Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan
انیمه و انیمیشن

بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan 

با بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan در خدمت شما عزیزان هستم. شما می تونید بررسی قسمت های قبل رو از اینجا بخونید. قسمت نهم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان در ادامه قسمت قبل اطلاعات بیشتری راجع به تایتان ها و گریشا یاگر میده ! تو این قسمت به نکته مهمی اشاره میشه و اون ارتباط تمامی نوادگان یمیر با هم هستش ! ارتباطی عجیب که به نظر میرسه میتونه از طریق فضا زمان ، خاطرات و سایر اطلاعات رو منتقل کنه ! خب این قسمت یکم بحث فیزیکی هم توش مطرح میشه که دو از ذهن هم نبود.

[megadesc]به نقل از اینشتین ، گذشته، آینده و حال از هم جدا نیستن بلکه پیوسته هستند.[/megadesc]

قسمت 58 انیمه Attack on Titan روی هم رفته قسمت جالبی بود گرچه جذابیت های قسمت ها قبل رو نداشت و به نوعی قسمتی بود برای بررسی اطلاعات داده شده و آمادگی برای مواجه شدن با دنیای پشت دیوارها !

این قسمت نقاشی و رنگ های جالبی داشت مخصوصا آسمون و دریا که در زمانی که گریشا و ارن باهم صحبت میکردن نشون داده میشد. البته همچنان از فریم ثابت زیاد استفاده میشه! موسیقی متن هم خوب بود. روند داستان و کارگردانی هم به نظرم بی نقص بود.

نکته ها

 • یه درخواستی ازتون دارم ! لطفا تا میتونید وارونه بو به دوستان و خانواده معرفی کنید ما کلی مطلب باحال در زمینه های مختلف داریم که برای هر سنی جذاب و قابل تامل و تفکر هست. پس به ما کمک کنید باهم بزرگتر بشیم و هر روز بهتر از دیروزمون بشیم.
 • اون رفیقی که هفته قبل اسپویل کرد و من به درخواست بچه ها مجبور شدم کامنتش رو پاک کنم ، با چندین ایمیل مختلف بیش از 40 باز سعی کرد همون اسپویل رو دوباره منتشر کنه! خب بهتر نیست یه فضایی برای اسپویلر ها ایجاد کنیم مثلا اولش بزنن خطر اسپویل یا هرچی یا من خودم وقتی دیدم اسپویله برم اون اولش آلارم بزارم که اسپویله نظر شما چیه دوستان؟
 • قسمت بعدی قسمت آخر هستش و یه نظر سنجی برای انتخاب یه انیمه برای بررسی بعد از اتک تو تلگرام قرار میدم پس نظراتتون رو میتونید تو این بررسی کامنت کنید و بگید چه سریال هایی تو نظر سنجی قرار بدیم.

قبل مطاله بررسی قسمت بیست و یکم این مطالب رو هم یه نگاه بندازید


در ادامه با بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan همراه من باشید

ارن کروگر

قسمت 58 انیمه Attack on Titan

خب معلوم میشه اسم ارن از کجا اومده و چرا گریشا داخل دیوار ازدواج کرده ! از ارن کروگر و اعترافاتش خیلی خوشم اومد منو یاد کنی قاتل انداخت.

تنها حقیقتی که تو این دنیا وجود داره اینه که هیچ حقیقتی وجود نداره ! 

این جمله به شدت جذاب و واقعی به نظر میاد و شنیدنش از زبون کسی که عمرش رو برای پیدا کردن حقیقت گذاشته خیلی دلنشین هستش. اعتراف کروگر به ناتوانیش در احیای الدیا و غرق شدن در روزمرگیش هم جالب و حائز اهمیت بود.

کروگر در ادامه اطلاعات جالبی به گریشا میده » تایید محدویت 13 ساله برای تایتان های هوشمند ، و ارتباط الدیان ها با بنیانگذارشون یمیر از طریق راهی نامرئی! که این موضوع خودش کلی بحث و داستان داره!

تایتان کروگر تفاوت های ظاهری با ارن داره، تایتان ارن دهنش پاره اس انگار و دندوناش معلومه اما برای کروگر اینجوری نبود!

گریشا یاگر

قسمت نهم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

همونطور که فک میکردم و در بررسی قسمت قبل بهش اشاره کردم مشخص میشه ارن با نقشه قبلی گریشا رو به داخل دیوارها میفرسته و سعی میکنه در آخرین اقدامش اشتباهات گذشته اش رو جبران کنه !

اما دلیل تاکید کروگر به گریشا برای ازدواج داخل دیوار و بچه دار شدنش رو نمیفهمم باید یه ربطی به قدرت های تایتانی داشته باشه چرا که کروگر اشاره کرد تو باید درگیر لوپ تکرار نشی و یه جایی این اشتباه رو تصحیح کنی.

اشاره به برگشت حافظه هم جالب بود کروگر اشاره کرد این موضوع بازگشت حافظه برای همه اتفاق نمیوفته و احتمالا برای همین منظور عکس رو به گریشا داد تا عاملی باشه برای بازگشت حافظه گریشا و فراموش نکردن رنجی که کشیده !

مختصات

قسمت نهم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

تو این قسمت مجددا به مختصات یا / coordinate اشاره میشه! به نظر میرسه منشا همه قدرت های تایتانی و ارتباطات بین نوادگان یمیر از طریق یه مسیری شکل میگیره که همه این مسیر ها به یک منشا که ازش به عنوان مختصات نام برده میشه ختم میشن ! حالا این مختصات چی هست ! بخشی از توانایی تایتان مادر هستش که قابلیت نابودی تمام الدیان ها رو میده !

با توجه به متن انگلیسی »  All the Paths Cross at the Single Coordinate

معانی Coordinate

 • اگر اسم باشه مختصات معنی میشه
 • اگر فعل باشه تعدیل کردن و هماهنگ کردن معنی میشه
 • و اگر هم فعل باشه هم پایه و هم تراز معنی میشه

با توجه به این مشخصه ها به نظرم مختصات درست ترین ترجمه هستش ، همه مسیر ها از یک مختصات عبور میکنن یا همه مسیر ها به یک منشا ختم میشن !

اگر مختصات رو سرچشمه انرژی تایتان ها و نسل الدیان ها در نظر بگیریم به نظر میرسه هدف مارلی ها نابودی تمام الدیان ها بوسیله همین قدرت هستش ! و تنها خانواده سلطنتی قدرت پایان دادن به این موضوع رو دارن ! 

شما هم نظراتون بگین لطفا

اینفوگرافی

اینفوگرافی این هفته به موضوع جالبی اشاره داره به مختصات و انتقال دیتا از طریق مبحث فضا زمان ! برای درک بهتر فضا زمان (البته درکش خیلی سخته، برای من که اینطور بوده) بهتر مباحث نسبیت عام (General relativity)، فضازمان(Spacetime)،اتساع زمان (Time dilation) رو مطالعه کنید.

اگه حال ندارین پیگیر شین منم یه توضیحی میدم! در دنیای سه بعدی ما (طول، عرض، ارتفاع) زمان بصورت بعدی جدا مطرح میشه ! حالا با توجه به نظریه نسبیت عام این قضیه بر اساس یک مدل ریاضی مطرح میشه که زمان و فضا از هم جدا نیستن و درهم تنیده شده هستن که با این حساب جهانی 4 بعدی شکل میگیره ! جایی که زمان بصورت خطی رو به جلو حرکت نمیکنه و بصورت پیوسته و متصل هست ! در نتیجه و بر طبق این نظریه امکان حضور یک انسان در زمان های مختلف وجود داره ! اینم بش فک کنین !

من خودم الکترونیک خوندم خیلی از این مباحث سر در نمیارم اما خیلی برام جذابه و دنبالش میکنم . پیشنهاد میکنم برای درک بهتر موضوع سری ویدیوهای مرتبط به زمان و خمیدگی زمان برایان کاکس / Brian Cox (پرفسور و فیزیکدان نوازنده گیتار در گروه  Dare هم بوده)رو تو یوتوب تماشا کنید.

هیستوریا / یمیر

آقا من اشتباه فهمیدم یا هیستوریا و یمیر واقعا همجنس گرا هستن!!! یا فقط یمیر همجنس گرا هستش این چه نامه ای بود دیگه ! بگذریم راستی این مطلب هم یه نگاه بندازین » با اختلال پارافیلیا (انحراف جنسی) و انواع آن آشنا شوید !!!

اما با توجه به اطلاعات داده شده گویا یمیر موفق شده تو نامه ای که برای هیستوریا نوشته از طریق همون مبحث فضازمان موقعیت خودش رو ارائه بده. تو اون تصاویر که نمایش داده شد به نظر می رسید یمیر دستگیر شده و برای خورده شدن توسط تایتان و انتقال قدرتش به یکی دیگه آماده اس و اگه این موضوع صحت داشته باشه شخصی که یمیر رو بخوره به حافظه یمیر دست پیدا میکنه و از هویت واقعی هیستوریا آگاه میشه !

ارن یاگر

خب الان مشخص میشه چرا ارن آینده و گذشته رو میدیده ! همچنین مشخص میشه ارن قدرت تایتان موسس رو نداره و توانایی کنترل تایتان ها در فصل دوم به دلیل لمس کردن دیانا بوده، این یعنی ارن باید یک شخصی با خون سلطنتی رو لمس کنه تا بتونه از قدرت تایتان موسس استفاده کنه و نزدیکترین راه هیستوریا هستش که ارن احساس میکنه باید ازش محافطت بکنه !

بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

همچنین مشخص میشه ارن 8 سال دیگه بیشتر زنده نیست و همین موضوع باعث پریشون شدن میکاسا میشه ! جوری که به نظر میرسه غذا نخورده و کلی لاغر شده!

جمع بندی کلی و نکات جا مانده در بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan

خب مشخص میشه چرا کروگر جلوی دهن گریشا و لو رفتن دیانا رو میگیره ، چون اگه مارلی ها میفهمیدن دیانا از خانواده سلطنتیه جوجه کشی راه مینداختن و از دیانا برای تولد جنگ آور های مارلیایی بهره میبردن!

قدرت های تایتان بنیانگذار همچنان ناشناخته هستش!

به نظر کروگر بی دلیل افراد سرزمینش رو تبدیل به تایتان نکرده ! و فکر میکنم یکی از قدرت های تایتان بنیانگذار بازگردانی تایتان ها به حالت انسانی و برعکس هستش!

به نظرم رابطه کروگر با دیانا بیش از این حرفا بوده و شاید خود کروگر هم از خانواده سلطنتی بوده البته خیلی مطمئن نیستم!

اسم تایتان ارن همین اسم ژاپنی انیمه هستش یعنی Shingeki no Kyojin / Attack on Titan ! اما اینجا به اسم حمله تایتان ترجمه شده ! نمیدونم مشکل ترجمه هست یا دلایل دیگه ای داره! همچنین مشخص میشه تایتان ارن نماد آزادی هست و در هر دوره ای باشه برای آزادی تلاش میکنه !

از کل نیرو های اعضامی به دیوار ماریا فقط 9 نفر زنده میمونن ! عدد 9 مجدد تکرار میشه حالا از این 9 تا 2 تاشون تایتان دارن و 7 تا دیگه نه !

بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan

هانجی به ارن شک کرده و کلا تازگی ها یه حسی بهم میگه هانجی میتونه خطرناک باشه برای ارن و سایرن ! چون نظامی هست و تفکرش نزدیک به زاکاری و پیکسی ×!! الان تو این اکیپ 9 نفر فقط هانجی چیزی از گذشته اش گفته نشده اگه اشتباه نکنم ! همچنین تنها کسیه که از اول با اروین بوده ! 

کی قدرت یمیر رو قراره بگیره !!!؟؟؟

مشخص میشه مردم مارلی از رو دلسوزی به الدیان ها پناه ندادن بلکه برای استفاده از قدرتشون اونارو نگه داشتن!

رهبر مارلیان ها کیه کلا این قوم رو کی هدایت میکنه ؟؟؟

موهای میکاسا چرا قسمت قبل اونجوری بود این قسمت اینجوری اصلا کی موشو کوتاه کرد؟!

خون ریزی از دماغ کروگر دقیقا شبیه اتفاقی بود که برای ارن تو فصل دوم افتاد ! دوتا ارن با ویژگی های شبیه به هم کلی تئوری عجیب رو بوجود میاره که اینجا دیگه ادامه نمیدم !

اندینگ نهایی تغییر کرده بود و تصاویر تاریخی قسمت قبل نمایش داده شد جز یه تصویر که جدید بود !

بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan

ها داشتم میرفتا !!! کروگر به گریشا تاکید میکنه باید بری و میکاسا و آرمین رو نجات بدی!

 با توجه به تئوری فضا زمان کروگر میتونه اطلاعات آینده و گذشته رو ببینه در نتیجه به نظر میرسه در اون لحظه خاص کروگر متصل میشه به آینده ارن ! احتمال حرکت در زمان هم مطرح میشه که دور از ذهن هم نیست تو این موضوع صفر در زمان بد نیست سریال دارک / DARK رو هم تماشا کنید فصل دومش هم در 8 قسمت تازه اومده.

اما مسئله مهم اینه چرا میکاسا و آرمین ؟؟؟ آیا گریشا از ابتدای داستان حواسش به میکاسا و  آرمین بوده و داشته حمایت میکرده ازشون ! گریشا خیلی بیشتر از اینا میدونسته و احتمال داره داخل دیوار سال ها جستجو کرده و خانواده های مختلف رو بررسی کرده ! یادتون باشه اون گریشایی که ارن رو تبدیل کرد با اینکی میبیند فرق داشته !!!

به روز رسانی »

خب امیدوارم از بررسی قسمت بیست و یکم فصل سوم انیمه Attack on Titan خوشتون اومده باشه امیدوارم چیزی رو از قلم جا ننداخته باشم البته احتمالش زیاده پس شما اگه موردی مدنظرتون بود مثل همیشه تو کامنت ها بهش اشاره کنید. دم همتونم گرم بابت همراهی و همفکری تون .

 

مطالب مرتبط

133 دیدگاه

 1. Ali

  در مورد شباهت اسم تایتان ارن و اسم مجموعه می خواستم بگم که حتی در ترجمه انگلیسی Shingeki no Kyojin اشتباه ترجمه شده و اسم مجموعه و اسم تایتان ارن هر دو Attack Titan هستش.

  1. علی دست پیمان

   سپاس از اطلاعات مفیدت

 2. Aferodit

  اون جا که کروگر دماغش خون اومد به این علت بود که زمانش تمام شده بود و سیزده سالش رو به پایان بود و داشت میمیرد.

  1. علی دست پیمان

   این اتفاق از اول برای ارن رخ میداد و بعید میدونم صرفا پایان 13 سال باشه

 3. sr

  خوب ارمینم به ارزوی بزرگش رسید…
  حالا ببینیم چطوری قراره بشریت و نجات بده :((((

 4. hunter

  خوب اینجایی که تموم شد مانگای چیتر 90 بود من به تمام دوستان غیر مانگایی پیشنهاد میکنم که برن و چیتر های زیر 90 رو حتما بخونند چون خیلی مطالب جالبی هست که توی انیمه نیست

 5. آریا

  یه سوال:فصل بعدی این انیمه چه سالی پخش میشه و ایا فصل اخره ؟
  من که فکر نکنم ارن اینا بتونن کل دنیا رو توی یه فصل نابود کنن….

  1. hunter

   سلام فصل بعد آخرین فصل خواهد بود در پاییز سال 2020 میاد و به احتمال خیلی زیاد در 24 قسمت درست ميشه

 6. هادی

  سلام یک سوال داشتم اون پیر مرده که تو آخرین سکانس نشون داده شد و صدف توی دستش بود پیری آرمین بود یا روح فرمانده اروین؟

  1. هادی

   آهان فهمیدم خود آرمينه چون یکی از دستاش چروک داشت فکر کردم پیرمرده

 7. GH

  چه خوش گذشت روزایی که با این انیمه شروع میشد ????
  مانگا خوندم،انیمه رو مو به مو دنبال میکنم و هر قسمتو چه با زبان اصلی چه دوبله صد مرتبه میبینم ولی هنوز جای خالی باسش زیاده تا پر بشه
  ایسایاما چه کردی با روحو روان ما فقط یه انیمه بودااا ولی الان تموم دنیامونه ???❤❤❤
  دمت خیلی گرم هاجیمه ایسایاما ????

 8. علی عرب

  اینم از پایان این فصل جذاب و دیدنی رفتیم تا ۲۰۲۰ و فصل پایانی
  در قسمت پایانی چیز جالب اون که فهمیدیم چرا پدر ارن خانواده ریس رو نابود کرد و داشت اونها رو التماس میکرد ولی خصوصیات غول فریدا نگذاشت
  دیدن دریا برای اولین برای برای هنگ اکتشاف جالب بود و عدم گشتن اون تایتان سر راهشون خیلی جالب بود که گفتن این تایتان برادر ما است
  جنگ مارلی در فصل بعد خیلی خیلی جالب خواهد بود
  قیافه اونها هنگام دیدن تایتان جالب خواهد شد تا بدونن فرستادن تایتان برای مردم داخل دیوار سخت بود
  دستور اعلان که داستان به مردم و واکنش اونها جالب بود
  جنگ تایتان ها خیلی خیلی عالی خواهد بود

  1. علی عرب

   اینم از پایان این فصل جذاب و دیدنی رفتیم تا ۲۰۲۰ و فصل پایانی
   در قسمت پایانی چیز جالب اون که فهمیدیم چرا پدر ارن خانواده ریس رو نابود کرد و داشت اونها رو التماس میکرد ولی خصوصیات غول فریدا نگذاشت
   دیدن دریا برای اولین برای برای هنگ اکتشاف جالب بود و عدم گشتن اون تایتان سر راهشون خیلی جالب بود که گفتن این تایتان برادر ما است
   جنگ مارلی در فصل بعد خیلی خیلی جالب خواهد بود
   قیافه اونها هنگام دیدن تایتان جالب خواهد شد تا بدونن فرستادن تایتان برای مردم داخل دیوار سخت بود
   دستور اعلان که داستان به مردم و واکنش اونها جالب بود
   جنگ تایتان ها خیلی خیلی عالی خواهد بود
   کسی که تایتان دیدبان رو داره شخصیت جذاب و مغز متفکر هست و یک خانم هم هست

 9. محسن

  سلام
  خسته نباشید
  دوتا سوال داشتم
  1) مطمئن هستم ارن توی قسمت اخر فصل 1 تونست از قدرت غول مادر استفاده کنه چون رنگ چشم هاش ابی شد که نشانه قدرت غول مادر هست و زمانی هم که انی رو شکست داد به طرز خیلی عجیبی شروع کرد به جذب کردن غول انی که در همون لحظه شروع به داد زدن کرد انگار که درد داشت و همچنین نور ابی هم از ارن پخش شد که باز هم نشانه غول مادر هست. توی فصل 2 هم زمانی که با دیانا ارتباط برقرار کرد از قدرت رابط که یکی از قدرت های غول مادر هست استفاده کرد اگر یادتون باشه دفعه دومم که از قدرت رابط استفاده کرد توی همون قسمت در مقابل غول راینر بود که با یه فاصله زمانی بعد از لمس صورت گرفت. سوال من اینجاست که ایا با توجه به این ها ایا باز هم ارن باید برای استفاده از قدرت غول مادر با یکی از خاندان پادشاهی ارتباط برقرار کنه؟
  !!!!!!! این رو هم در نظر بگیرید وقتی پدر ارن قدرت غول مادر رو گرفت با اینکه از خاندان پادشاهی نبود باز هم چشم هاش، چشم های غول مادر بود( ایا ممکنه گریشا به خاطر اینکه زنش( دیانا ) که از خاندان پادشاهی بود این تونسته باشه از قرت غول مادر استفاده کنه؟ اگر این سوالم جوابش مثبت باشه پس احتمالش زیاده که ارن هم این توانایی رو از پدرش دریافت کرده باشه )!!!!!!!!
  2 ) این سوالم یه مقدار عجیب به نظر میرسه اما باید بپرسم: ایا ارمین از خاندان پادشاهی هست؟؟؟!!!!!
  چون که ارمین همه نشانه های خاندان پادشاهی رو داره که شامل موی بلوند و چشم های ابی روشن هست و اینم در نظر بگیرید تا به حال هیچ اشاره ای به خانواده ارمین نشده!!!!
  بی صبرانه منتظر پاسختون هستم.

  1. علی

   چرا ، اشاره ای هم به خانواده آرمین شد ولی نه به طور کلی الان میدونیم که پدر و مادر آرمین به دلیل اینکه می خواستن از دیوار بیرون برن کشته شدن (یادم نیست کدوم قسمت بود ولی یه جا آرمین گفت نکنه می خوای به سرنوشت پدرو مادرم که می خواستن از دیوار برن مبتلا بشی) بعدشم توی فصل سوم وقتی اون مامور پلیس داخلی رو گرفتن اشاره کرد تو اون کسایی که کشته یکی پدر اروین بوده یکی مادر هیستوریا یکی هم پدر و مادر آرمین که قصد داشتن با بالن از دیوار برن.

 10. علی

  سلام. یه سوال داشتم. منظور ارن از اینکه “ارتش بلایی سر هیستوریا میاره” چی بود؟
  باتشکر از نقدهای عالی تون

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون از شما که مارو دنبال میکنید. منظورم این بود احتمال داره ارتش از هیستوریا به عنوان ابزار جنگی استفاده کنه !

 11. مصطفی

  یه جا یه تیزر دیدم زده بود official به معنای رسمی که فصل ۴ اخرین فصل این انیمه هست و سال ۲۰۲۰ میاد ???

 12. امیر

  اقا دست پیمان یه سوال داشتم تو دقیق 6 این قسمت کروگر در جواب گریشا که میگه وظیفه من چیه میگه بری به دیوار ها و قدرت غول مادر رو پس بگیری، ولی قدرت غولی که خانواده سلطنتی(فریدا) در اختیار داشت مگه فقط یکی از 9 غول تشکیل شده از روح غول مادر نبود؟ پس چرا میگه غول مادر باید اسم غول فریدا رو میگفت. اخه منظورش چیه؟ اشتباه زیرنویسه؟

  1. مسیح

   دوست عزیز تایتان بنیانگذار یعنی ییمر،روحش بعد از مرگ به 9 تایتان تقسیم میشه که تایتان مادر(تایتان فریدا)هم یکیشونه
   تایتان بنیانگذار و مادر یکی نیستن

   1. علی دست پیمان

    سپاس از پاسخدهی

 13. امیر

  سلام خسته نباشید یه سوال دیگ هم داشتم گریشا که خودش اینقدر مورد ظلم واقع شده و خودش از کسایی که ظلم می کنن به دیگران متنفره پس چرا تو قسمت ششم فصل سه و وحشی گری همه خانواده ریس به جز خود پدره رو کشت در صورتی که فقط نیاز بود فریدا رو بوخوره و قدرتش رو بدست بیاره
  شاید داستانی که پدر هستوریا گفته الکی هس و طبق گفته هانجی تو اون قسمت، خانواده ریس بدست دزد ها کشته شدن؟

  1. علی

   در واقع گریشا می خواست که تمام نسل رادرایس رو محو کنه تا اگر در صورتی خودش و یا پسرش ( اگه آینده نگر بوده باشه) گیر افتاد دیگه از خاندان رایس کسی نباشه که که بتونه باز قدرت رو پس بگیره و باز مانع بشر برای دست یافتن به حقیقت بشه

 14. GH

  اقا یه سوال
  اسم مامان زیک مگه داینا (dina)نیس
  چرا اینجا مینویسی دیانا چرا تو مانگا دینا میگن ؟!!!

  1. علی دست پیمان

   والا این اسم تلفظ های مختلفی داره مثل دایانا، دیانا،داینا ولی درست ترینش فک کنم دایانا هست نمیدونم هرکی یه جور تلفظ میکنه

 15. آریا

  اقای دست پیمان چرا جواب من رو نمی دید…..البته در نظرم هست که سرتون شلوغه اما اگه میشه یه بررسی ریزی بکنید روی این چیزی که می گم :
  دقیقا دقیقه ی 19:7 این قسمت یه تصویری نشون داده میشه از یک پسر موسفید….اون چی هستش

  1. علی دست پیمان

   آقا ندیدم سوالت رو عذرخواهی میکنم.
   برادر از اون حرف ها میزنی ها خوب اون پسر مو سفیده کیه ! ؟ دو قسمت راجع به این شخصیت بود فقط ! این مو سفیده یوری برادر راد ریس هستش ! صاحب تایتان بنیانگذار و فک کنم سومین شاه داخل دیوار بعد جنگ تایتانی بزرک

 16. ToKyoMachina

  خیلی خوشحال میشم انیمه ی OnePunchMan رو هم نقد کنید اکه مثل من طرفدارشین

  1. علی دست پیمان

   آره خودم که اهلش هستم حسابی ، کم قسمت هم هست احتمالا برم تو کارش

 17. ToKyoMachina

  اقا دست پیمان خوشم اومد که وقت میزارین حوصله دارین و مبحث زمان و مکان رو به خوبی توصیح دادید و یه همچین نقدی میسازین.خیلی از سوالامو جواب دادین دمتون کرم مطمنم سایتتون خیلی بزرک تر و کسترده تر میشه.

  1. علی دست پیمان

   سپاس دوست عزیز خوشحالم که مورد پسند واقع شده و تشکر فراوان برای حمایت به زودی و به کمک شما یه خانواده خیلی بزرگ میشیم

 18. none

  خب یه موضوعی که فک کنم باید توضیح بدم و بیشتر دوستان متوجه نشدن اینه که در واقع یمیر به صورت کاملا اتفاقی و غیر برنامه ریزی شده دوست راینر رو خورد و تایتان شیفتر شد بعد که به مارلی برگشت شاید بیشتر از ۵ سال زمان داشت ولی چون یمیر با این نوع خاص از تایتان همخونی نداشت و اگه دقت کنین تایتانش دقیقا شبیه تایتان اولشه که شیفتر نبود(تایتان شیفتر به کسانی که میتونن به تایتان تبدیل بشن میگن) و نمیتونس از تمام قدرت این تایتان که جاز تایتان نام داره (تایتان ارواره اسم فارسیشه که بخواطر دندون ها و چونه قوی ای که داره این نامو براش گذاشتن که حتی میتونه سنگی که انی توشه رو بشکونه و اینم بگم که تو مانگا هنوز این اتفاق نیوفتاده پس نگین اسپویل کردی)
  بخواطر همین سریع قدرتشو به برادر صاحب اصلی این تایتان انتقال داد
  یه نکته مهم که در اینده نزدیک بدردتون میخوره گمراه نشین اینه که بیست تایتان(تایتان میمونی) اصلا هیچ قدرت خاصی نداره و صاحب قبل از زیک در حتی تو جنگ ازش استفادع نمیکردن و فقط دانشمند تایتانا بود . قدرت زیک فقط و فقط از رویال بلاد بودنش میاد
  همه قدرتش از جمله : دستور دادن به تایتانا ،تبدیل انسان ها به تایتان (فصل دو قسمت ۱) و ….

  1. محمد

   توانایی ییمر با کسی که اونو میخوره فرقی نداره و ییمر تازه قوی تره چون کسی که ییمرو میخوره به دلیلی صاحب تایتان آرواره نشد و برادرش به جاش رفت چون سرباز خوبی نبود این کارو میکنه چون ییمر به اون ها مدیون بوده آزادی خودش رو برادر مارسل اونو میخوره چون میخواست خاطرات داداششو بیاد بیاره که موفقیت آمیز درنمیاد
   تایتان ها بسته به صاحبشون شکلشان فرق میکنه وگرنه چرا تایتانای توی عکسای قدیمی با اینا اینقد فرق دارن
   فردی هم که ییمرو میخوره تایتانش همونه با همون اندازه فقط ریش داره و صورتش یه جور زره داره انگار، خیلی کاراکتر تاثیر گذاری نیست کلا چند بار با هنگ اکتشاف میجنگه چند بار با ارن هربارم یکی میاد نجاتش میده تاینانش فقط به درد گار گرفتن میخوره

 19. احسان

  سلام. میخواستم از تحلیل شما تشکر کنم.
  راستش برای من سوالی پیش آمده که ممنون میشم پاسخ بدید.
  من خیلی توی خط انیمه نیستم . ولی تا آنجایی که من از این داستان فهمیدم تایتان بنیان گذار بعد از مرگش به 9 تا تایتان تبدیل شده. فکر میکنم به تایتان ارن میگن تایتان هماهنگ کننده که پدرش از ارن کروگر گرفته بود. در ادامه پدرش از قدرت این تایتان استفاده کرد تا تایتان مادر که از خانواده رایس بود رو شکست بده و اون دختره رو بخوره و قدرت تایتان مادر رو هم به دست بیاره. پس تا اینجا پدر ارن قدرت 2 تا تایتان از 9 تا تایتان رو به صورت همزمان داره. با توجه به اینکه ارن زمانی که مایع مغزی- نخاعی تایتان بهش تزریق شد حدود 10 یا 11 سال داشت و پدرش یکی دو سال قبل از تولدش به شهر آمده بود، پس با توجه به قانون 13 سال زندگی، پدر ارن باید خوراک پسرش شده باشه. پس الان ارن هم باید قدرت 2 تایتان رو به صورت همزمان گرفته باشه. تا اینجا درسته؟
  میدونم شاید جواب شما این باشه که قدرت تایتان مادر ، تنها برای خاندان سلطنتی کار میکنه . ولی با توجه به گفته خودشون افراد غیر سلطنتی تنها نمیتونند از قدرت کامل تایتان مادر بهره بگیرند. پس یعنی حداقل استفاده محدود میتونند داشته باشند. پس چرا ارن تنها قدرت تایتان هماهنگ کننده رو داره؟
  و تازه این رو هم گفته اند که حالا ما (اهالی شهر) از قدرت 9 تایتان 2 تاش رو داریم. در صورتی که تایتان آرمین هم حساب میشه.
  ممنون میشم این پارادوکس رو برای من حل کنید. من کجای داستان رو اشتباه فهمیدم؟

  1. علی دست پیمان

   نه دیگه دچار یه اشتباه ریزی شدی!
   تایتان ارن یا همون تایتان کروگر اسمش حمله تایتان هستش ! کروگر تایتانش رو به گریشا داد، گریشا رفت تایتان بینانگذار رو خورد و این دو تایتان رو به ارن منتقل کرد.
   تو انیمه هم توضیح داد ارن به دلیل داشتن قدرت تایتان بنیانگذار و تماس با تایتان دیانا که از رویال بلاد هست موفق شد از قدرت تایتان موسس استفاده کنه !!! یعنی ارن برای بهره بردن از قدرت تایتان موسس باید یک رویال بلاد رو لمس کنه

   1. احسان

    ممنونم از پاسخ شما.
    به نظرم این اشتباه از ترجمه بوده. چون من قسمت های قبلی رو با دوبله فارسی دیده بودم. و در فصل دوم قسمت 12 زمانی که ارن تایتان دایانا رو لمس میکنه و قدرت دستور دادن به بقیه تایتان ها رو به دست میاره، راینر میگه ارن بدترین کسی بود که قدرت ” هماهنگ کنندگی ” می تونست نصیبش بشه. ولی همون طور که شما گفتید در فصل سوم قسمت 21 واضح میگه که اسم تایتان ارن ، حمله کننده است. حتما اشکال از ترجمه دوبله بوده که من دیدم.
    بخش دوم سوال من در مورد این بود که میگن الان شهر پشت دیوار دارای قدرت 2 تایتان از 9 تایتان هست. و میگم اگر ارن به تنهایی 2 تایتان داره و آرمین هم یکی، پس مجموعش میشه 3 تا. چرا یکی از تایتان های ارن رو حساب نمیکنند؟
    در این صورت مارلیایی ها 6 تایتان دارند و تازه اگر اون دختر بلونده که دور خودش رو سخت سازی کرده و در اسارت شهر پشت دیوار هست رو هم باید از معادله خارج کنیم.

    1. sr

     دوبله فصل اول و دوم خوبه اما فصل سوم به معنای واقعی کلمه فاجعه ست
     نه به خاطر مهارت دوبله بلکه به خاطر سانسور بی معنی روند داستان. توی دوبله فصل سوم توی بعضی صحنه ها عملا نصف دیالوگ ها رو نمیگن.
     به عنوان مثال صحنه مرگ کنی که به نظرم تاثیرگذار هم هست خیلی بد دوبله شده و تقریبا نصف حرفای کنی رو نمیگه و بقیشم به همین شکل.
     دوبله انگلیسی فصل سوم هم با زیرنویسش یه کوچولو فرق داره که مشخصه زیر نویس برای دوبله ژاپنی هستش(البته توی فصل های قبل هم همینه). ولی قطعا زبان اصلی انیمه از نسخه دوبله شده خیلی بهتره

    2. علی دست پیمان

     خواهش میکنم

 20. مجتبی

  یو

 21. مجتبی

  سلام آقای دست پیمان لطفا جواب بدید… توی نظرات دیدم دوستان گفتن چرا شاه فرید و یا شاه الدایی و پسران ایح ایح ایح… فرار کردن… خب توی این قسمت گفت که اگه بجنگن همه بشر نابود میشه و خون و خونریزی اتفاق میافته (توی صحبت های ارن با گیشا) خب حالا سوال پیش میاد که اگه در صورت جنگ بشر نابود میشه… پس راه صلح چی هست؟

  1. علی دست پیمان

   والا من هم براک سواله این موضوع جوابی براش نداره باید بدونیم دلیل اصلی کناره گیری شاه اصلی از جنگ چی بوده

   1. Aferodit

    چون نمیخواسته با بقیه نژادها بجنگه

 22. امیر

  سلام من یه نظر دادم نمیدونم ارسال شد یا نه اگه تکراری بود لغوش کنید
  ممنون از بررسیتون دوتا سوال داشتم
  غول عظیم الجسه (برتولت وقتی زنده بود) چجوری بعد از تایتان شدن تو فصل اول یهویی کاملا غیب شد همراه با تایتانش که باعث شد ارن اون لحظه نتونه بکشتش
  و ما فهمیدیم غول های خالص معمولی چجوری به وجو میان (با سرم) اما غول های خالص نه هوشمند اما از گونه غیر عادی چجوری به وجود میان؟ممنون میشم پاسخ بدید

 23. امیر

  سلام اقا دست پیمان بازم ممنون از نقدتون
  دوتا سوال داشتم یکی اینکه معلوم شده غول عظیم الجسه (همون برتولت وقتی زنده بود) چجوری بعد غول شدن یهو ناپدید می شد مثلا همون فصل اول که ارن خواست با شمشیر گردنش رو بزنه یهو ناپدید شد ولی هیچ غول هوشمند دیگ ای فکر نمی کنم میتونست اینجوری ناپدید بشه ینی از ویژگی های غول عظیم الجسه بود؟
  و دوم اینکه فهمیدیم غول های خالص عادی چجوری به وجود میان (با سرم) اما غول های خالص از نوع غیر عادی قضیشون چیه اونا هم با همون سرم بوجود میان ولی یجورایی استثنا هستن؟ ممنون میشم بگید

  1. علی دست پیمان

   اولی رو مطمئن نیستم احتمال داره از قدرت های تایتان بخارزا باشه !
   دومی احتمال این وجود داره که بر اثر تزریق و به دلیل خاص بودن (رویال بلاد یا خانواده های خاص) تایتانی بین تایتان خالص و هوشمند بوجود میاد

 24. آریا

  اقای دست پیمان…..توی حرف های کروگر به گریشا یه عکس نشون داده شد که اون رو بررسی نکردید…..یه پسریه که چوب دستشه

 25. فاطمه

  اون قسمتش ک هانجی ادای ارن رو درمیاره و میگه “حمله ب تایتان” خیلی باحال بود!!
  و اینم بگم اون قسمت ک ارن توی دادگاه داد میزنه و هانجی متفکرانه ارن رو نگا میکنه ، اگه دقت کرده باشین دقیقا حرفی ک لیوای تو زندان زد رو گفت! شایدم ترجمه اشتباه بوده..ولی بنظر بنده هانجی شخص خطرناکی نیس.
  ممنون از بررسیتون..

  1. علی دست پیمان

   کلا من خودم طرفداز هانجی هستم و امیدوارم خطرناک نباشه ! ممنون از شما برای همراهیتون

   1. محمد

    نیست

   2. فاطمه

    مطمئن باشید هانجی خطرناک نیس!!

    1. علی دست پیمان

     خوبه

 26. کیان

  ممنون دستتون درد نکنه

 27. کیان

  سلام اقا دست پیمان بابت نقدتون متشکرم
  خبری از فصل سوم انیمه ajin نیست؟

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما دوست عزیز نه هنوز ولی اگه خبری منتشر شد به سرعت اعلام میکنیم از بخش اخبار انیمه میتونید خبرها رو پیکیری کنید

 28. محمد

  یه سوتی گرفتم اگه خاطرات کسی با شما به اشتراک گذاشته بشه خب شما باید از چشم اون ببینید دنیا رو منظورم اینکه وقتی هیستوریا خاطرات ییمرو به یاد اورد خب باید از چشم اون ببینه نه از چشم بیننده سوم شخص که ما باشیم!
  پس توی اون صحنه که ییمر رو غول زنجیر کردن هیستوریا باید از چشم ییمر ببینه چون خاطره ییمره ولی داره از پشت اون فردی که ییمرو میخوره میبینه که این همون عکس مانگاست.

 29. mari

  اونجایی مارلیاییا یمیرو مردمی که میپرستیدنشو دستگیر کردن، یمیر گفت که رویال بلاده ( که دروغ گفت) چرا ازش استفاده نکردن؟

  1. علی دست پیمان

   تست خون ازش گرفتن دیگه !!! گریشا هم به این موضوع اشاره کرد و کروگر گفت به کمک دکتر تونسته بود آزمایش رو دور بزنه !

   1. mari

    اهان مرسی

 30. سعید زمانفر

  من ی سوال داشتم بعد از دیدن فک کنم 15 16 بار این قسمت چرا اولای قسمت گریشا درباره دریا توضیح میده که اب نمک هست و همون موقع هم پای تایتان کروگر تو آبه و داره ازش بخار بلند میشه(دقیقا مثل موقعی که تایتان ها مردن و بخار میکنن) ینی تایتان ها نمیتونن زیاد تو آب دریا بمونن؟

  1. علی دست پیمان

   نه اون موقع کروگر از تایتانش خارج شده بود و جسد تایتانش داشت تجزیه میشد ! تو تصاویر اندینگ همین قسمت تایتان هارو تو آب و در حال حمله به دیوارها نشون داد.

 31. سعید میرزا

  من همین الان بعد از خوندن نظرات دوستان دربارۀ رابطه های همجنگسرایی توی انیمه به شک افتادم، مگه آرمین دختر نیست؟؟
  دو قسمت قبل هم که من پرسیدم آرمین بدن لختش چقدر فِلَت بود واسه همین بود که فکر میکردم دختره و هیچ برآمدگی ای نداشت
  خدایی این چه صدا و فیسیه که واسه یه پسر گذاشتن، من تا همین الان فک میکردم دختره

  1. علی دست پیمان

   ته آرمین پسره مثلا بچه خوشگله دیگه

  2. هادی

   سلام با توجه به اینکه این انیمه در شمال اروپا اتفاق افتاده (مثلا) میتونیم بگیم که آرمین هم یک پسر با نژاد نوردیک (اسکاندیناویه) شما به پسر های کم سن در منطقه شمال اروپا نگاه کن همشون شکل این شخصیت هستن و راينر و گرایس دوست گریشا هم شبیه به آلمانی ها هستن کلا تموم شخصیت ها به غیر از میکاسا ظاهری اروپایی دارند

   1. سعید میرزا

    ممنون از توضیحات و پاسخهای زیبای شما آقایان دست پیمان و هادی

    1. علی دست پیمان

     ممنون از شما که همیشه مارو همراهی کردین

  3. مصطفی

   آرمین دختره????? خدای من داداش درسته موهاش و صداش شبیه دختراس اما رفتار و شخصیتش خیلی فرق داره

  4. آریا

   داداش داستان تموم شده تو میگی لیلی زن بود یا مرد

   1. سعید میرزا

    آقا مصطفی و آقا آریا
    اول یه ذره نگاه کنین که به جز من چند نفر دیگه چنین فکری کردن بعد بیاین فاز همه چیز دونا رو بگیرین و شروع کنید مسخره کردن، من با این موضوع تا حالا مواجه نشده بودم و تو دنیای خودم مطمئن مطمئن بودم دختره که نرفته بودم سراغش و در موردش تحقیق نکردم، به این شخصیتا تو دنیای انیمه میگن “trap character” که اول معلوم نیست پسره و فک میکنی دختره
    در مورد رفتار و شخصیتش هم خیلی چیز پسرونه ای نمیبینم ازش، بیشتر از بقیه احساساتیه
    اونقدری آدمای دیگه مثل من چنین فکری میکردن که برای بررسیش کلی پیج و سؤال درست شده، صداپیشۀ ژاپنیش هم که یه خانمه
    حتی یه جا (لینک پایین) هم خوندم که از ایسایاما پرسیدن تو دخترای دورۀ 104 بهترین دوست میکاسا کیه که گفته بوده آرمین
    https://www.quora.com/Why-do-people-think-that-Armin-is-a-girl

  5. مهلا

   وات دفاکککککک مگه میشه یه همچین فکری کرره باشی اونم بعد این همه مدت ؟؟:/

 32. Mobina

  سلام و تشکر از این نقدتون.
  اینکه یمیر چون آخرای سیزده سالش بوده به خاطر همین میره پیش مارلی ها، راینر و برتولت و آنی که زودتر از یمیر این قدرت رو داشتن پس چی جوری آخر عمر یمیر بوده؟
  و اینکه موسیقی متن دقایق ۱۰ و ۱۱ مثل زیرصدای تیتراژ OVA لاست گرل، قسمتایی که به آنی مربوط میشه بود. (البته شاید هم توی قسمت های قبل هم بوده دقت نکردم)
  ممنون.

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما برای همراهی . این موسیقی تو قسمت های قبل هم فک کنم بود.
   نه فک کنم برتولد و راینر آنی هم مثل ارن باشن و نهایتن یکی دو سال بیشتر

 33. علی

  با سلام و تشکر
  عجب قسمتی بودا ای خداااااا. به ذهن هیچ کدوم ما ها (به جز عزیزان مانگا خون) خطور نکرده بود که برای استفاده از قدرت کنترل ارن باید با یکی از اعضای خاندان سلطنتی تماس داشته باشه .ولی چرا تو دادگاه این موضوع رو مطرح نکرد ؟ برای اذیت نشدن هیستوریا داره بشریت رو به فنا میده اه.
  هانجی هم با حال شده حرف هاش مثل گذشته است ولی لحن و رفتارش جدی شده ههه??

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما برای همراهی ! حدس زدنش سخت بود خیلی ! ارن نمیخواد ارتش از هیستوریا به عنوان یه ابزار جنگی استفاده کنه

 34. Mac

  سلام خسته نباشید. بررسی تون مثل همیشه عالی بود و فکر کنم اگر شما مانگا رو میخوندین خیلی زود تر از ما که مانگا خونیم داستان رو میفهمیدید. به هر حال.
  ما به مختصات تو مانگا میگیرم مسیر. میخوام باز هم راهنمایی کنم اما بدون اسپویل. این قسمت حول کلا مسیر بود و همه چیزش مربوط به اون بود و معلوم شد که الدیایی ها از طریق مسیر به هم و یمیر وصلن! خب بگذریم. خب درباره اون قسمت که هیستوریا به ورق دست زد و خاطرات یمیر رو دید نشون میده که احتمالا کسی که رویال بلاده میتونه از طریق لمس و حس کردن میتونه با فردی ارتباط برقرار کنه! یعنی احتمالا چون در حال ارتباط با یمیر بوده تونسته با لمس ورق خاطرات یمیر رو از طریق مسیر ببینه! این اتفاق تو قسمت ۶ فصل سه هم افتاد! هیستوریا تونست خاطرات فریدا رو ببینه که با لمس ارن این اتفاق افتاد و اتفاقا فریدا تو وجود ارن زنده بود! یعنی اگر هیستوریا کسی رو که یمیر رو خورده لمس کنه شاید بتونه خاطرات یمیر رو ببینه! البته اینا همش حدسه. و اینکه ارن کروگر چطوری تونست خاطرات گریشا رو ببینه؟ خب همه میگن مسیر اما این یه معمای دیگه هم هست که تو فصل بعد میفهمید الان گفتنش میتونه اسپویل باشه! خب دیگه میدونید چرا وقتی ارن به دینا دست زد تایتانا بهش حمله کردن! یعنی تونست یه ارتباط به وجود بیاد بین دینا و ارن! البته ارن در صورت انسان به هیستوریا دست بزنه میتونه خاطرات در ذهنشون در و بدل بشه اما قرار نیست از قدرت تایتانی استفاده بشه! شاید به همین خاطر ارن به کسی چیزی نگفت تا هیستوریا رو تایتان نکنن! خب یعنی ارن یا هرکسی که قدرت تایتانی داره با لمس حالت تایتانی فرد رویال بلاد میتونه رو الدیایی ها تاثیر بذاره! حالا به نظرتون ما کسی داریم که قدرت تایتانی داشته باشه و رویال بلاد باشه؟ یعنی ارن به نظرتون چی تو سرش هست بعد اینکه این موضوع رو فهمیده؟ دیگه هیچی نمیگم فکر کنم فهمیده باشید.
  راستی چقدر تو قسمت ۹ فصل سه خنگ بودن! ارن میتونست با دست زدن به راد ریس کنترلش کنه اما حیف تازه الان فهمید.
  به هر حال امیدوارم از مطالب بهره لازم رو برده باشید و تونسته باشم کمکی کرده باشم.
  با تشکر.

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما برای همراهی و لطفی که همیشه به من دارید !
   و مرسی بابت راهنمایی بدون اسپویل .
   آره زیک رویال بلاد هست تایتان هم داره! و ارن هم میدونه زیک این قدرت رو داره

 35. علی عرب

  سلام
  یک پیشبینی احتمالا تایتان دیدبان همون کسی است که بمیر رو خورده و قدرت اش رو بدست آورده چون اگر دقت کنید بمیر بیشتر روی چهاردست پا می‌رفت
  احتمالا بخاطر اینکه بمیر میدونست که دیگر بیشتر از این عمر نمیکنه خودش رو تحویل مارلی ها داد یعنی طرف اونها رو گرفت
  حالا مارلی ها قدرت 6 تایتان رو دارند و الداین ها قدرت 2 تا فکر میکنم که فصل بعد جنگ غول ها خواهد شد
  داستان دارد به مسیری میرود که پایان نداره
  حالا فقط یک تایتان مانده که مشخص نیست کی هست احتمالا داخل دیوار هست
  صحبت های ماکیسا در خصوص اینکه تایتان بیشتر از 13 سال عمر نمیکنه جالب بود اینکه می‌گفت همتون اشتباه میکنید
  اینکه هرکسی به غول تبدیل شود و اون خصوصیات رو اخلاقی و قدرتی اون به دست میاره جالب بود
  جالب که مارلی ها هنوز نمیدانن که زیک خون پادشاه در رگ دارد
  خوب یک قسمت بیشتر نمانده چطوری منتظر فصل بعد باشیم

  1. محمد

   نه غلطه! کسی که ییمرو میخوره کاراکتر جدیده فصل چهار سرو کلش پیدا میشه

  2. علی دست پیمان

   نه دیگه اونوری ها 3 تا تایتان دارن آرمین و ارن هم دوتا داره هم تایتان کروگر هم تایتان بنیانگذار
   شبیه هستن اما خب تایتان یمیر فک نکنم تایتان دیده بان باشه !

   1. علی عرب

    آرمین یک تایتان
    ارن یک تایتان که همون تایتان کروگر و همون تایتان یاگر پس دوتا تایتان دارند
    میمونه یک تایتان تا مشخص

    1. carol

     ارن تایتان بنیانگذار که قبلا دست فریدا ریس بود رو هم داره یعنی دوتا تایتان دست ارن.

 36. آریا

  عه…دفعه اول کامنتم نرفت اسممو عوض کردم ببینم میره یا نه

 37. مهدی

  من فصل اول رو که دیدم عاشق میکاسا شدم ولی جدیدا دارن خراب میکنن این شخصیتو……چرا ارن هیچ وقت میکاسا براش مهم نیست……بعدشم…..باید ارن قاعدتا عاشق میکاسا بشه…..اگه ارن بره با هیستوریا که میکاسا نابود میشه که……
  از لحاظ جنگی هم میکاسا جدیدا هیج غلطی نمیکنه…..قبلا میزد این غول هارو رنده میکرد
  من نمی دونم ایسایاما چرا لطفش رو شامل حال میکاسا نمیکنه…..احتمالا هم بعد میزنه میکاسا رو میکشه
  مانگا خونا لطفا به من امید بدن که میکاسا یه کار خفن در اینده میکنه

 38. آریا

  من فصل اول رو که دیدم عاشق میکاسا شدم ولی جدیدا دارن خراب میکنن این شخصیتو……چرا ارن هیچ وقت میکاسا براش مهم نیست……بعدشم…..باید ارن قاعدتا عاشق میکاسا بشه…..اگه ارن بره با هیستوریا که میکاسا نابود میشه که……
  از لحاظ جنگی هم میکاسا جدیدا هیج غلطی نمیکنه…..قبلا میزد این غول هارو رنده میکرد
  من نمی دونم ایسایاما چرا لطفش رو شامل حال میکاسا نمیکنه…..احتمالا هم بعد میزنه میکاسا رو میکشه
  مانگا خونا لطفا به من امید بدن که میکاسا یه کار خفن در اینده میکنه

  1. محمد

   نه متاسفانه آخرشم با ارن با نهایت بی رحمی پسش رابطش ن خراب میشه

   1. آریا

    میدونستم….گندش بزنن

 39. محمد

  فارغ از تمام این موضوعات میخواستی مانگای توکیو غول رو با گوگل ترجمه کنی؟!

 40. پگاه

  خسته نباسید.
  در رابطه با هیستوریا و یمیر… ببینین یمیر شاید همجنسگرا بود (هرچند اون فقط عاشق هیستوریا بود ولی هیچوقت باهم رابطه نداشتن پس دوستیشون با بقیه فرقی نداشت) ولی هیستوریا نه، همجسنگرا نیست. براساس مانگا دارم این حرفو میزنم پس دیگه ادامه نمیدم که اسپویل نباشه.
  در رابطه با شباهتای ارن. دلیل اینکه کروگر خونریزی داشت بخاطر پایان دوران سیزده سالش بود که خودشم به گریشا گفت وقت ندارم چون مرگش نزدیک بود. تایتان شدن هم بهش فشار اورده بود برای همین حالش خوب نبود.
  ارن هم هروقت زیادی به خودش فشار میاورد اینجوری میشد کلا تایتان ها درسته قدرت شفا دارن ولی اونام تا یه حدی بدنشون مقاومت میکنه بیش از حد بهشون اسیب وارد میشه. (خودم به شخصه فکر میکنم برای همین سیزده سال عمر میکنن. یعنی خوده یمیر هم به این دلیل زود مرد که قدرتهای تایتانی بهش فشار میاوردن. فکر کنین یه نفر صدبار دست و پاش قطع شه و بازم دربیاد! داستان اتک خوبیش اینه برای هرچیزی دلیل میاره و تا میتونه دلیل علمی.)
  اما در اینکه شباهتایی بین دو ارن وجود داره شکی نیست. اونا از نظر قیافه، اسم و شخصیت شبیه همن. تئوریهایی مبنی بر تایم لوپ وجود داره که میگه هردو درواقع یک نفر تو زمان های متفاوتن. ولی من نظری دارم. قدرت تایتان مادر ورای زمان و مکانه، نه؟ خب، شاید ارن یاگری قبلا بوده. و این ارنی که الان میبینم دومیش باشه، یا حتی سومی و یا صدمی! ارن همش اشتباه میکرده و تاریخ دوباره تکرار میشده. اینبار خاطراتشو تو ذهن کروگر میزاره (نمیدونم چرا کروگر!) تا ارن یاگر نسل جدید اشتباهاشو تکرار نکنه. ما میدونیم نه کروگر میکاسا و ارمینو میشناخت نه گریشا. پس اون خاطرات قطعا مال ارن یاگر بودن! ارن یاگری که قبلا شکست خورده و اینبار دیگه میخواد پیروز بشه. مسئله ی ارن فقط مربوط به تایتان مادر نیست، اگر یادتون باشه قسمت اول فصل اول هم ارن از یه خواب طولانی بیدار میشه (که حالا میدونیم خاطره بود نه خواب) ولی اون زمان ارن هنوز تایتان نشده بود! این خودش یه تئوریه راجع به روح ارن، ارنی که همیشه بوده در هر نسل. نظر شما چیه؟

  1. علی دست پیمان

   ممنونم و سپاس از اینکه مارو دنبال میکنید
   هوووم به نظر تئوری های جالبی هستند ! خونریزی مختص ارن و کروگر بوده تا اینجا و در هیچ تایتان شیفتری رویت نشده همین موضوع جزوی از شباهت های این دوتاس و به تئوری که مطرح کردید هم میخوره !
   حضور ارن یا دانشش حداقل در زمانهای دیگه کلا تئوری جالبیه و میتونه واقعیت هم داشته باشه در داستان

 41. Sr

  گرچه طرفدارای داستان با استناد به حرفای خود نویسنده و با کلی دلیل و مدرک توی مانگا رابطه بین شخصیت ها رو ثابت میکنن (مثل اروین و لیوای یا دیگران) که بعضی اوقات ادم باورش میشه
  ولی اینا همش کشکه
  جهت اصلی داستان به هیچ عنوان رومانس نیست و همجنسگرا یا دگرجنسگرایی کوچکترین اهمیتی نداره
  حرف ایسایاما یه چیز دیگه ست و به نظرم این نقطه قوت داستانشه

 42. carol

  ارن یائگر هیستوریا ریس
  بادا بادا مبارک بادا
  مراسم ازدواج دو نو گل شکفته فصل بعدی بالای دیوار سینا برگزار می شود.ازتمام بینندگان AOT برای شرکت در مراسم عروسی دعوت به عمل می آوریم.
  با یاد و خاطره پدران درگذشته گریشا یائگر_راد ریس
  از آوردن کادو جدا خودداری فرمایید.

  1. علی دست پیمان

   این یکی خیلی یحتمل به نظر میاد

 43. هادی

  سلام آقای دست پیمان عزیز نقد واقعا خوبی بود ولی اینجایی که گفتید ییمر و هیستوریا همجنسگرا هستند واقعا کلی خندیدم یاد شیپ هایی افتادم که طرفداران میسازند از این انیمه بر طبق باور بسیاری از هواداران تمام شخصیت ها همجنس گرا هستند مثلا مثل 1. ارن با آرمین 2. ژان با مارکو 3. هیستوریا با ییمر 4. راينر با برتولد 5. اروين با میکه خخخخ طرفداران قصد داشتند لیوای بدبخت رو فاسد کنند و با ارن عاشقش کنند که ایسایاما زد تو ذوقشون و گفت لیوای گی نیست ولی خود ایسایاما همجنس گرایی بودن مارکو و ژان رو تایید کرده ولی چیزی تا به حال راجب شخصیت های اصلی نگفته

  1. hunter

   یعنی واقعا از برتولد و راينر هم شیپ میسازند؟ واقعا تعجب میکنم چون هر جفتشون بد ریخت هستند برتولد شبیه یه نردبان میمونه راينر هم که بدتر ولی در کل از شیپ ارن و آرمین یا ارن و لیوای یک ذره خوشم مياد چون شیپ هاشون ناز هستند

  2. محمد

   اشتباهه بابا این گی بازیا واسه انیمه خوب نیست
   من تو سایت اتک ویکی که تفسیر واسه مانگا مینویسه خوندم ییمر به کریستا میگه ازدواج کن و تشکیل خونواده بده
   کلا آخرش قراره یه نفر زنده بمونه که همون راویه داستانه
   بابات فصل چهار سازنده ها فعلا درگیر چند تا سینمایی و سریالن میذارن مانگا تموم شه ببینن استقبال چطوره تا بعد تصمیم بگیرم بسازن شایدم به سرنوشت خیلیا دچار بشه و استدیو عوض کنه

  3. علی دست پیمان

   مرسی از شما لطف دارید ! هوادار همه چی میسازن از خودشون :)))

 44. alireza

  سلام
  خفنی این انیمه اینه که ما تو قسمت 1 دیدیم ارن آینده رو دید حالا تو قسمت 58 دلیلشو فهمیدم.
  درمورد یمیر جوری که زیر نویس انگلیسی هست یمیر همجنس گرا بوده فک کنم تو ترجمه مانگا اشتباه گفتن.
  جدیدا شخصیت مورد علاقم بی دلیل راینر شده جوری که من حساب کردم راینر و آنی خیلی زنده بمونن 3 ساله.
  تازه راه واسه هانجی باز شده (منم یه کمی شک دارم بش مخصوصا اگه قضیه کنترل تایتان ها رو بفهمه).

  1. علی دست پیمان

   باهات موافقم ، اما من از رایتر خوشم نمیاد!

 45. سعید زمانفر

  ممنون از بررسیتون آقای دست پیمان حالا که بحث فضا زمان و بعد چهارم شد بهتون پیشنهاد میکنم حتما مستند علمی جهان اشکار قسمت سرعت در کیهان از national geographic رو ببنید

  1. علی دست پیمان

   سپاس فراوان میرم تو کارش ممنون که گفتی

 46. حسن

  ییمر واقعا زندگی سختی داشت یه گدایه بی نام یه اسم بزرگ بهش دادم زورکی پادشاه شد فک کرد زندگی بهش لبخند زده حکومت بساطشونو کرد بهش سنگ زدن با سرم پرتش کردن 60 سال زندانی بدن تایتان بود یکی رو خورد که به خاطر دینی که از خوردن اون یارو داشت چون برگشته بود به حالت انسانی آخرشم به میل خودش توسط برادر طرف خورده شد

  1. علی دست پیمان

   اصلا بیچاره انگار نماد آدم بخت برگشته اس ، دلم براش خیلی سوخت!

 47. محمد

  وقتی انسان از پیدا کردن چیزی نا امید می‌شود آن را ناپیدا تلقی می‌کند علت جمله کروگر هم همین بود عده می‌گفتند ییمر شیطان است و خدمتی کرده و عده ای گفتند منشا حیات را پیدا کرده ناتوانی کروگر در فهمیدن اصل حقیقتت باعث شد که بگوید اصلا حقیقتی نیست.
  یادآوری خاطرات ارن توسط کروگر مربوط به یکی از آیین شینتو است و بودا است که روح در بدن های دیگر حلول می‌کند و موضوع مربوط به علم نیست
  زیرنویس این قسمت در ديالوگ های ییمر اشتباه شده بود و وی همجنسگرا نیست بلکه به ملکه اجازه ازدواج می‌دهد
  مشکل نقد های شما اینست که موضوعات مختلف را با هم قاتی میکنید. مساله عدم وجود واقعیت از دیدگاه انیشتین با تحریف واقعیت از دیدگاه بودیارد و…
  دیدگاه های متفاوتی هستند که جداگانه بحص می‌شوند

  1. علی دست پیمان

   راجع به چیزی که حرف میزنی اسمش تناسخ هست » یعنی زاییده شدن دوباره پس از مرگ، با اختلافاتی در مفهوم، از اعتقادات ادیانی مانند دائو، بوداگرایی، هندوگرایی، مانوی، برهمایی، جینیسم، سیکیسم، اهل حق (یارسان) و غُلات شیعه است.

   اما اینجا مبحث بازگشت از آینده به گذشته هست نه برعکسش ! لطفا توجه کنید!!!!
   مشکل زیرنویس هم میتونه باشه داستان یمیر

   این نظر شما راجع به نقدهای جالبه حتی اگه همه چی با هم قاتی کنم تهش یه میکس خوشمزه میشه و بامزه

 48. reza

  فصل 4 این انیمه کی پخش میشه؟

  1. علی دست پیمان

   هنو اعلام نشده اعلام شد اطلاع رسانی میکنبم! از طریق بخش اخبار انبمه دنبال کن اخبار مهم رو

 49. sr

  جناب دست پیمان خسته نباشید. بررسی خیلی خوبی بود.
  من دارم به موضوعی فکر میکنم
  در مورد حافظه گریشا ظاهرا یادش نمونده بود اون اولاش البته که فکر میکنم اون بهتی که با دیدن نشان بالهای آزادی داشت یادش آورد تا اون عکس
  ارن هم همینطور ولی بعدش یادش اومد ولی ارمین و یمیر کلا از اولش یادشون بود که جای سواله
  و یه موضوع دیگه… یمیر توی داستان زندگیش کنار انجمنی بزرگ شده بود. و ضمن اینکه میتونست خط روی کنسرو ماهی رو بخونه در حالی که راینر نمیتونست با اینکه از بیرون دیوار بود. این خط میتونه با اون کتاب که گریشا نفهمید یکی باشه؟ ایا مردم داخل دیوار از اون خط سردرمیارن؟ یمیر از اون انجمن یاد گرفته بود؟ یعنی دیوار پرستا این موضوع رو میدونن و کلید داستان دست اوناست؟
  و اینکه یه فلاش بک به یوری و کنی داشت که میگفت اون احمق ها رو دور خودش جمع کرده…. شاه چرا نمیخواد بجنگه و قضیه اکرمن ها چیه
  موضوع زیک هم برام سواله چون اونم خون سلطنتی رو داره…. هدفش چیه ادم کیه … قدرت هدایت تایتان ها رو به سمت برج داشت پس ارن رو میخواد که نیروی تایتان مادر رو داشته باشه چون از خون سلطنت هم برخورداره میتونه به مختصات دست پیدا کنه… بعد به ارن میگه میام و نجاتت میدم…!

  عذر میخوام ولی با دیدن این چند قسمت سوالات زیادی توی ذهنم اومده

  1. Sr

   گریشا محافظت از ارمین و میکاسا رو وقتی داشت سرم رو به ارن تزریق میکرد یاداور شد فقط محض رد شدن یه فکر از ذهن کروگر نبود به گمونم

   1. علی دست پیمان

    قطعا یه فکر ساده نبوده !

  2. علی دست پیمان

   ممنون از شما
   یمیر فکر میکنی چند نسل قبل رایتر و سایرین زندگی میکرده !
   درباره شاه و آکرمن ها و اون بکی خانواده که هنو اسمش گفته نشده منم کلی سوال دارم
   زیک احتمالا به دنبال پایان دادن به نسل الدیان ها هست و قدرت تایتان بنیانگذار رو میخواد!

  3. اهریمن

   اصلایک سوال قوطی کنسروی که زبان دیگه ای داشت کی گذاشته اونجا

 50. محمد

  دست پیمان مشکل از ترجمه بوده توی مانگا ییمر به کریستال میگه ازدواج کن و خوشبخت شو نه اینکه با من ازواج کن! اصلا زیر نویس این قسمت وحشتناک بود
  منو بگو سر زنده موندن ییمر شب قدر دعا کردم معلوم شد خدام نمیتونه جلوی ایسایاما رو بگیره
  حالا اونی که ییمرو میخوره خوش دارم ببینم چه گلی به سر انیمه میزنه کلا چارتا نبرد انجام میده هر سری کتک میخوره بر میگرده
  حالا وایستید ایسایاما قراره بازم کاراکتر حذف کنه کاملن هم براش امر عادیه من سر این یکی نزدیک بود امسال امتحانامو بیافتم اینقد ناراحت کننده مرد

  1. علی دست پیمان

   آره منم حدس میزنم مشکل از ترجمه باشه ! باید کسی که یمیر رو میخوره کارش درست باشه

 51. Ds

  اینکه بدن روح یک فرد در طی زمان های مختلف در بدن های مختلف احیا میشه ریشه در آیین شینتو و بودا داره که نشون میده ایسایاما هم معتقده به اون. بنده با توجه به تجربه نویسندگی که دارم و خوندم نقد های واقعی اتک ( از سوی منتقدین) متوجه شدم که پایان این داستان چیزی حول و حوش قسمت آخر سریال گیم اف ترونز خواهد بود به گونه ای که فقط یک نفر زنده خواهد ماند. این مطلب اسپویل نیست از روی تفکرات نویسنده و گزارشات میشه فهمید که خودش هم از داستان خسته شده چون هرچه جلو تر میره داستان دچار ابهاماتی میشه که مانگاکا علاقه ای به پاسخگویی ندارد مثلا هیچکس تا آخر مانگا به دنبال چرایی عمل ییمر و چیستی شیطان نخواهد رفت، چیزی درباره منشا حیات و چگونگی ساخت دیوار ( مسئله دیوار پیچیده ترین مسئله انیمه است) گفته نخواهد شد و شخصیت های جدید و خوبی قبلی ها پرداخته نخواهند شد این ها نشان‌دهنده این است که فصل چهار انیمه که یک یا دوسال بعد ( میتوانید به سایت استدیو مراجعه کنید) منتشر خواهد شد نیازمند به تغییراتی اساسی است چون هم تا آن موقع تعداد کسانی که مانگا را خوانده اند افزایش خواهد یافت هم درصورت منفی بودم نظر مردم نسبت به پایان مجبور به تغییر آن در انیمه خواهند بود

  1. علی دست پیمان

   اون چیزی که شما میگی مبحث تناسخ هستش که من بعید میدونم موضوع اینجا ربطی به تناسخ داشته باشه !!!
   دوما مانگا هنو تا آخر نیومده ! و خیلی چیزا تو انیمه هست تو مانگا نیست !مثلا همین بخش نامه و پیام یمیر تو مانگا نیست! بعد چیزهایی که شما گفتی از نظر من کمترین اهمیت رو داره؟
   چه اهمیتی داره یمیر کی بوده و چرا با شیطان قرارداد بسته و یا متن قرار داد چی بوده !!! به نظر من مهم اینه بعدش چی شده
   ساخت دیوار هم باز از دید من بی اهمیته ! مهم اینه هستن و مهم اتفاقاتی که داره شکل میگره و تا الان شکل گرفته

   1. محمد

    راس میگه دیگه

   2. Aferodit

    قضیه نامه تو مانگا هم ذکر شده.

 52. امیر

  سلام. ممنون از نقد خوبتون.
  من هم درباره این که چرا کروگر اسم آرمین و میکاسا رو گفت سرچ کردم و نظرات رو خوندم.
  هر کسی یه حدسی زده. ولی دوتا حدس مهم وجود داره:
  1: همینی که تو نقد نوشتید، ارتباط خاطرات در زمان های مختلف
  2: چون اینا خاطراتی هست که داره از ذهن ارن میگذره، این بخش که اسم آرمین و میکاسا میاد درواقع تداخل خاطرات خود ارن و پدرش هست.

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما به نظر من با توجه به اطلاعات داده شده بیشتر ارتباط خاطرات در تایم لاین های مختلف هست

 53. اهریمن

  سلام ازنقدخوبتون ممنونم ولی درفصل دوم دیدیم که تایتان درون دیوارمثل تایتان بخارزاپوست نداشت ودراین قسمت که درحال ساخت دیوارباتایتان هابودندلباس ریش مو داشتن فکرکنم بخاطرپوسیدگی دردیوارباشه وفکرکنم تایتان های پنجاه متری فقط خودتایتان مادردرست کنه تایتان های معمولی به زوربه15متری میرسن ونکته ای که هنوزدرخودمانگاهم اشاره نشده ایاتایتان های پنجاه متری انسان هابودندکدام انسان هاچنین فداکاری کردن طولانی شدخیلی ببخشید

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون از شما. تو این قسمت کجا نشون داد در حال درست کردن دیوار هستن ؟؟؟ بعدش هم هر سه دیوار توسط لشکری از تایتان های بخارزا ساخته شدن !!! فداکاری برای شاه و مردم بوده یا احتمالا بهشون گفتن شما مجددا زنده میشید!

   1. اهریمن

    سلام اقای دست پیمان درتیتراژپایانی همین قسمت که چندتاعکس ازتایتان هابودعکسی هم ازدرست کردن دیواربود دست هارابه هم گره کرده بودنددارای مو ولباس وخیلی شبیه به انسان هابودندولی درفصل دوم قسمت اول بخشی ازدیوارخراب شدبخشی ازصورت اودیده میشودکه اصلاپوست نداشت وموهای انهادرداخل دیوارفکرکنم ازبین رفته بود

 54. Opening

  آقای دست پیمان من یک جا خوندم که طرفدار های اتکان تایتان تئوری دادند که ارن یائگر ممکنه تجسم ارن کروگر باشه همون بحث تناسخ و این چیزها

  1. carol

   فکر کنم خود کروگر اشاره کرد که اعقاب یمیر میتونن در زمان های مختلف با هم ارتباط برقرار کنن و گذشته و آینده رو ببینن.اگه یادتون باشه قسمت 1 انیمه ارن خوابی رو می بینه که ترکیبی از اتفاقاتی که در گذشته افتاده و در آینده خواهد افتاد.

  2. علی دست پیمان

   از جایی که صحبت از فضازمان و پیوستگی زمان شده ! به نظر می رسه ایسایاما دید فیزیکی داره به قضیه نه مذهبی و فلسفی ، بعد توی تناسخ شما معولا حافظه ای از زندگی قبلیت نداری!!! در صورتی که اینجا کروگر از آینده و میکاسا و آرمین میگه !

 55. amir

  سلام ممنونم از نقدتون ولی به نظرم اینبار مختصر تر بود و به خیلی چیزا از جمله اون شوک و مرور خاطرات یمیر که برای هیستوریا بعد لمس نامه یمیر افتاد هیچ اشاره ای نکردید درحالی که یکی از مهم ترین صحنه های این قسمتش بود
  بعد یه چیزی رو نمیفهمم ارن که قدرت یکی از 9 غول رو داره برای به دست اوردنش پدرش گریشا رو خورده؟ چون راه دیگ ای برای به دست اوردن قدرت غولی که نداره اما چه زمانی گریشا رو خورده قبل از تخریب اولین دیوار و کشته شدن مادرش یا بعدش؟

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون از شما ! آره ترجیم اینه خلاصه بنویسم تا طولانی
   به اون تیکه اشاره کردم دیگه خاطرات یمیر و اینکه دستگیر شده دیگه !
   زمانش رو هم نشون داد دیگه شب حمله به دیوار و بعد از کشته شدن مادرش گریشا اومد و تزریق رو انجام داد! تو نیم فصل اول فصل سوم نمایش داده میشه

 56. Iliya

  گریشایی که ارنو تبدیل کرد با اون گیریشا فرق داره یعنی چی؟؟ممنون بابت بررسی

 57. مصطفی

  اینکه هر انسانی که قدرت تایتانی داره۱۳ سال بعد بمیره خیلی بده اینطوری اخر انیمه دیگه ارن و ارمین زنده نمیمونن و میکاسا هم وقتی ببینه ارن نیست خودکشی میکنه (تو فصل اول وقتی هنوز نمیدونستن ارن قدرت تایتانی داره اولین باری که تبدیل شده بود همه فکر کردن که ارن مرده و میکاسا هم به همین خاطر چیزی نمونده بود که کشته بشه) اینا همش حدسیات خودمه

 58. فری

  هرچی پیش میره انیمه قشنگ تر میشه هرچی اطلاعات میده بازم سوالای جدیدی درست میکنه.
  بعید میدونم هانجی برا ارن خطرناک باشه. اینکه هنوز دلیل اصلی فرار کردن خاندان سلطنتی رو نمیگه واقعا عذاب میده آدمو.
  امیدوارم قسمت بعدی تایتان آرمین رو نشون بدن که چه شکلیه دقیقا. آخرم نفهمیدم چرا کروگر صبر کرد همه هم دستای بابای ارن بمیرن بعد اینکارو کنه

  1. علی دست پیمان

   آره این خیلی عجیب بود کلا کروگر و رفتارش عجیب بود

 59. Kourosh.Di

  و اینکه الان 6 دقیقه از نقد میگذره

 60. Kourosh.Di

  سلام جناب دست پیمان خوب هستید بابت نقد ازتون تشکر میکنم

  1. علی دست پیمان

   سلام ممنون از شما و تشکر از حمایتت

پاسخی بگذارید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

قالب وردپرس ساخته شده توسط Shufflehound. همه حقوق برای مجله وارونه محفوظ است، کپی بخش یا کل محتوا تنها با اجازه کتبی امکانپذیر است!