مفهوم سفر در زمان از کجا نشات می‌گیرد؟
علم و فناوری

مفهوم سفر در زمان از کجا نشات می‌گیرد؟ 

رویای سفر در زمان هم باستانی و هم جهانی هست. اما جذب شدن بشریت به سفر در زمان از کجا آغاز شد و چرا این ایده بسیار جذاب است؟ مفهوم سفر زمان – حرکت در طول زمان راهی که ما از طریق فضای سه بعدی طی می‌کنیم – ممکن است در درک ما کمی سخت باشد. زبان شناسان دریافته‌اند که ما اساساً قادر به صحبت کردن در مورد مسائل زمانی نیستیم بدون اینکه به موضوعات مکانی اشاره کنیم.


پیش از مطالعه این مطلب بخوانید:


گوی دویچر، زبان شناس اسرائیلی، در کتاب خود با عنوان “کشف زبان” نوشت: “در زبان – هر زبانی – هیچ دو حوزه با هم ارتباط نزدیک‌تری مانند فضا و زمان ندارند.” 

دویچر به ما یادآوری می‌کند که وقتی قصد داریم با یک دوست در زمان ناهار خود ملاقات کنیم، از یک استعاره استفاده می‌کنیم، زیرا زمان ناهار هیچ جنبه جسمی ندارد. او به همین ترتیب خاطرنشان می‌کند که زمان به معنای واقعی کلمه نمی‌تواند مانند چوب “بلند” یا “کوتاه” باشد و مانند از قطار “عبور” کند یا حتی به “جلو” یا “عقب” برود.

شاید به دلیل این ارتباط بین فضا و زمان، این احتمال وجود داشته باشد که بتوان زمان را به روش‌های مختلفی تجربه و طی کرد.

Lisa Yaszek، استاد مطالعات داستان‌های علمی در موسسه فناوری جورجیای آتلانتا، گفت: یکی از اولین نمونه های شناخته شده از سفر زمان در مهاباراتا، یک شعر حماسی سانسکریت باستانی گردآوری شده است. در مهاباراتا داستانی در مورد پادشاه کاکودمی است که میلیون‌ها سال پیش زندگی کرده و برای دختر زیبا و موفق خود، Revati به دنبال یک همسر مناسب بود.
این دو به خانه خدای خالق، براهما سفر می‌کنند تا از او مشاوره بگیرند. اما در حالی که در سطح زندگی براهما نیستند باید صبر کنند تا خدا آهنگی 20 دقیقه‌ای را گوش دهد، پس از آن برهما توضیح می‌دهد که زمان در آسمان‌ها متفاوت از زمین حرکت می‌کند.

وقتی بازگشتند، متوجه شدند که “27 chatur yuga” یا 116 میلیون سال گذشته است. و به همین ترتیب همه افرادی که کاکودمی و Revati تا به حال می‌شناختند از جمله اعضای خانواده و خواستگاران مرده بودند! پس از این شوک، داستان به پایان می‌رسد.

زمان زودگذر است

Yaszek، مثالی از آنچه ما اکنون به آن اتساع زمان می‌گوییم، ارائه می‌دهد، که در آن ناظران مختلف بر اساس چهارچوب‌های نسبی خود، بخشی از نظریه نسبیت انیشتین، طول زمان مختلف را اندازه می‌گیرند.

Yaszek با استناد به یک داستان خاورمیانه‌ای از قرن اول قبل از میلاد در مورد یک کارگر یهودی که در زیر یک درخت خرنوب تازه کاشته شده می‌خوابد و 70 سال بعد از خواب بیدار می‌شود، گفت: چنین داستان‌های لغزش زمان در سراسر جهان گسترده است.

نمونه دیگر را می‌توان در یک افسانه ژاپنی قرن هشتم درباره یک ماهیگیر به نام اوراشیما تارو یافت که به قصری زیر آب سفر می‌کند و عاشق یک شاهزاده خانم می‌شود. براساس ترجمه‌ای از داستان که به طور آنلاین توسط دانشگاه فلوریدا جنوبی منتشر شده است، تارو وقتی که به خانه برمی‌گردد، متوجه می‌شود که 100 سال گذشته است.

Yaszek گفت، در اوایل دوره مدرن 1700 و 1800، داستان‌های سفر در زمان محبوبیت بیشتری پیدا کردند. به عنوان نمونه می‌توان به داستان‌های کلاسیک ریپ ون وینکل، و همچنین کتاب‌هایی مانند رمان آرمانشهر ادوارد بلمی 1888 “نگاه به عقب” ، که در آن یک مرد در سال 2000 از خواب بیدار می‌شود یا و رمان “خواب بیدار” از H.G. Wells 1899 درباره مردی که قرن‌ها چرت زده و در یک لندن کاملاً دگرگون شده بیدار می‌شود.

Yaszek گفت: انفجار چنین داستان‌هایی در این دوره ممکن است از این واقعیت ناشی شود که مردم “شروع به متعارف کردن زمان کرده‌اند و خود را به سمت زمان‌های مکرر سوق می‌دهند.”

زمان پشت زمان

ولز یکی از ماندگارترین طرح‌های سفر در زمان را در رمان خود در سال 1895 با عنوان “ماشین زمان” ارائه داد که شامل نوآوری یک کاردستی بود که می‌توانست در زمان به جلو و عقب حرکت کند. یاسک گفت: “این زمانی است که ما به موتورهای بخار و قطارها و اولین اتومبیل‌ها می‌رسیم. فکر می‌کنم جای تعجب ندارد که ولز ناگهان فکر می‌کند: سلام، ممکن است ما بتوانیم از وسیله نقلیه برای گذر زمان استفاده کنیم.” 

Yaszek با اشاره به جعبه آبی پلیس در سریال بلند مدت بی‌بی‌سی “Doctor Who“، گفت: از آنجا که این یک نماد تصویری است، بسیاری از داستان‌های سفر با زمان محبوب که پس از این نوشته شده‌اند شامل یک ماشین زمان قابل توجه هستند. 

یاسک گفت، اخیراً از مفهوم سفر در زمان برای بررسی رابطه ما با گذشته استفاده شده است. او گفت: رمان اکتاویا باتلر در سال 1979 با عنوان “خویشاوندی” در مورد یک زن مدرن که با اجداد پیش از جنگ داخلی خود بازدید می کند. “داستانی شگفت انگیز که واقعاً از ما می‌خواهد در طول تاریخ دوباره به روابط سیاه و سفید فکر کنیم.”

یاسک گفت: “من واقعاً از داستان‌هایی مثل این هیجان زده ام. آن‌ها به ما کمک می‌کنند تا تاریخ را از دیدگاه‌های جدید ببینیم. “

سفر در زمان خانه‌ای در ژانرها و رسانه‌های مختلف از جمله کمدی‌هایی مانند “Groundhog Day” و “Bill and Ted’s Excellent Adventure” و همچنین بازی‌های ویدئویی مانند  “The Legend of Zelda: Majora’s Mask” و ایندی پیدا کرده است. 

یاسک گفت: “ما تصور می‌كنیم كه می‌توانیم از چنگ خط زمان خلاص شویم. و به نوعی چشم انداز جدیدی را در مورد تجربه انسانی، یا خودمان یا کل انسانیت بدست آوریم و فکر می‌کنم این احساس برای ما بسیار هیجان انگیز است.” 

در آخر یاسک گفت: “من فکر می‌کنم مفهوم سفر در زمان غیرقابل توصیف و توضیح است، زیرا درک زمان سخت است. اما این یکی از مرزهای نهایی زمان، زندگی و مرگ است. و همه ما در حال پیشروی هستیم، همه ما در طول زمان سفر می‌کنیم.”

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر نظری دارید خوشحال می‌شویم در بخش دیدگاه‌ها برای‌مان بنویسید. 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *