شاید به نظر برسد که با یک موضوع علمی تخیلی رو به رو هستیم، اما کشف دستگاهی به نام Shadow-Effect Energy Generator که از سایه انرژی الکتریکی دریافت می کند، یک اقدام بزرگ محسوب می شود. یعنی دستگاه تولید برق از سایه. اگر چندین سال قبل اسم دستگاه تولید برق از سایه را پیش کسی می آوردید، به شما میخندید.اما اکنون دانشمندان موفق شدند  تا از طریق نور خورشید انرژی الکتریکی دریافت کنند، حال نوبت به آن رسید تا سایه ها هم انرژی ارائه دهند.

به نوعی با ژنراتور Shadow-Effect Energy Generator افراد قادر هستند تا در خانه خود به تولید انرژی پرمصرف و کاربردی الکتریکی بپردازند. دستگاه SEG برای تولید برق از اختلاف بین فضای تاریک و نورانی استفاده می کند. این دستگاه روی یک قطعه سیلیکونی ساخته شده که در بالای یک پایه پلاستیکی انعطاف پذیر قرار گرفته است.


همچنین بخوانید: ساخت صدا با خون انسان بوسیله سینتی سایزری عجیب و وحشتناک !!!


تولید برق از سایه

در حالی که سایه ها معمولاً برای تولید انرژی تجدید پذیر خورشیدی مشکلی دارند، در اینجا آنها را برای ادامه تولید انرژی از قابلیت جالبی بهره گرفتند. این فناوری که به گفته سازندگان آن، هزینه تولید ارزان تری نسبت به یک سلول خورشیدی معمولی دارد، مقدار کمی نیرو تولید کرده و می‌تواند به عنوان مثال در ابزارهای تلفن همراه مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از دانشمندان این اختراع به نام Tan Swee Ching ، از دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) می گوید: “سایه ها همه چیز هستند ، و ما آن را مورد نظر قرار دادیم.” “در کاربردهای معمولی فتوولتائیک یا نوری الكترونیكی كه در آن از منبع نور ثابت برای دستگاه های قدرتی استفاده می شود ، وجود سایه ها نامطلوب است ، زیرا باعث كاهش عملکرد دستگاه ها می شود.”

“در این اختراع ما از کنتراست روشنایی ناشی از سایه ها به عنوان منبع غیرمستقیم قدرت استفاده کردیم. کنتراست در روشنایی باعث ایجاد اختلاف ولتاژ بین بخش های سایه و روشنایی می شود و در نتیجه یک جریان الکتریکی ایجاد خواهد شد. این مفهوم جدید استفاده از انرژی با حضور سایه امری بی سابقه است. “


همچنین بخوانید: میدان مغناطیسی مریخ؛ یک آشنایی ساده!


این تضاد بین سایه و نور است که واقعاً دستگاه SEG را کارآمد می کند: این تیم با کمک سایه، افکت تولید کننده انرژی دو برابر سلول های خورشیدی معمولی را تحت شرایط مشابه با این ویژگی همراه می سازند. هنگامی که SEG کاملاً در سایه یا کاملاً در معرض نور اس، مقدار بسیار کمی برق یا اصلاً هیچ چیز تولید نمی کند.

این تیم با عبور سایه های ناشی از ابرها یا شاخه های درخت موج دار ، یا به سادگی حرکت خورشید ، دستگاه قادر است قدرت کافی (1.2 ولت) برای اجرای یک ساعت دیجیتالی برق تولید کند. البته در آینده باید انتظار ارتقا داشته باشیم.

اندرو وی ، فیزیکدان از NUS می گوید: “ما همچنین دریافتیم که سطح مطلوب برای تولید برق زمانی است که نیمی از سلول SEG روشن شود و نیمی دیگر در سایه باشد ، زیرا این امر به ترتیب مساحت کافی برای تولید و جمع آوری بار را می دهد.”

SEG همچنین به عنوان یک سنسور مضاعف عمل می کند، زیرا می تواند سایه هایی را که از بالای آن عبور می کند ثبت کرده تا حرکت اشیاء عبوری را ثبت کند. به عنوان مثال می تواند برنامه های مختلفی را در دستگاه های خانه هوشمند متصل داشته باشید و حتی می تواند برای ایجاد حسگرهای خودران نیز استفاده کرد.


 


با این وجود هنوز کارهای زیادی قابل انجام است، محققان اکنون می خواهند با جایگزین کردن ماده طلایی با یک ماده متفاوت ، هزینه SEG خود را کاهش دهند. همچنین می تواند برای استفاده های دستگاه های پوشیدنی نیز سازگاری داشته باشد.

به هر حال انتظار داریم بزودی دستگاه های تولیدی عرضه شود.