پربازدیدترین ها
روانشناسی

BDSM (سادومازوخیسم) چیست؟ 

BDSM (سادومازوخیسم) چیست؟ BDSM را می توان به سه زیر شاخه تقسیم کرد: بسته شدن/نظم، تسلط/تسلیم ، سادیسم/ مازوخیسم”.  رابطه ی جنسی BDSM می تواند یکی یا همه ی این موارد را شامل شود. روابط BDSM با سایر روابط جنسی متفاوت است، زیرا یک شریک غالب و یک شریک مطیع در روابط BDSM وجود دارد. در سایر روابط جنسی هیچ شریک مسلط و مطیعی وجود ندارد.در BDSM بر رضایت تأکید می شود، این همان چیزی است که فعالیتهای BDSM را از سوءاستفاده های خانگی جدا می کند. با این حال فرد می تواند در هر موقعیتی در طول رابطه ی BDSM عدم رضایت خود را اعلام کند و یا به همسرش بفهماند که اوضاع خوب نیست و خیلی خشن شده است.

در این مواقع کلماتی مثل: نه، نکن یا بس کن استفاده نمی شوند، زیرا ممکن است به طور عادی در این نوع روابط از این کلمات استفاده شود. بلکه از کلمات خاصی یا “کد خطر” که از پیش برای هر دو تعیین شده که نشانگر چه هستند، استفاده می شود. مثل “قرمز” یا “زرد”. قرمز بدان معنی است که هر فعالیتی باید فوراً متوقف شود، در حالی که زرد به معنای کند شدن است.

BDSM (سادومازوخیسم) چیست؟

در ادامه به توضیح زیرشاخه های BDSM خواهیم پرداخت.

بسته شدن یا بانداج به معنای بستن اندامهای فرد با استفاده از دستبند، طناب یا زنجیر باشد. از طرف دیگر، نظم و انضباط به محدودیت روانی یا استفاده از تنبیه بدنی مانند شلاق اشاره دارد.

تسلط و تسلیم به آیین هایی است که بیشتر با جنبه ذهنی BDSM سروکار دارد. این امر شامل تحت کنترل گرفتن همسر یا به تسلیم او در آمدن است.

سادیسم و مازوخیسم، که گاه به سادومازوخیسم کوتاه می شود، به تبادل درد جسمی یا عاطفی اشاره دارد. سادیسم لذتی است که کسی از تحمیل درد به فرد دیگر تجربه می کند. از طرف دیگر، در مازوخیسم فرد از صدمه دیدن لذت می برد.

یک افسانه رایج درباره BDSM این است که “همه چیز حول محور درد است”. اما در واقع در BDSM همه چیز در مورد تبادل قدرت و لذت است. پزشکان بر اهمیت ایمنی و رضایت در BDSM تأکید می کنند. زیرا در صورتی که این روابط با رضایت و امنیت همراه باشند می توانند حتی صمیمیت بین زوج ها را افزایش دهد. زیرا در آن افراد می توانند خود واقعی و تکانه های سرکوب شده شان را نشان دهند و روابط صادقانه و بازی با هم داشته باشند.

اصول BDSM

اصول روابط مبتنی بر BDSM به دو کد SSC و RaCK تقسیم می شود.

در کد SSC سه قانون وجود دارد: اولی امنیت است، افراد مخصوصا فرد آزارگر باید اعمالی که سلامت فرد را تهدید می کنند را از پیش مشخص کند و از انجام آنها خودداری کند. دومین اصل انجام فعالیت ها در چهارچوب عقل است و باید از رفتارهای غیرقابل انتظار خودداری شود.  اصل سوم از این قرار است که همه ی فعالیت ها باید در صورت رضایت طرفین صورت بگیرد و قبل از شروع رابطه باید در موردشان صحبت شود. همچنین در صورتی که فرد از “کد خطر” استفاده کرد، بلافاصله باید فعالیت ها را متوقف کرد.

ذر اصول کد RaCK، هردو طرف باید کاملا خطرات و عواقب احتمالی اعمالشان آگاه باشند و به لحاظ ذهنی سلامت باشند. قانون بعدی بازهم مربوط به رضایت متقابل و تایید این رضایت است. و اینکه رفتارهای صورت گرفته در BDSM می توانند در طبقه بندی سکس آلترنتیو قرار بگیرند.طبق نوشته ی ویکی پدیا، دکتر جوزف مرلینو، نویسنده و روان پزشک در مصاحبه‌ای گفت: که یک رابطه سادومازوخیست، مادامی که با رضایت دوطرف باشد، این یک مشکل روانی نیست:

تنها درصورتی که یکی از طرفین دچار سختی شود و بابت این مسئله راضی نباشد یا باعث خللی در زندگی شخصی یا حرفه‌ای آنان شود، یک مشکل می‌باشد. درغیر اینصورت، من این قضیه را یک مشکل نمی‌دانم؛ ولی اگر باشد، من به این فکر می‌کنم که چه چیزی در بیولوژی آن فرد باعث شده به این مشکل سوق پیدا کند و این فرد چه تجاربی داشته که او را به این سو کشانده‌است.

دانشمندان معتقدند که علی رغم باور عموم می شود رابطه جنسی، قدرت و حتی درد را به طور سالم با هم ترکیب کرد، تا زمانی که هر دو نفر با هم ارتباط برقرار کنند و صراحتاً رضایت فعال خود را ارائه دهند.بر پایهٔ یک مطالعه در سال ۲۰۱۳، افرادی که گرایش‌های بی‌دی‌اس‌ام دارند، نسبت به گروه شاهد، دارای ویژگی‌های شخصیتی مطلوب‌تری بودند. در این افراد روان‌نژندی کمتری دیده می‌شود، برون‌گراتر هستند، آمادگی بیشتری برای تجربه‌های تازه دارند، احساس بهزیستی بیشتری می‌کنند، وظیفه‌شناس‌ترند و به پس‌زده‌شدن حساسیت کمتری دارند؛ با این وجود سخت‌تر می‌توان با آن‌ها به توافق رسید. در این مطالعه کسانی که نقش مافوق را بازی می‌کردند نسبت به افراد مطیع نتایج بهتری کسب کردند. این مطالعه پیشنهاد می‌کند به این نوع فعالیت‌ها بیشتر به چشم یک فعالیت تفریحی نگاه شود تا بروز فرایندهای روانشناختی.

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات