Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

بررسی ها

آیا نگاه کردن به گوشی باعث نابینایی می شود ؟
آیا نگاه کردن به گوشی باعث نابینایی می شود
سلامت, علم و فناوری, موبایل

آیا نگاه کردن به گوشی باعث نابینایی می شود ؟ 

با جدیدترین اطلاعات علمی درباره تاثیرات و مضرات نمایشگرهای موبایل و تبلت آشنا شوید !

اگر شما اخبار دنیای تکنولوژی را دنبال مکنید حتما با سر تیتر های مبنی بر تاثیرات منفی نمایشگر های گوشی و تبلت بر روی چشم، که در چند هفته اخیر در فضای مجازی منتشر شده مواجه شده اید. اما آیا نگاه کردن به گوشی باعث نابینایی می شود ؟ هفته گذشته مقاله ای در USA Today منتشر شد که اشاره به این موضوع داشت : “نور آبی گوشی و تبلت می تواند باعث تسریع نابینایی و یا آسیب بینایی شود” اما مقاله منتشر شده فاقد دو ویژگی اصلی بود ! نور آبی استفاده شده در آزمایش نور آبی نمایشگر گوشی نبوده ! همچنین در این آزمایش از چشم های واقعی انسان استفاده نشده !!!

البته چیزهایی که به قطع تا به اینجا از تاثیرات نور آبی گوشی ها میدانیم این است که نور آبی باعث می شود تا زمان خواب شما دچار اختلال شود. همچنین مشخص شده نور آبی می تواند بر شبکیه چشم موش ها تاثیرات مخرب بر جای بگذارد ! اما این بدین معنا نیست که نور آبی نمایشگرهای موبایل همین تاثیر را بر روی چشم انسان می گذارند !

در مصاحبه ای که اوایل سال 2018 با ربکا تایلر متخصص چشم توسط ورج صورت گرفت، او اعلام کرد : ” به نظر می رسد دیوایس هایی که ما از آنها استفاده می کنیم باعث آسیب های دراز مدت چشم نمی شوند” !


همچنین بخوانید »

خطر نمایشگرهای دیجیتال برای کودکان زیر ۲ سال بسیار جدی است !!!

درمان صرع و پارکینسون با فعال یا غیر فعال کردن نورون های خاص در مغز

درمان اختلالات روانشناختی با VR تراپی


با این حال، راند جدیدی از آزمایشات و تحقیقات پیرامون تاثیرات نور آبی بر روی چشم شروع شده که جدیدترین آنها مربوط به مقاله ای است که ماه گذشته در journal Scientific منتشر شد. در این مقاله مشخص شد: مولکولی که نقش کلیدی در دریافت نور دارد و به نام رتینال / retinal شناخته می شود، پس از قرار گرفتن در معرض نور آبی، می تواند باعث آسیب و یا کشته شدن سلول های چشم شود. (بی جهت نیست که مردم را ترس فرا گرفته!)

برای فهمیدن این موضوع ما از نویسنده ارشد مقاله منتشر شده، پرفسور Ajith Karunarathne  استاد دانشگاه Toledo در اوهایو سوال کردیم که آیا نتایج آزمایشات به این معنی است که ما با نگاه کردن به گوشی یا تبلت نابینا خواهیم شد؟ و او پاسخ داد : قطعا نه !

مقاله اخیر در واقع به چه معنا و مفهومی است ؟ پرفسور Karunarathne پاسخ می دهد : این آزمایشات بیشتر در مورد چگونگی آسیب رساندن نور آبی بود تا اینکه آیا واقعا تاثیر مخرب بر روی خود چشم دارد! همه چیز از آنجا شروع شد که ما در آزمایشگاه شروع به بررسی چگونه می توان سلول ها را در پاسخ به نور حرکت داد، همانطور که آنها در پاسخ به مواد شیمیایی که در اطراف بدن حرکت می کنند، پرداختیم! او می پرسد، تا خالا دیده اید گربه چگونه نور لیزر را دنبال می کند، آزمایش ما هم چنین چیزی است در مقیاس کوچک تر!

کنترل نور از مواد شیمایی راحتتر است! و ایده اصلی این است که اگر ما بتوانیم حرکت سلول ها را با یک سوئیچ نوری روشن و خاموش کنیم، ممکن است این موضوع به دانشمندان کمک کند تا دریابند چگونه سلول های مختلف به فرآیندهای بیولوژیکی پیچیده کمک می کنند.این مثل بی صدا کردن ویولن ها در یک ارکستر است تا ببینید که چقدر در ملودی کلی مهم هستند !

برای اینکه سلول ها به نور پاسخگو باشند، تیم به طور عمده ویژگی های چشم را به سلول های غیر چشمی اضافه کرد. آنها از پروتئین هایی که نور را در چشم تشخیص می دهند، و با نام  photoreceptors شناخته می شوند، استفاده کردند، و بقیه سلول ها را نیز تغییر دادند، همانند تغییر سلول های سرطانی به سلول های تولید کننده، و در ادامه ملکول کلیدی حساس به نور،  رتینال را دریافت سیگنال نوری به ساختار اضافه کردند.

این زمانی بود که آنها متوجه شدند که نور آبیباعث  آسیب دیدن و یا حتی کشتن سلول ها می شود – و آنها تصمیم گرفتند دلیل این موضوع را کشف کنند. به نظر نمی رسد که فوتو ریسپتورها / photoreceptors دلیل این آسیب دیدگی باشند. بنابراین آیا این دلیل آسیب دیدگی در معرض نور آبی قرار گرفتن شبکیه بود؟ پاسخ، طبق گزارش علمی جدید، بله است!

اما مسئله اینجاست که در این تحقیقات و نتایج شوکه کننده بدست آمده چند موضوع کلیدی جا افتاده ! اولا ،سلول ها مورد آزمایش قرار گرفته سلول های کشت شده در لابراتوار بوده اند نه چشم انسان! و سلول های مورد آزمایش قرار گرفته سلول های سرطانی و سیستم ایمنی بدن بودند ! گرچه این همان سلول های هستند که در چشم وجود دارند !

در حالی که نتایج آزمایش خبر از آسیب رساندن نور آب به بافت های چشم می دهند، پرفسور Karunarathne می گوید در حال حاضر سوال اصلی این است که آیا همین اتفاقات نیز در چشم رخ میدهد ؟

و پاسخ این سوال چیزی است که دانشمندان هنوز جوابش را نمی دانند! پرفسور می گوید ” ما هنوز هیچ آزمایشی که در آن از نمایشگر موبایل یا سایر دیوایس های الکترونیکی استفاده شده باشد را انجام نداده ایم ! در نتیجه من باید نتیجه گیری های خود را محدود کنم! به شما هم توصیه می کنم همین کار را انجام دهید !

در ادامه بخوانید

Mente Autism موفق به درمان کودکان مبتلا به اوتیسم بدون دارو شده است!

درمان زخم های مزمن با چسب زخم هوشمند ، اختراع جدید دانشمندان!

محققان ژاپنی راهی برای تلفیق بافت عضلانی زنده با روبات ها پیدا کرده اند !!!

 

مطالب مرتبط

مشترک شدن
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!