دلیل اصلی جدایی

طبق یک نظر سنجی انجام شده توسط انجمن روان درمانگر و روانپزشکان (PSYCHODER) آمریکا نشان داده  شد که دلیل اصلی طلاق و جدایی مشکلات مادی نیست. بلکه دلیل اصلی آن تفکرات شخصی زوجین می باشد. براساس این نظرسنجی مشخص شد که زوج ها معتقدند پیدا کردن راه حل مشکلات زناشویی بسی دشوارتر از  مشکلات اقتصادی است.

بحران مالی، یک تهدید نیست!

در یک کلینیک روانپزشکی در آمریکا برای بررسی مشکلات زناشویی 300 زوج در دوبخش مشکلات مادی و معنوی مورد آزمایش قرار گرفتند. بر اساس پاسخ به این پرسش ها، 35 درصد از زوجین بیان می کنند که ممکن است به علت مشکلات مالی طلاق بگیرند، در حالی که 65 درصد باقی مانده بیان کرده اند که دلیل اصلی طلاق و جدایی آن ها مشکلات معنوی است.

این مشکلات معنوی شامل: انتقاد دائمی، سرزنش مداوم، ایجاد دیوارهای نامرئی بین زوجین، تحقیر و کوچک شمردن، بی تفاوتی، تغییر رفتار، زبان انتقادی و پرخاشگری است. آن ها اعتقاد داشتند که این مشکلات تهدید بسیار جدی تری برای زندگی آن ها است تا یک بحران مالی!

حل مشکلات زناشویی

همان طور که در بالا اشاره کردیم مشکلات مادی به اندازه مشکلات معنوی تهدیدی برای زندگی مشترک محسوب نمی شود.زیرا با یک چاره اندیشی و کمک، زوجین می توانند مشکلات مادی را تا حدودی حل کنند. مشکلات ایجاد شده بین زوجین در طول زندگی مشترک بسیار دشوارتر از مشکلات مادی آن ها حل می شود. امروزه بیکاری یکی از مشکلات اصلی جوانان برای ازدواج است. با این وجود، با مسئولیت های ازدواج، زوج ها می توانند یکدیگر را درک کنند و از یکدیگر پشتیبانی کنند و مشکلات مالی را حل کنند.


همچنین بخوانید: پیامدهای “سهمیه بندی طلاق” چه خواهد بود؟


این تصویر بسیار متفاوت تر از تصویری است که زوج ها در خانه به دلیل مشکلات معنوی ایجاد می کنند. زوج هایی که دارای مشکلات معنوی هستند همواره درحال بحث و دعوا با یکدیگرند و لحظه ای به راه حل آن فکر نمی کنند. به طور کلی، زوجین در مواجهه با چنین بحران هایی سرگردان هستند و راه حل آن را پیدا نمی کنند. زیرا در مشکلات مادی زوجین با کمک یکدیگر به حل آن می پردازند اما زمانی که مشکل از شریک شما باشد مسائل به راحتی حل نمی شوند و هریک از زوجین در جبهه ای متفاوت قرار می گیرند و به جای حل مشکل به مبارزه با یکدیگر می پردازند.

دلایل اصلی طلاق و جدایی در زندگی مشترک

1-تحقیر

هیچ وقت شریک زندگی خود را در میان دوستان یا خانواده تحقیر نکنید. همیشه برای شریک خود احترام قائل شوید و به همه بفهمانید او اولویت اول زندگی شماست. هیچ گاه او را مسخره نکنید زیرا او مهم ترین شخص در زندگی شماست.

2-حالت تدافعی

یک اشتباه رخ داده است و نتیجه این اشتباه منفی است .در این حال یکی از زوجین سریعا حالت تدافعی می گیرد و دائما از خود دفاع می کند.و اجازه صحبت به طرف مقابل نمی دهد.در این حالت یک مبارزه بین طرفین برای اثبات بی گناهی به وجود می آید.و طرفین برای اثبات بی گناهی خود دست به هر کاری می زنند.

3-انتقادهای شدید و بیش از اندازه

زمانی که یکی از زوجین مرتکب اشتباه می شود و طرف مقابل به جای بخشش، اشتباهات گذشته او را نیز یاد آوری می کند و به جای حل مشکل آن را چند برابر می کند و همواره وی را به خاطر اشتباهاتش تحقیر می کند. و او را زیر باد انتقادهای شدید می گیرد .و در واقع شخصیت وی را کوچک می کند.

4-بی تفاوتی به مشکلات

همواره نسبت به مشکلات به وجود آمده توجه نشان دهید و بی تفاوت نباشید و سعی کنید در کوتاه ترین زمان ممکن آن ها را حل کنید و برای زندگی و شریک خود احترام قائل شوید.

5-تقسیم مسئولیت

ازدواج، تقسیم مسئولیت ها و اجرای وعده های دو نفر است. این پدیده یکی از مهمترین انگیزه های تصمیم گیری ازدواج است. سعی کنید مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهید و از آن ها فرار نکنید.

ممکن است به خواندن این مطالب نیز علاقه مند باشید