وارونه

Asghar e farhadi

موفقیت دوباره اصغر فرهادی در جشنواره اسکار و اعتراض وی به تصمیم ضد بشریت ترامپ !!!

اصغر فرهادی ، کارگردان موفق کشورمان ، حماسه ای دیگر آفرید .

 

اصغر فرهادی ، کارگردان موفق ، با خلق هنرنمایی جدید خود ، یعنی فیلم فروشنده ، با نقش آفرینی شهاب حسینی و ترانه علیدوستی ، توانست برای باری دیگر باعث افتخار ملت ایران شود .

این فیلم در جشنواره اسکار که به تازگی برگزار شد ، توانست در شاخه ی بهترین فیلم غیر انگلیسی از سایر رقبای خود مانند فیلم خدایان ( محصول فرانسه و قطر )، نرودا ( محصول شیلی ، آرژانتین ، فرانسه ، اسپانیا و آمریکا ) ، آن زن ( محصول فرانسه ، آلمان و بلژیک ) وتونی اردمن ( محصول آلمان ،اتریش و رمانی ) پیشی بگیردو برنده ی جایزه ی اسکار شود .

فیلم فروشنده ، که در سال گذشته ، موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره کن شده بود ، امسال نیز توانست جایگاه خود را در بین نامزد های جشنواره اسکار حفظ کند .

 

 

اصغر فرهادی ، به نشانه ی اعتراض به قانون جدید وضع شده ی ترامپ ، که از ورود اتباع 7 کشور اسلامی به خاک آمریکا جلوگیری میکند ، در مراسم اسکار حضور پیدا نکرد و جایزه ی این فیلم موفق را انوشه انصاری ( مهندس و اولین زن ایرانی فضانورد ایرانی ) به همراه پروفوسور فیروز نادری ( مدیر کل اکتشافات ) ناسا دریافت کردند .

 

اسکار

 

انوشه انصاری به نیابت از کارگردان موفق کشورمان بیانیه ای را از جانب وی در مراسم اسکار بیان نمود . متن این بیانیه به شرح زیر است :

«افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام «الکساندر ماله‌-گی» و پخش‌کنندگانم «کوهن مدیا» و «آمازون» تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

 

دامین شزل کارگردان فیلم آمریکایی لالالند(عالم هپروت) نیز از تصمیم اصغر فرهادی کارگردان ایرانی برای حضور نیافتن در مراسم اعطای جوایز اسکار تقدیر کرده و جلوگیری از حضور فیلمسازان را در این مراسم ، اقدامی ضد هنری توصیف کرد.

شزل 32 ساله و بسیاری از کارگردانان دیگر در سخنان خود به حکم ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور اسلامی پرداختند که جمعه هشتم بهمن ماه توسط ترامپ امضا شد.

 

 

با ماهمراه باشید ….