6 قدم برای تصمیم گیری سریعتر و بهتر ؛ تکلیف خود را معلوم کنید!
روانشناسی

6 قدم برای تصمیم گیری سریعتر و بهتر ؛ تکلیف خود را معلوم کنید! 

تحقیقات جدید پرده از اسرار تصمیم گیری سریعتر و بهتر برداشته اند. فرایندی که باید برای تصمیم گیری بهتر استفاده کنید چیست؟ ابتدا بیاید در مورد روند تصمیم گیری به توافق برسیم:

 1. چه کسی صاحب تصمیم است
 2. چه کسانی از این تصمیم نفع می برند
 3. هدف چیست
 4. گزینه ها چیست
 5. خطرات چیست
 6. چگونه تصمیم خواهیم گرفت

تصمیم گیری سریعتر و بهتر

 تصمیم گیری سریعتر و بهتر

اگر بین گزینه های مختلف گیر کرده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، باید گزینه هایتان را در یک قیف از 1. بایدها 2. خواسته ها 3. خطرات احتمالی بریزید. موارد ضروری که باید آنها را برآورده کنید را لیست کنید. این گاهی خودبه خود بعضی گزینه هایتان را حذف خواهد کرد. سپس، خواسته هایتان را رتبه بندی کنید و ببینید که کدام گزینه ها به احتمال زیاد بیشترین خواسته ها را برآورده می کنند. 

در آخر، خطرات احتمالی هر گزینه ای که باقی مانده را مشخص کنید. در این مرحله، بسیاری از تصمیمات آشکار می شوند یا حداقل خیلی واضح تر می شوند. شما به دنبال متعادل ترین تصمیم هستید که حداکثر سود را با خطرات قابل قبول داشته باشد.

درمورد تصمیمات بزرگتر، ممکن است تجزیه و تحلیل ریسک / پاداش که دقیق تر است انجام شود. در این صورت باید تصمیم خود را در مقیاس تعادل تصمیم گیری قرار دهید. باید هر گزینه ای که دارید را روی الاکنگ قرار دهید و شیب آن را به سمت نقاط مثبت یا منفی ارزیابی کنید، یعنی ریسک ها در مقابل پاداش ها. لیست زیر را متناسب با تصمیم خود تهیه کنید، برای ادامه فرض می کنیم شما رهبر یک شرکت هستید که نیاز دارد تصمیمی بگیرد. 

اول، بیایید برای قسمت پاداش ها به رتبه های 1 تا 5 نمره دهیم:

 1. با برخی پیشرفت های جزئی که فقط شما از آن مطلع خواهید شد همراه است.
 2. با پیشرفت خوبی که افراد اطراف شما می توانند از آن بهره مند شوند یا متوجه آن شوند همراه است.
 3. از مزایایی برخوردار است که در سطح شرکت است و مردم به طور مرتب در مورد آنها صحبت می کنند.
 4. باعث جذب مشتری های زیادی به شرکت تان خواهد شد.
 5. می تواند برای شرکت، صنعت یا موارد دیگر سرنوشت ساز باشد.

سپس برای قسمت خطرات به رتبه های 1 تا 5 نمره دهید:

 1. مشکل جزئی به وجود خواهد آمد.
 2. مشکلی به وجود خواهد آمد که می توانید آن را حل کنید.
 3. مشکلی خواهد بود که شما باید برای حل شدنش کمک بگیرید و در شرکت عمومی خواهد شد. 
 4. شرمساری بزرگی خواهد شد!
 5. می تواند مشکل بزرگی به وجود آورد که حتی به خارج از شرکت هم درز پیدا کند.


برای ایجاد تغییر مناسب، پاداش های یک گزینه باید رتبه ی 2 یا بیشتر بگیرند یا ممکن است بتوانید پتانسیل های دیگری را نیز برای آن گزینه در نظر بگیرید. از طرفی اگر خطرات سیر نزولی دارند بخصوص نزدیک به 4 یا هستند، بهتر است چنین ریسکی را فراموش کنید.

مشکل بسیاری از ما در تصمیم گیری این است که از این ابزار ها و ارزیابی های منظم استفاده نمی کنیم و فقط براساس فکرهایی که در سرمان می گذرد و بر اساس شهود و احساسمان تصمیم می گیریم.

بله، شاید نوشتن این مواردی که ذکر شد از شما وقت و انرژی بگیرد و مطمئنا شما نمی توانید تجارب سالیان سال تان را روی کاغذ بیاورید. اما اینکار باعث می شود از خطراتی که برای هر تصمیم متحمل می شوید و منافعی که خواهید برد به درستی آگاه شوید و تصمیم درست را سریع تر بگیرید و به موفقیت نزدیک تر شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *