موفقیت شغلی برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد!

مهمترین عوامل تاثیرگذار بر موفقیت شغلی چیستند؟ آیا شما در شغل و حرفه تان موفق هستید؟ به نظر شما موفقیت در گرو چیست؟ موفقیت به طور کل به معنی دستیابی به چیزهایی است که فرد برای رسیدن به آن امیدوار است و تلاش می کند. اما تعریف موفقیت کاری در هر شغل و در هر انسانی متفاوت است.

افراد مختلف تعریف متفاوتی از موفقیت دارند، ممکن است شخصی خود را موفق بداند ولی به نظر دیگران موفق نباشد. در بعضی شغل ها داشتن کفایت و شایستگی موفقیت است، در بعضی دیگر کسب امنیت شغلی یا کسب اعتبار موفقیت محسوب می شود و …


همچنین بخوانید :هوش اجتماعی چیست؟ و چرا برای موفقیت به آن نیاز داریم ؟


اکثریت مردم موفقیت حرفه ای و شغلی را در گرو میزان در آمد می دانند، اما به نظر اقتصاد دانان این دیدگاه غلط است چرا که برای مثال، مشاغل کاذب دارای درآمد خوبی هستند ولی فرد در آن احساس موفقیت و رضایت نمی کند. میزان حقوق و درآمد از عوامل موقتی ایجاد رضایت در فرد هستند و عامل اصلی موفقیت به حساب نمی آیند.

 موفقیت در تعریف روانی آن به این معنی است که فرد احساس مفید بودن و با کفایت بودن داشته باشد و در محیط کار آرامش داشته باشد، با کسی درگیر نباشد و مبتکر و خلاق باشد. در تعریف عمومی، موفقیت حرفه ای و شغلی زمانی میسر است که فرد بتواند از تمام توانایی اش در رسیدن به ایده آل های شغلی اش استفاده کند و میزان دسترسی به آن ایده آل ها موفقیت شغلی محسوب می شود. 

بین انگیزش شغلی و موفقیت شغلی رابطه مستقیمی وجود دارد به طوری که هرچه فرد انگیزه ی بیشتری در شغلش داشته باشد بیشتر احتمال موفقیت در آن شغل برایش وجود دارد.


همچنین بخوانید :راز موفقیت مدیران موفق و کارآمد چیست؟


مهمترین عوامل تاثیرگذار بر موفقیت شغلی

کارآمدی و عملکرد: زمان را غنیمت بدانید و سعی کنید در کمترین زمان ممکن به بیشترین حد از تولید یا عرضه ی خدمات بپردازید، بهترین راه را انتخاب کنید تا نیروی کمتری صرف کنید و همینطور در زمان صرفه جویی کنید.

تعهد و مسئولیت پذیری: بدون داشتن این ویژگی حتی یادگیری مهارت های لازم هم برای شما سخت خواهد شد و تمایلی به انجام آنها نخواهید داشت. مسئولیت وظایفتان را به عهده بگیرید و آنها را پشت گوش نیاندازید و نسبت به انجام به موقع و سر وقت آنها تعهد داشته باشید.

ارتباط شغلی:  امور مربوط به محیط کار را در همان محیط و امور مربوط به محیط های دیگر مثل خانه را مخصوص به همان محیط بدانید. این امر بسیار مهم است و در غیر این صورت تعادل زندگی تان را بهم می ریزد.

اعتبار شغل: شغل انتخابی شما چقدر از مقبولیت اجتماعی برخوردار است؟ چقدر خانواده و اطرافیان شما این شغل را قبول دارند؟ آیا به اعتبار شما لطمه می زند یا جایگاه اجتماعی شما را بالا تر می برد؟ پاسخ به این سوال ها بسیار مهم است. هرچه شغلی اعتبار و مقبولیت بیشتری داشته باشد به احتمال بیشتری در آن احساس موفقیت خواهید کرد.

در ادامه بخوانید :