیه های کوچک خود را خوشحال کنید.استرس واکنش مغز و بدن ما به هر گونه تهدید یا خطر  است.

استرس یک تجربه ذهنی و جسمی است.برای مثال وقتی یک رویداد را که باعث ناراحتی یا نگرانی شما می شود، تماشای یک فیلم ترسناک و صحبت کردن در مقابل یک جمع، کاملا احساس می کنید که ضربان قلب شما شتاب می گیرد، تنفس شما افزایش می یابد و دستانتان عرق میکند.در مقابل تهدید و خطر بدن ما دچار واکنش می شود.و اغلب این واکنش به صورت استرس خود را نمایان می کند.هورمون های بدن شروع به فعالیت می کنند و هدف آن ها آماده کردن بدن برای مواجه باخطر است.

استرس سبب می شود که بدن در حالت آماده باش قرار گیرد.استرس اگر در حد نرمال باشد آسیبی به بدن نمی رساند ولی اگر از حد نرمال بگذرد باعث آسیب های بسیار زیادی برای بدن می شود.

مدیریت استرس و کاهش تاثیرات آن

1-شناختن علائم

اولین قدم در مبارزه با استرس شناختن آن است.شناخت استرش مزمن بسیار سخت است.سریع عصبانی شدن ،کاهش خواب ،احساس خستگی ،افزایش و یا کاهش اشتها ،افزایش مصرف سیگار و یا الکل ،بیماری های ناشناخته و… را می توان جزو علائم استرس مزمن دانست.اگر شما علائم ذکر شده را دارید زمان آن رسیده که کمی فکر کنید.

2-به زندگی خود فکر کنید

جواب این سوال بسیار مهم است.در طول روز از انجام چه کاری بیشتر خسته می شوید. از چه مسائلی بیشتر ناراحت می شوید.علل و احساس خود را یادداشت کنید و آن ها را دسته بندی کنید.آنها می توانند با راه حل های عملی حذف شوند، آنها در زمان خود به راه خود ادامه خواهند داد و ما قادر به انجام هر کاری برای تغییر آنها نخواهیم بود.مشکلات خود را دسته بندی کنید و آنان که فقط به شما مربوط می شوند را در دسته جداگانه قرار دهید.به عنوان مثال مشکلات زناشویی به شما و همسر شما مربوط می شود و مختص شما نیست.دسته بندی مشکلات باعث احساس بهتری در شما می شود زیرا در این صورت کنترل زندگی خود را بر عهده می گیرید.

3-هدف هاو اولویت های خود را مشخص کنید.

فراموش نکنید که همیشه واقع بین باشید.و کارهایی انجام دهید که توانایی انجام آن را داشته باشید. این در مورد اهداف شما نیز صدق می کند.اگر مبارزه در یک مورد برای ما بسیار سخت باشد باید نه گفتن را یاد بگیریم.ما باید بر اساس اولویت های ما زندگی خود را سازماندهی و ساده کنیم. ما نمی توانیم هر مشکلی را در همان زمان حل کنیم، ما نمی توانیم همه چیز را در همان زمان بدست آوریم.به خاطر داشته باشید هیچکس کامل نیست، از خود یا دیگران انتظار  این موضوع را نداشته باشید.

4-ورزش کنید.

بر اساس تحقیقات؛ 20-30 دقیقه پیاده روی بین 3 یا 4 روز در هفته، و یا ورزشی سبک  اثراتی به عنوان ضد افسردگی در استرس و افسردگی خفیف دارد.به خصوص ورزش در هوای آزاد تاثیر شگفت انگیزی در روحیه شما دارد.

5-عادات تغذیه ای سالم

بسیار مهم است که ما با استرس و تأثیرات منفی آن بر سلامتی مان مقابله کنیم.ما به طور فزاینده ای از غذاهای سریع و فاسد در فشار و شلوغی زندگی روزانه تغذیه می کنیم.به جای شکر تصفیه شده و غذای آماده برای خوردن، باید سبزیجات تازه را در زندگی ما قرار دهیم.به نظر می رسد سیگار کشیدن و الکل باعث کاهش استرس در کوتاه مدت می شوند، اما تأثیرات فیزیکی و روانی تنش را در بلند مدت افزایش می دهند.کافئین بیش از حد باعث ایجاد علائم فیزیکی مانند استرس در بدن ما می شود.

6-خواب کافی

استرس می تواند مشکلات خواب را ایجاد کند.بعد از یک ساعت مشخص در شب از نوشیدن قهوه، چای و سیگار اجتناب شود و برای یک ساعت قبل از خواب از صفحه نمایش روشن مانند تلفن، رایانه جلوگیری شود.

7-روابط قوی و داشتن حامی

حامی مهم است. ما باید مشکلات و احساساتمان را با اعضای خانواده و دوستانمان به اشتراک بگذاریم و برای هر نوع کمک و پشتیبانی از آنها باز باشیم.ما باید آمادگی دریافت انتقاد را داشته باشیم و در مقابل انتقادات سازنده جبهه نگیریم.باید این را قبول کنیم که هر کس با افکار و انتقادات خود قابل احترام است.

8-تفریح کنید.

خنده بهترین پاد زهر برای استرس است.خود را سرگرم کنید و به خود پاداش دهید.در پایان روز بر موفقیت های خود تمرکز کنید ،نه شکست های خود.نسبت به خود بی رحم نباشید.این را فراموش نکنید که هر کس سختی های خود را دارد.

 

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *