پربازدیدترین ها
سبک زندگی

نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت که باید حتما آنها را بدانید ! 

هر آنچه باید از  کمپ زدن و کمپینگ بدانید

 لازم دانستم نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت را با شما به اشتراک بگذارم. کمپ کردن یا چادر زدن در طبیعت تجربه ی بسیار جذاب و خوشایندی است اگر که با امکانات و اطلاعات کافی اجرا شود. در ابتدا باید محل مورد نظر خود را از نظر شرایط آب و هوایی بسنجید‌، ممکن است محل کمپ کویری، کوهستانی، جنگلی و یا حتی نزدیک آب باشد.

عکس : فرزانه شهروی 

برای بزرگ شدن تصاویر بر روی آنها کلیک/لمس کنید

در هر یک از محل ها بیشتر وسایل کمپ مشترک است اما بسته به شرایط ویژه ممکن است وسایلی اضافه یا کم شود.
اولین نکته این است که محل کمپ را نسبت به موقعیت جغرافیایی در نظر بگیرید، اینکه نزدیک کدام روستا یا شهر هستید و حتما از قبل به دوستان یا خانواده ی خود محل مورد نظرتان را اطلاع دهید تا در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی آنها شما را پیدا کنند.


همچنین بخوانید » گزارش برنامه سفر به سنگ سوری تا درفک و ماسال


نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت

محلی که برای برپایی چادر در نظر میگیرید را به خوبی بررسی کنید که سطح صاف و همواری داشته باشد ، اگر در کوهستان هستید جایی باشد که محل سقوط و ریزش سنگ نباشد، اگر در جنگل هستید زیر درختان چادر نزنید زیرا موقع بارش آب بیشتری روی چادر ها میریزد و اگر نزدیک رودخانه یا دریاچه هستید در سطحی بالاتر و دورتر از محل آب چادر بزنید چون گاهی سطح آب بالا میاید و ممکن است کمپ شما را آب فرا بگیرد.


همچنین بخوانید » گزارش برنامه پیمایش دریاچه سوها تا آبشار لاتون (اردبیل)


زیر چادر خود بهتر است که زیر اندازی انداخته شود تا هم عایقی برای سرما و رطوبت باشد و هم محل نرم تری برای خواب شما فراهم شود. چادر را نسبت به تعدادی که هستید تهیه کنید، برای مثال اگر پنج نفر هستید داشتن دو چادر بهتر از یک چادر بزرگ پنج نفره است، زیرا در نظر غریبه ها تعداد بیشتری به چشم میاید و حس امنیت بیشتری را به ارمغان میاورد.

نسبت به حیوانات اهلی و غیر اهلی منطقه هوشیار باشید و حتما از قبل اطلاعاتی تهیه کنید تا در صورت مواجه با آنها آمادگی لازم را داشته باشید.

آتش برپا کردن یکی از راه های بسیار خوب برای تامین امنیت کمپ شماست. هم حیوانات را از شما دور میکند هم برای گرما و پخت و پز میتوانید از آن استفاده کنید، همچنین لحظات بسیار خوشایندی را در شب برای شما رقم خواهد زد.همیشه قبل از تاریک شدن هوا هیزم مورد نظر را تهیه کنید، چوبهای خشک و خار و خاشاک را در گوشه ای جمع آوری کنید و اگر برای برپایی آتش به مشکل خوردید میتوانید از ژل های آتش زنه و الکل استفاده کنید.

نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت

غذاهای سبک و زودپز برای کمپ تهیه کنید. کنسرو و ساندویچ های آماده بهترین گزینه ها هستند همچنین داشتن کتری، لیوان، قاشق، چاقو، بشقاب و …. به راحتی شما در کمپ می افزاید. همراه داشتن چراغ پیشانی و چراغ قوه با باتری اضافه فراموش نشود.

نکاتی مهم درباره کمپ کردن در طبیعت

انتخاب کفش مناسب برای این نوع سفرها بسیار با اهمیت است. اگر که راه پیمایی یا کوه پیمایی طولانی ای دارید حتما از پوتینهای کوه نوردی ساقدار استفاده کنید که نسبت به آب مقاوم هستند و اگر به محلی کویری یا دارای دریاچه میروید حتما صند

حتما صندل یا دمپایی با خود به همراه داشته باشید.

لباسهایتان را هم به نسبت آب و هوا در نظر بگیرید. از بردن لباسهای زیاد و سنگین پرهیز کنید، همیشه یک لباس گرم در هر شرایطی در کوله ی خود داشته باشید. جوراب و لباس زیر و یک دست بلیز و شلوار اضافه از واجبات کوله ی شماست. همراه داشتن پانچو در جاهای شرجی و جنگلی، داشتن بادگیر یا گورتکس در کوهستان و کویر و یک سویشرت یا کاپشن در تمام مکانها باعث راحتی و آسایش شماست. بودن و استفاده نشدن این لباسها خیلی بهتر از نبود آنها در چنین شرایطی است، زیرا ممکن است خاطره ی خوب و شیرینی را برای شما ثبت نکند.


همچنین بخوانید » سفر به روستای هرانده و غار بورنیک ، تجربه‌ای متفاوت!


شبها موقع خواب حتما تمام وسایل خود را جمع کنید و آنها را در کمپ پخش نکنید. خوراکی ها را ترجیحا در کیسه ای در داخل چادر یا کوله تان قرار دهید. زباله ها و ته مانده ی غذاها را در کیسه ای محکم‌ بریزید و آن را بالای درختی بگذارید تا حیوانات به آنها دسترسی نداشته باشند، حتی میتوانید ته مانده ی غذاها را زیر خاک دفن کنید یا آنها را به محلی دورتر از کمپ ببرید تا کنجکاوی حیوانات برای یافتن غذا به کمپ شما جلب نشود.

کفشهایتان را یا در کیسه ای قرار دهید و داخل چادر بگذارید یا آنها را زیر چادرتان در گوشه ای قرار دهید. برای هربار پوشیدن کفش حتما داخل کفش را چک کنید تا مطمئن شوید که خبری از وجود حشره یا حیوان در کفش نیست.


همچنین بخوانید » گزارش برنامه دریاچه تار و هویر


نحوه ی چینش کوله هم از مواردیست که باید به آن توجه شود. وسایل سنگین را در انتهای کوله نگذارید زیرا با این کار تمام وزن کوله روی کمر شما میافتد، تقسیم‌ بار کنید. وسایل ضروری را روی کوله یا جیبهای بیرونی بگذارید تا دسترسی به آنها آسانتر باشد.

امیدواریم که با رعایت مسائل بالا و داشتن اطلاعات کافی از سفر خود لذت ببرید. لطفا شما هم اطلاعات و تجربیات مفید خودتون رو با ما در به اشتراک بگذارید.

لیست وسایل ضروری برای کمپ:
چادر، کیسه خواب، زیر انداز چادر و کیسه خواب، چراغ پیشانی، باتری اضافی، پاور بانک، کفش و کوله ی مناسب، یک دست لباس اضافی، کلاه، عینک آفتابی،کرم ضد آفتاب و حساسیت، فندک،چاقو، قاشق، لیوان، بشقاب، دستمال مرطوب و خشک، مسواک، کیسه ی زباله، طنابچه انفرادی، خوراکی، آب، کیف کمکهای اولیه

مطالب مرتبط

 
0 0 رای ها
امتیاز شما به این مطلب
مشترک شدن
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات