بررسی انیمیشن های روانشناسی ؛ inside out
انیمه و انیمیشن, روانشناسی

بررسی انیمیشن های روانشناسی ؛ inside out 

انیمیشن inside out به سادگی و زیبایی، برخی کارکردهای ذهن را به تصویر می کشد!

با بررسی انیمیشن inside out در خدمت شما هستیم. در سری مطالبی که در ادامه ی این مطلب منتشر خواهیم کرد به بررسی انیمیشن با موضوع روانشناسی خواهیم پرداخت. انیمیشن inside out در سال 2015 منتشر شده است، نقد و بررسی زیادی درباره ی آن صورت گرفته. در این مطلب ما حرفی از کمپانی ساخت، صداپیشه ها و … نخواهیم زد، بلکه هدف، بررسی این انیمیشن به لحاظ روانشناسی است. این انیمیشن به سادگی هیجانات و کارکردهایی از مغز، مثل حافظه، تفکرات، تخیلات، ناهشیار، رویا، ادراک و در نهایت شکل گیری شخصیت را به تصویر می کشد.


همچنین بخوانید: فیلم پیشنهادی مجله وارونه ؛ انیمیشن ایموجی


شاید درک عمیق اتفاقات و فرایندهایی که این انیمیشن به تصویر می کشد برای کودکان کمی سخت باشد، اما بزرگسالان با دیدن آن به سادگی متوجه کارکرد مغز خواهند شد.

تا به حال اتفاق افتاده که کسی را ببینید و فکر کنید “در سر این آدم چه می گذرد؟”

داستان با این جمله شروع می شود و به حق که شروع بسیار خوبی برای این انیمیشن است، زیرا قسمت اعظم داستان صرف به تصویر کشیدن داخل ذهن دختری به نام رایلی می شود. که از بدو تولد  5 هیجان اصلی یعنی شادی، غم، خشم، ترس و بیزاری همراه او هستند. این هیجانات به نوعی کنترل ذهن فرد را به دست گرفته و در مقر فرماندهی مغز هستند. همچنین تجربیات و خاطرات هم به شکل گوی هایی به رنگ هیجانات خاص خودشان به تصویر کشیده می شوند.


همچنین بخوانید:انیمیشن کوتاه Fog Hill of the Five Elements ، انیمیشنی از چین


در جریان رشد این دختربچه، خاطرات اصلی که در نهایت به شکل گیری شخصیت منجر می شوند، به صورت گوی های طلایی نورانی و با ارزش نمایش داده می شوند که قلعه های شخصیت او را می سازند. اولین قلعه ای که ساخته می شود خانواده است و در ادامه قلعه های دوستی، مسخره بازی، صداقت و علاقه ی شخصی او که همان هاکی است، شکل می گیرند.

نحوه ی برخورد ذهن با رویدادهای استرس زا به خوبی به تصویر کشیده شده است.

در ابتدا یعنی در زمان کودکی، شادی کنترل اوضاع را به دست دارد و میان هیجانات مختلف تعادل خوبی برقرار می کند. اما با 11 ساله شدن دختر و نقل مکان کردن آنها به شهری دیگر اوضاع تغییر می کند. در این قسمت از داستان هدف به تصویر کشیدن برخورد ذهن با موقعیت های استرس زا است. اینجاست که کنترل ذهن از دست شادی خارج می شود و هیجانات دیگر هجوم می آورند. البته نحوه ی برخورد والدین در این بحران به خوبی به کمک دختر می آید.

همچنین بخوانید :بهترین انیمه هایی که حتما باید آنها را تماشا کنید ! به انتخاب مجله وارونه – بخش اول

آنها خانه ی زیبایشان را ترک کردند و به خانه ای قدیمی در محله ی فقیرنشین شهر رفتند. ضربه ی استرس زای بعدی زمانی وارد می شود که دختر به مدرسه ی جدید می رود. و در ذهن او غم و شادی درگیر شده و طی اتفاقی به طور کل از مقر فرماندهی خارج می شوند، البته به همراه خاطرات اصلی!!!  احساس خالی بودن دختر در نبود شادی، غم و خاطرات اصلی اش، به خوبی به تصویر کشیده شده است. زیرا در نبود خاطرات اولیه قلعه های شخصیت او خاموش شده اند و کم کم تخریب می شوند.

از آن پس رفتارهای عجیبش شروع خواهند شد، زیرا کنترل اوضاع به دست خشم، ترس و بیزاری افتاده است. احساس خشم بخاطر نبود خاطرات اصلی، فکری را که به صورت یک لامپ است در ذهن دختر روشن می کند. که فرار از خانه و رفتن به شهرقبلی و ساختن دوباره ی خاطرات اولیه است.

بررسی انیمیشن inside out

این انیمیشن به ضروری بودن وجود همه ی هیجان ها و تعادل میان آن ها تاکید دارد.

پیام این انیمیشن در واقع این است که وجود احساس غم در زندگی بسیار ضروری است. در مواجهه با برخی موقعیت ها گریه به ما کمک می کند، احساس بهتری داشته باشیم و غم به ما کمک می کند از احساساتمان با دیگران حرف بزنیم. و به طور کل تعادل و تنظیم هیجانات است که منجر به سلامت روان خواهد شد.

شادی و غم در مسیر بازگشت شان به مقرفرماندهی و بازگرداندن خاطرات اولیه، به قسمت های جالبی از ذهن بر می خورند. گسترده بودن بخش حافظه ی بلند مدت و همینطور قسمت فراموشی خاطرات به خوبی نمایش داده می شود. در این بین به دوست خیالی دختر به نام بیگ بانگ برمیخورند. و با او همسفر می شوند و از قسمت های مختلف ذهن مثل ادراک، تخیلات، رویا و ناخودآگاه (که احساسات، خاطرات و امیال سرکوب شده در آنها زندانی هستند) گذر می کنند.

در آخر بینگ بانگ در دره ی فراموشی محو می شود (که بسیار ناراحت کننده است). و شادی در می یابد که با محدود کردن عملکرد غم نمی تواند دختر را همیشه شاد نگه دارد و زمانی که به مقر فرماندهی ذهن برمی گردند با کمک هم دختر را از فرار کردن منصرف می کنند، کاری که هیجانات دیگر نتوانستند انجام دهند.

امیدواریم از تماشای این انیمیشن لذت ببرید.

در ادامه بخوانید:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *