بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ واقعیت یک توهم ماندگار است !
انیمه و انیمیشن

بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ واقعیت یک توهم ماندگار است ! 

همیشه فک میکردم شک کردن یک کار علمی است، اما اکنون به همان استادانی که شک کردن را به من آموخته بودن شک کرده ام ! اومبرتو اکو

با بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan در خدمت شما عزیزان هستم. شما می تونید بررسی قسمت های قبل رو از اینجا بخونید. قسمت هشتم از بخش دوم فصل سوم انیمه حمله به تایتان به طرز ناجوانمردانه ای کلی اطلاعات ریز و درشت بهمون داد و بعد 6 سال بالاخره معلوم شد داستان تایتان ها چیه، چه شکلی بوجود اومدن و …، همچنین بالاخره فهمیدیم خارج دیوارها چه خبره ، مردم داخل دیوار کجا هستن و چه اتفاقی براشون افتاده ! 

خب اول کار باید یه عذرخواهی بابت تاخیر بکنم ! برای درک بهتر این قسمت و بررسی درست تر نیاز به مطالعه بیشتر داشتم در نتیجه زمان رو فدا کردم و شمارو منتظر گذاشتم !

قسمت 57 انیمه Attack on Titan تمام رازهایی رو که ما سال ها دنبالشون بودیم و راجع بهشون حدس و گمان های زیادی زده بودیم رو برملا کرد ! حالا دلیل خیلی از اتفاقات رو میفهمیم ، از گذشته گریشا خبر داریم، از دلیل حمله به دیوارها خبر داریم ، از دلیل تنها بودن انسان های داخل دیوار خبر داریم و از زیک، دیانا و مردم مارلی و ….

خب من خیلی طولانیش نیمکنم و با اشاره به چند مورد وارد بررسی می شم ! موسیقی متن بد نبود اما جا داشت بهتر باشه ! کارگردانی و خط داستان خیلی خوب گرچه یهو همچی برملا شد! انیمیشن و گرافیک هم بیشتر شبیه فصل اول شده! تا جایی هم که میشد تو این قسمت از فریم ثابت یا استیل فریم استفاده کرده بودن که خیلی تو مخ بود! با این حال من امتیاز بالایی به این قسمت میدم شما چی؟

نکته ها

 • دوستان عزیز لطفا بحث غیر مرتبط با انیمه تو کامنت ها نکنید !
 • در راستای بررسی انیمه اتک آن تایتان شروع به بررسی اسپین آف ها و ساید استوری و OVA ها کردم در نتیجه پیگیر اونا هم باشید.
 • تنها دو قسمت دیگه از فصل سوم حمله به تایتان مونده ، در نظر دارم یه نظر سنجی مطرح کنم که توش بگید دوست دارید چه انیمه ای رو بررسی کنم ، احتمالا از طریق کانال تلگرام یا اینستاگرام وارونه برگزار میکنم این نظر سنجی !
 • اگه با من بحثی دارید ، اعتراضی دارید ، اصلا میخواید بیشتر از من بدونید! اون پایین آدرس صفحه اینستاگرامم رو گذاشتم میتونید من و اونجا دنبال کنید و هر سوال  و بحثی دارید اونجا مطرح کنین ، همچنین میتونید بیشتر با شخصیت من آشنا بیشید.
 • صفحه اینستاگرام وارونه رو هم دنبال کنید حتما، کلی ویدیو دیدنی و جذاب هر روز آپلود میشه !
 • رفقا این خط آخریه که دارم مینویسم از 6 صبح دارم مینویسم و بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan الان ساعت 5.11 بعد از ظهر تموم شده که بعد ویرایش، منتشر میکنم ! تازه کل دیروز رو هم فقط مطالعه کردم که امرو اینو بنویسم !  تازه این بخشی خیلی خیلی کوچیکی از کار من در وارونه هست! در نتیجه اگه طول کشید و یک روز با تاخیر منتشر شد انقدر ناراحت نشین و صبر داشته باشید.

قبل مطاله بررسی قسمت بیستم این مطالب رو هم یه نگاه بندازید


در ادامه با بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan همراه من باشید.

تایتان ها

بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ واقعیت یک توهم ماندگار است !

اگه یادتون باشه این تصاویر در اندینگ فصل دوم نمایش داده شد ! حالا این جا دوتا داستان وجود داره و بر اساس این دو تا داستان اطلاعات ما شکل گرفته !

 1. داستانی که پدر گریشا از اهالی مارلی و نسل الدیان ها تعریف کرد!
 2. داستانی که گریشا با توجه به ترجمه کتاب های باستانی ارائه کرد!

که معلوم نیست کدومشون درسته ! چرا که علنا گریشا بدون درک معانی جملات و ترجمه صحیح به این باور رسید که یمیر انسان خوبی بوده و کارهایی که اجدادش انجام دادن شیطانی نبوده ! دو نسخه از واقعیت از دو نژاد متفاوت ! که دقیقا نشون میده واقعیت بر اساس نیاز انسان ها دائما در حال تغییره !

واقعیت صرفا یک توهم است، اگرچه بسیار ماندگار است! آلبرت انیشتین

اما داستان واقعی چیه هنوز مشخص نیست و تا جایی که من میدونم تو مانگاهم تا الان بهش اشاره نشده !

اما بریم سراغ ایسایاما و داستان تایتان ها ! خب قبل شروع این نیم فصل قرار بود یه مقاله راجع به تایتان ها و وجودشون در اسطوره های یونان باستان و اساطیر نورس و نوردیک منتشر کنیم. اما خب شخصی که قرار بود این مقاله رو بده به موقع مقاله رو دستمون نرسوند و زمانی هم که رسوند اون چیزی نبود که مد نظر ما باشه در نتیجه منتشر نشد ! اما اینجا یه اشاره هایی به داستان میکنم !

چیزی که مشخصه اینه که ایسایاما بصورت مستقیم افسانه ای رو بازنویسی نکرده بلکه اساطیر و افسانه های باستانی رو ترکیب کرده با وقایع واقعی مثل جنگ جهانی سلطه جویی انسان ها و باورهای فلسفی و مذهبی ! اما نکته جالب اینه در هیچ جای داستان بصورت مستقیم اشاره به پرستش تایتان ها یا الهه های غول پیکر و نماد های مذهبی اشاره ای نکرده !

تایتان

خب از اسم تیتان یا تایتان تنها در اسطورهای یونان باستان استفاده شده و در واقع نژادی از ایزدان یا الهه های یونان باستان بودن که قبل از الیمپ نشنینان روی زمین سکونت داشتن !

تایتان ها فرزندان زمین و آسمان بودن! گرچه غیر تایتان ها موجودات دیگه ای هم تو اساطیر یونان فرزند زمین و آسمان معرفی شدن که من اینجا بهشون اشاره نمی کنم !

بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan ؛ واقعیت یک توهم ماندگار است !
سقوط تایتان ها بعد از جنگ ده ساله با زئوس و شکست از زئوس

تایتان های اصلی دوازده تایتان بودن و تایتان های نسل دوم که فرزندان تایتان های نسل اول بودن 7 تا !

به تعداد 9 تایتان در اساطیر یونان یا نورس اشاره نشده اما در اساطیر یونان عدد 9 زیاد تکرار شده ! زئوس 9 دختر داشته که الهه های هنر و دانش بودن! لیتو یا لتو زن زئوس هم آپولو رو بعد 9 روز و 9 شب به دنیا میاره! همچنین اساطیر نوردیک دنیا رو به 9 جهان معرفی و تقسیم کردن! ( اطلاعات من در حد محدودیه و یه الهه شناس با باستان شناس نظر بهتری میتونه بده) کلا عدد 9 در بسیاری از اساطیر عدد مهمی به شمار میومده !

[megacons]عدد 9 آخرین عدد در سری اعداد طبیعی تک رقمی و بالاترین درجه در سری اعداد تک رقمی هستش[/megacons]

خب این از تایتان ها حالا بریم سراغ یمیر !

یمیر

این تایتان بنیانگذار همون یمیر داستان نیست و فقط تشابه اسمی دارن ! پس اشتباه نکنید !

تو داستان از زبان پدر گریشا میشنویم که یمیر 1820 سال پیش با شیطان تمام زمین ( که خب نه به اسم شیطان اشاره میشه نه دلیل عقد قرار داد.!) قراری میزاری و قدرت تایتان رو به دست میاره و بعد مرگ یمیر روحش به 9 تایتان تقسیم میشن ! 3 اصلی 7 تا فرعی ( این تایتان ها از لحاظ قدرت و درجه با هم تفاوت دارن تو عکس از سایز و نحوه قرار گرفتنشون با یمیر این موضوع مشخصه!) که در پایین تصویر شاهد پرستش تایتان توسط انسان ها هستیم !

حضور یمیر در اساطیر نورس یا اسکاندیناوی !

خب اون چیزی که مسلم هستش اینکه هاجیمه ایسایاما برای نوشتن اتک آن تایتان بیشتر از افسانه هاس نورس / نوردیک الهام گرفته تا یونان

یمیر با بریمیر (مرد بوده نه زن!) به نقل از ویکی پدیا »

نام‌های موجود نخستینی هستند که از قطره زهر رودخانه یخی الی‌ویگار در گینونگاگپ زاده شده و جد تمام یوتون است.

بر طبق شعر ولوسپا، اولین و شناخته‌شده‌ترین سروده در ادای شاعرانه، یمیر نخستین موجود زنده بود که حتی قبل از خلق بهشت و زمین وجود داشت. یمیر پدر تمام غول‌های نژاد یخ به‌شمار می‌رفت و خود از ذوب شدن یخ‌های واقع در نیفل‌هایم توسط بادهای گرم سرزمین سوزان موسپل‌هایم به وجود آمده بود. یخ‌ها به ذوب شدن خود ادامه می‌دادند و از قطرات آن‌ها ماده گاو اودوملا پدید آمد. از چهار رود شیر که از پستان اودوملا جاری می‌شد، یمیر را خوراک می‌بخشید و خود گاو برای تغذیه، سنگ‌های نمک را می‌لیسید.

اودین و برادرانش ویلی و وه که دل خوشی از یمیر و غول‌هایی که روز بروز به تعدادشان افزوده می‌شد، نداشتند تصمیم گرفتند او را بکشند. وقتی یمیر مرد، کل نژاد غولان یخی به‌جز دو تن در خونش غوطه‌ور گشتند. آنگاه اودین و برادرانش از بدن بی‌جان یمیر بهره گرفتند تا جهان را پدید آورند. آن‌ها با حمل پیکر عظیم‌الجثه او به داخل گینونگاگپ، زمین را از گوشت تن و صخره‌ها را از استخوانش پدید آوردند. آن‌ها تخته سنگ‌ها و قلوه سنگ‌ها را از دندان‌ها و استخوان‌پاره‌های تن او پدید آوردند، خونش را به دریاچه‌ها و دریا، جمجمه‌اش را به آسمان فراز زمین بدل کردند و از چهار سو، چهار کوتوله (شمال، جنوب، شرق و غرب) در هر سمت گماردند تا جهان را نگه دارند. آن‌ها گیاهان و درختان را از موی یمیر برآوردند و مغز او را بر آسمان پاشیدند تا ابرها را پدید آورد و در انتها از ابروهایش میدگارد، سرزمین انسان‌ها را خلق کردند

خب جدا از این موضوع سیب هم در داستان های نوردیک اهمیت ویژه ای داشته و 3 داستان در ارتباطش وجود داره که معروف ترین و نزدیک ترینش به داستان ما –

ایدون و سیب های جاودان اثر جیمز دایل پنروز مربوط به سال 1890

افسانه ایدون هستش. ایدون بانویی که نگهبان سیب های جاودانگی بوده که خوردن این سیب ها برای ایزدان جوان نامیرایی و جاودانگی رو به ارمغان میاورده ! ایدون به لوکی (داداش ثور اگه سری فیلم های ثور از مارول رو دیده باشید کمی با لوکی و سایر الهه ها و جهان های نورس آشنا میشید.) سیب میده و لوکی با خوردن سیب جاودانه میشه اما بعدا لوکی به ایدون و آسگارد خیانت میکنه و ایدون رو به غول های یوتونهایم تحویل میده !

دیگه این بحث رو همینجا تموم میکنم و احتمالا تو این هفته یه مقاله جدا گونه براش مینویسم ! البته ممکن هم هست ننویسم باید بینم چی پیش میاد! نظر شما چیه نیاز هست بنویسم ؟

نبرد تایتان ها

حضور 9 تایتان در جنگ نهایی

بنا به گفته پدر گریشا مردم مارلی با به دست گرفتن قدرت 7 تایتان موفق میشن هم الدیان هارو شکست بدن هم کل دنیارو به تصاحب خودشون در بیارن !

تایتان یمیر که احتمالا قبلش دست دوست برتولد و راینر بوده و یمیر خوردش

تایتان ذره ای یا تایتان راینر

تایتان بخارزا یا تایتان برتولد که الان دست آرمین و دیوارها هم از همین نوع تایتان ساخته شده !

تایتان مونث یا تایتان آنی

تایتان میمونی یا تایتان زیک

تایتان دیده بان که هنوز مشخص نیست کیه !

یه تایتان دیگه هم هست که ما هنوز اصلا ازش خبر نداریم و مال ارتش مارلی هستش !!!

تایتان های الدیان

تایتان موسس یا بنیان گذار که دست خانواده ریس یا همون فریتز بود و الان دست ارن هست.

تایتان چشم سبز یا تایتان ارن که قبلا دست کروگر بوده و بعد به گریشا منتقل میشه و بعد ارن

اینکه مارلی ها چطور موفق شدن مخ این 7 تایتان رو بزنن یا به نحوی شکستشون هم بدن و قدرتشون رو تصاحب کنن هنوز نا مشخصه ! صحبت از تفرقه انداختن بینشون بود اما به چه نحوی مشخص نیست!

گریشا یاگر

تمرکز اصلی این قسمت روی شخصیت گریشا و اطلاعاتی بود که ازش دریافت کردیم ! همونطور که حدس میزدم ایسایاما داستان های اسطوره ای رو با وقایع تاریخی ترکیب کرده مخصوصا جنگ جهانی !

به نظر زمان و وقایع مرتبط میشه به آلمان نازی و حکومت واحدی که هیتلر در نظر داشت خلق بکنه ! وجود بازوبند و اردوگاه اسرای جنگی و نوع برخورد مردم مارلی با الدیان ها درست عین رفتار آلمان های نازی با یهودی ها بود در اردوگاه های کار اجباری ! حتی ایدئولوژی قوم ستیزی و تحقیر به دلیل گناهان نیاکان هم الهام گرفته شده از ایدئولوژی آلمان هایی نازی و آریایی های افراطی بوده .

آلمان های نازی یهودیان را نژادی در ستیز همیشگی با نژاد آریایی برای تسلط بر جهان به تصویر می‌کشیدند،!  آنها یهودیان را نه دینی دیگرگون که نژادی متفاوت در نظر می‌گرفتند!

رفع ابهام » قوم یهود هم دست کمی از نازی های آلمان ندارن و ظلم و جنایتی که دارن تو فلسطین انجام میدن جزء کثیف ترین، تاریک ترین و شرم آورترین جنایاتی که بشر تا به امروز انجام داده ! 

خب جمله بالا کاملا مشخص میکنه ایسایاما ذهنیت خودش رو از کجا گرفته ! ایسایاما به نظر آلمان های نازی رو نسل آریایی یا مارلی و الدیان ها رو یهودی یا الدیان در نظر گرفته !

این تصویر به شدت دردناک بود گرچه سانسور شده بود ! در مانگا جسد دختر که توسط سگ ها خورده شده بصورت واضح تری نمایش داده میشه !

از طرفی نوع برخور افراد مارلی با مردم الدیان و بلایی که سر خواهر گریشا و سایرین میاوردن به نوعی اشاره غیر مستقیم به نسل کشی بشر در طول سالیان حضورش روی زمین داشت و دنیای تاریک انسانیت!

بر میگردم به داستان و زمان جوانی گریشا

گریشا بعد مرگ خواهر و شنیدن مزخرفاتی که پدرش میگه ، دندون رو جیگر می ذاره و به زندگی سگی در مطب پدرش ادامه میده تا اینکه توسط یک میهن پرست وارد گنگ انقلابیون و بازسازندگان الدیان میشه و به لطف جغد یا همون کروگر با بدست آوردن اطلاعات اقدام به پایه ریزی نقشه احیای الدیان میکنن!

همین موضوع باعث میشه گریشا دسترسی به کتاب تاریخی داشته باشه که به نظر واقعی میاد و مثل کتاب های تاریخی که حکومت داده تحریف شده و جعلی نیست ! اما یاگر هم توانایی ترجمه این کتاب رو نداره ! و واقعیت مشخص نیست! گرچه تصاویری از خدمت های یمیر و تایتان ها به انسانیت در این کتاب به چشم میخوره !

در ادامه جغد دختری را به سمت گریشا و تیم انقلابی میفرسته که درواقع دیانا فریتز آخرین نجیب زاده با خون سلطنتی خارج دیوار هستش ! حالا چرا دیانا خارج دیوارها و داخل دیوارها پیش شاه نیست خودش یه داستانه چرا که به احتمال زیاد بچه خواهر یا دختر شاه اول درون دیوارها هستش ! 

بررسی قسمت هشتم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan

در ادامه شاهد ازدواج گریشا و دیانا و تولد زیک هستیم یکی از بدجنس ترین ویلن های داستان که لعنتی از همون بچگی تو مخ بودن خودش رو نشون میده !

نکته جالب داستان اشاره گریشا به گناه خودش هستش! گریشا با تنفر زیاد از پدر خودش سعی میکنه پدر بهتری بشه اما زمانی به خودش میاد که میبینه داره با دادن یکسری اطلاعات تاریخی به پسرش همون کار پدرش رو تکرار میکنه ! قربانی کردن بچه ای که هیچی از هیچ جا نمیدونه !

اما خوب زیک مثل گریشا نیست و به احتمال زیاد با کمک پدربزرگ و مادربزرگش گریشا و دیانا رو لو میده !

بررسی قسمت هشتم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan
این زیک تو مخ بود دیگه با دیدن بچگیش بیشتر هم ازش حالم بهم خورد!

تایتان ها خالص/تایتان غیرعادی / سرنگ

بررسی قسمت هشتم از بخش دوم فصل سوم انیمه Attack on Titan

بالاخره معلوم میشه تایتان های عادی از کجا اومدن و سرنگ از کجا میاد! مردم مارلی با بهره گیری از 7 تایتان هوشمند و گرفتن مایع نخایی از اونها و استفاده از تکنولوژی پیشرفته خودشون موفق شدن سرنگ رو بوجود بیارن و هر از چند گاهی این سرنگ هارو به مردم الدیا تزریق میکنن تا تاتیان های غیر هوشمند بوجود بیارن که فک میکنم هدف از بوجود آوردن این تایتان ها به نوعی ساخت ارتش برای مقابله با تحدید احیای امپراطوری الدیان ها هست !

همچنین مشخص میشه مقدار دوز تزریقی در سایز تایتان ها تاثیر داره و با تزریق کمتر مایع تایتان های 3 الی 4 متری بوجود میان ! و با دوز بیشتر تایتان های بلندتر!

جا داره به حرف های فرمانده مارلی اشاره کنم که یا زاویه دید جالبی داشت و خشونت موجود در دنیارو جالب تعریف کرد

صلح و آرامش میتونه چیز جالبی باشه ! اما یه مشکل اساسی داره ! مردم ارتباط مستقیم با مرگ و ترس از مرگ رو از دست میدن !

کروگر

بررسی قسمت 57 انیمه Attack on Titan

ما متوجه میشیم که کروگر درواقع جاسوس الدیان ها هستش که به عنوان نفوذی در ارتش مارلی ها حضور داره و موسس جنبش انقلابی بازسازندگان الدیان هستش !

با توجه به خاطرات یمیر الان همچی معنا پیدا میکنه ! یمیر در کودکی توسط الدیان های مذهبی به عنوان آخرین باز مانده شاه معرفی میشه و توسط الدیان ها پرستیده میشه تا اینکه توسط دولت دستگیر میشه و تبدیل به تایتان میشه در ادامه بعد سال ها زمانی که تیم جنگنجویان مارلی یعنی راینر، آنی برتولد و اون دوستشون که نمیدونم اسمش چی بود، میخواستن وارد دیوارها بشن برخورد میکنه و همون یارو رو میخوره و تبدیل به تایتان هوشمند میشه ! در نتیجه راینر اینا یمیر رو به عنوان همدست با خودشون وارد دیوارها میکنن!

کروگر ، گریشا رو نجات میده و تبدیل به تایتان میشه ! بعله مشخص میشه این همون تایتانی که ارن داره و از پدرش به ارث برده ! احتمالا کروگر ماموریتی رو برای احیای دوباره الدیان ها به گریشا واگذار میکنه و سپس قدرتش و تایتانش رو به گریشا واگذار میکنه!

جمع بندی کلی و نکات جا مانده در بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan

باتوجه به اطلاعات داده شده تو این قسمت خیلی از موضوع های مجهول مشخص میشه !

تنها الدیان های قابلیت تبدیل شدن به تایتان رو دارن (اشاره به نژادی خاص یا شیطانی)

6 تایتان های هوشمند الدیان هایی هستن که بر علیه مردم خودشون توسط مارلی ها و تاریخ ساختگیشون شستشوی مغزی داده شدن و برای شستشوی مغزی کی بهتر از کودکان پاک و ساده ای که هیچی از هیچکجا نمیدونن !

در دنیای واقعی هم همینه برای مثال استفاده از نوجوانان و کودکان در جنگ ها داخلی قاره آفریقا ، جنگ های اروپای شمالی و منطقه بالکان و …. اصلا انقدر این مبحث غم انگیزه که نمیخوام هیجچی راجع بهش بگم.

همیشه انسان ها بوسیله سیاست مداران ، برخلاف میلشون به زور یا بوسیله شستشوی مغزی به کشتن هم اقدام کردن و تو قسمت های مختلف انیمه شاهد این موضوع بودین آخریش هم همین کشته شدن برتولد بود ! و خاطره ای ازش مربوط به کشته شدن مارکو

مشخص میشه گریشا یاگر بعد خوردن کروگر و تبدیل شدن به تایتان هوشمند حافظه خودش رو موقتا از دست میده ! و زمانی که وارد دیوارها میشه چیزی به یاد نداره !

همچنان دلیل منزوی شدن شاه قدرتمند مشخص نیست ! و همچنین هنوز دلیل پاک کردن حافظه مردم داخل دیوار توسط شاه موسس هم نامشخصه ! معلوم نیست در جنگ بزرگ چه اتفاقی افتاده !

بررسی قسمت 57 انیمه Attack on Titan

سینک شدن حافظه ارن با پدرش در خواب هم عجیب بود! موهای میکاسا تو زندان خیلی بعد بود ، همچنین به نظر می رسه مسئله تنبیه ارن و میکاسا جدی باشه باید منتظر تصمیم ملکه باشیم!

مارلی ها میخوان دنیا رو بگیرن ، الدیان هم میخوان دنیا رو بگیرن ! خوب بد کیه این وسط؟

بررسی قسمت 57 انیمه Attack on Titan

مشخص میشه دیانا تایتان هوشمند نبوده و به احتمال زیاد در همون فصل دوم توسط تایتان ها خورده شده ! البته بنده همچنان معتقدم ایشون به دلیل داشتن خون سلطنتی تبدیل به نوع دیگه ای از تایتان شده و با توجه به جمله آخری که به گریشا گفت هرجا باشی پیدات میکنم حضورش در دوجای داستان و حملش به ارن و مادر ارن بی دلیل نبوده ! اشاره میکنم به خاطرات یمیر از زمان تایتانیش!

زمانی که کروگر جلوی دهن گریشا رو گرفت تا نزاره لو بره دیانا آخرین بازمانده سلطنتیه مشخص میشه ، به احتمال زیاد خود زیک هم نمیدونه از خانواده سلطنتی هستش و میتونه قدرت تایتان بنیانگذار رو استفاده کنه !

مشخص میشه مارلی ها به دنبال ارن نیستن و صرفا دنبال قدرت تایتان بنیانگذار هستن ! که احتمالا همون قدرت کنترل سایر تایتان هاست!

بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه حمله به تایتان

در تصویری از کودکی زیک، زیک رو در حال بازی با عروسک میمون می بینیم که دقیقا شکل تایتان میمونی هست ! حالا این سوال پیش میاد اون عروسک فیگور تایتان میمونی بوده یا قدرت تایتانی وجود داره که  قابلیت شیفت شدن به شکل حیوونا رو به انسان میده ! زیک هم میمون رو انتخاب کرده!

با توجه به قدرت های تایتانی به دست اومده توسط مردم داخل دیوار به نظر می رسه در فصل 4 شاهد یه جنگ تایتانی بزرگ باشیم!

مشخص میشه تایتان های رتبه بندی دارن و قدرت هاشون با هم فرق میکنه و تا الان فهمیدیم هرکدوم یه توانایی خاص داره و توانایی های مشترک هم یک سریاشون دارن !

بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan

بعله اینا همون تایتانایی هستن که قبلا دیدینشون !

مشخص میشه کروگر جاسوس بوده اما به دستور چه کسی به این ماموریت ارسال شده و هدفش چی بوده هنوز مشخص نیست!


خب امیدوارم از بررسی قسمت بیستم فصل سوم انیمه Attack on Titan خوشتون اومده باشه جا داشت این بررسی در دو بخش منتشر بشه اما خب تصمیم گرفتم یک بخش باشه پس یکم طولانی شد هرچند از متن های طولانی متنفر هستم!مثل همیشه منتظر نظرات و حدسیات ناب شما هستم! اگر هم دوست داشتید یکی از ما وارونه ای ها بشید با ایمیل info@varune.com تماس بگیرید.

در ادامه بخوانید »

مطالب مرتبط

153 دیدگاه

 1. claire

  اگر جوخه‌ی شناسایی(لشکر پیشرو) بتواند آنی را راضی کند تا به آن‌ها ملحق شود — خواه از روی عصبانیت و خواه از روی انتقام‌خواهی از کسانی که او را در این وضعیت رها کرده‌اند— داستان روندی تازه به خود خواهد گرفت و آنی، بازگشتی طلایی خواهد داشت.
  این فرضیه ایی است که خیلی ها مطرح می کنند ، ولی من به هر صورت باهاش مخالفم ، چرا آنی باید با آنها همکاری کند ؟ آرمین که جانش را به او مدیون بود ، به او خیانت کرد و باعث اسارت در آن کریستال سخت شد . میکاسا با آن حمله و بریدن انگشتانش ، مانع فرار و آزادیش شد ، راینر و برتولت هوور که تنهایش گذاشتند . آرمین در آن صحنه که آنها ارن را می دزدند ، و برای نجات ارن می رن ، خطاب به انها می گوید باید به فکر نجات آنی باشید ، که در آن زیر زمین زجر و فریاد می کشد و شکنجه اش می کنند ، و از درون در حال پوسیدن است ( محدودیتی که یه انسان تا یه زمانی می تونه تایتان باشه ) حال که خودش و اِرن و میکاسا بودند که آنی را به آن روز انداختند . آنی اول باید حساب راینر و برتولت را برسد ، بعد آرمین و میکاسا و سپس اِرن ، یا اصلا همکاری نکند ، و به گوشه دنج برود . اگر شبیه پایان بازی تاج و تخت هم شود ، زیباست . همه آنها که علیه هم توطئه و خیانت کردند . یا مردند یا تبعید شدند . از دنریس و سرسی بگیر تا جان اسنو و برادر سرسی

  1. claire

   البته برتولت به درک واصل شد . بوسیله آرمین ، یکی از خائنین به آنی مرد

  2. علی دست پیمان

   دلیل همکاری میتونه وجود دشمن مشترک و پایان جنگ بین هر دو طرف باشه !

 2. claire

  دلیلم برای دوست داشتن آنی در چندین صحنه است ، وقتی تبدیل به تایتان مونث شد ، می توانست آرمین را بکشد که نکشت ، میکا سا را هم همینطور ، وقتی به آن ساختمان برخورد کرد و زیر دستش جسد چندین انسان له شده را دید . حتی وقتی قبل از فرار اِرن را شکست داد . می توانست بکشتش ، ولی رهایش کرد ، و برای بالا رفتن از دیوار تلاش کرد . برای همین آنی قهرمان من است ،

 3. claire

  چیزی که تو این انیمه من رو مشغول کرده ، این که که چرا تایتانها ، پیشتیبان انسانی ندارند ؟ یه تعدادیشون که عقل ندارند ، و فقط می خورن ، و مثل گوسفند می میرند . ولی اونهایی که هوش دارن چی ؟ مثل آنی ، مثل راینر و برتولت هوور ، اونها هم خودشون در گروه شناسایی بودند و هم با تایتانها جنگیدند . به علت بزرگی جثه و چابکی ، افراد شناسایی ، و تعداد بیشترشان ، به راحتی می توانند یه تایتان را محاصره و اسیر یا بکشند ، هانجی ، هم که سادیست داره ، عاشق آزمایش و تیک پاره کردن تایتانهاست ، ان تنهایی و تک بودنشون ، سئوال بزرگیه ، اگه کسی اینها رو درست رکده ، چرا حمایتشان نمی کند ؟ از این که میکاسا و ارن در زمان هیستوریا به زندان می افتند ، خوشحال شدم ، شخصیت محبوب من آنی لئونهارت است ،

 4. zombie.kosh007

  سلام خسته نباشید
  من تازه با سایتتون آشنا شدم، سایت خیلی خوبی دارید. موفق باشید

 5. bloevera

  خیلی خیلی خوشحال شدم همچین تحلیلی رو اینجا پیدا کردم. خسته نباشید.
  یه سوالی واسم پیش اومد فقط اول مطلب نوشتی “بعد مرگ یمیر روحش به 9 تایتان تقسیم میشن ! 3 اصلی 7 تا فرعی” اینجوری که 10 تا میشن. قضیه چیه؟
  بعدم یادم نمیاد تو انیمه به فرعی و اصلی تقسیمشون کرده باشه شاید من یادم رفته باشه. بهرحال خوشحال میشم توضیح بدین

  1. علی دست پیمان

   اون 7 باید بشه 6 درستش میگنم اشتباه تایپی بوده ، اما 3 تا اصلی در تصاویر هم مشخص بعد یمیر 3 تایتان بزرگ هستن و بعد 6 تایتان دیگه

 6. مهیار

  سلام..من یه سوالی دارم اینه که چطور ارن کروگر اسم ارن و میکاسارو میدونست خیلی بهش فک کردم نفهمیدم

  1. علی دست پیمان

   بررسی قسمت 21 رو بخونید اونجا به این موضوع اشاره کردم

 7. Kourosh.Di

  اها چشم ممنون از پاسخ اقای دست پیمان و دوستان عزیز ببخشید که زود جوابتون رو ندادم اخه ان نبودم جناب ای دی تلگرام هم تا فردا قرار میدم

 8. محمد

  ایسایاما خون می‌ریزد….

 9. شایان

  یه نکته ای که ندیدم بهش اشاره بشه اینه که چیجوری کروگر اسم میکاسا و ارمین رو اورد؟؟

  1. hunter

   سلام یک نظریه هست که میگه ارن کروگر همون ارن یگره یعنی در واقع ارن یگر نمونه تناسخ پیدا کرده ارن کروگره کروگر جون خودش رو فدا کرد به خاطر همین هم ییمر اون رو بر گردوند تا وظیفش که نجات انسان هاست رو تکمیل کنه البته این فقط یک نظریه است باید ببینیم ایساما چی ميگه در آینده

 10. Iliya

  اقای دیت پیمان بررسی رو کی آماده میکنید؟؟

 11. امیر محمد

  سلام آقای دست پیمان بخاطر نقد خیلی ممنونم این قسمت از همون اول یک داستان و ماجرای مبهم داشت و من هنوز خیلی از موضوع هارا نمی فهمم برای مثال اگه فقط افرادی که که از نژاد الدیان هستن می تونه به تایتان تبدیل بشه پس چرا توی فصل دوم عده ای از مردم پشت دیوار رز توسط زیک به تایتان تبدیل شدن یعنی همه ی اونا از نژاد الدیان بودن؟

  1. علی عرب

   خوب مردم که توی دیوار هستند همشون از نسل الدیان هستند

  2. علی دست پیمان

   ممنون از شما ، به نظر می رسه هنوز بخش های مجهول زیادی وجود داره!

  3. علی عرب

   قسمت 21 دیدی یا هنوز من که دیدم منتظر دوستان هستم که ببینن و بحث کنیم

 12. اهریمن

  سلام ممنون اقای دست پیمان نکته ای که حالامیگم کسانی که مانگانخوندن توجه کنن همه مافهمیدیم که تایتان های غیرهوشمندچجوری به وجودمیان درقسمت سیزدهم که تایتان حیوانی وهمراه تایتان های خام به صورت همزمان ظاهرشدن یعنی زیک به همه انهاتک به تک امپول زده یاافرادی که به انهاامپول زدن چرادردرگیری باهنگ اکتشاف حضورنداشتن خیلی ممنون

  1. علی دست پیمان

   این موضوع هنوز در پاره ای از ابهام و به نظر می رسه بخش های مجهول زیادی وجود داره که ما از اونا خبر نداریم!

 13. فریبرز

  دیدم که زیاد درباره ی افسانه های یونانی و اینا حرف زدین
  میخواستم بگم که فک نکنم ایسایاما زیاد از اینجاها نوشته باشه
  احتمالا فقط ازشون الهام گرفته
  ولی من شنیدم اصلا این طوری نی داستان خیلی تغییر می کنه
  من کلا ازین بحث های یهود و فلان و بهمان خوشم نمیاد
  هی میگردن آدمای توی انیمه رو معادل سازی کنن
  یه جا نوشته بود قسمت اول که دست یه سرباز که مرده بود رو برای مادرش میارن اون سربازه نماد حضرت موسی هست و میگه که به درد بشریت نخورده
  یا میگفت ارن به معنی ناجیه نشان امام زمانه!
  یا میگفت چون اسمارو یهودی انتخاب کرده حتما یه هدفی داره
  یا دیوار اول که اسمش ماریاست که همون مریمه اشاره به حضرت مریم داره که زاده ی شیطانه!
  مزخرف
  در مورد اسم آخه مرده چیکار کنه اسم ژاپنی بزاره؟
  آخه اصا چه ربطی داره اصلا مردم توی دیوار و خارج دیوار ژاپنی ان که اسم ژاپنی داشته باشن؟
  فقط میکاسا از یه طرف مربوط به یه خاندان شرقیه
  بالاغیرتا!! اسمای خیلی زیبایی هم حتی از بین اسم های یهودی انتخاب کرده که آوای خیلی خوبی دارن
  یا مثلا گفته بود این دیوارا اشاره به دیوار حایل اسرائیل داره و غول هام مسلمانا ان اونا رو میخورن!!!
  من نمی خواستم بخونم همونطوری درباره ی نقد و بررسی اتک سرچ کردم اون مزخرف اومد
  مرده داستان هنوز تمموم نشده نتیجه گیری کرده!

  1. علی دست پیمان

   اولا که من هم نگفتم بصورت مستقیم نوشته بلکه تاکید کردم الهام گرفته !
   دوما : چه شما خوشت بیاد چه خوشت نیاد ایسایاما در دنیای واقعی زندگی میکنه و تحت تاثیر وقایع واقعی و افسانه های انسانی هست ! بالاخره برای نوشتن یک داستان باید از جایی ایده گرفت دیگه !
   سوما : شما مزخرف هارو نخون بیا بررسی های من و بخون حداقل مزخرف تحویلت نمیدم یک مشت فکت / Fact و واقعیت ارائه میدم

 14. فریبرز

  حالا که بحث فول متالو کشیدی من با اینکه یمیر با شیطان معامله کرد و قدرت ۹ تایتان وجود داره یاد قدرت های هفت گناه توی فول متال افتادم
  جالبه
  ولی تا همین حالام مثل اینکه توی مانگا چیز صریح و مستقیمی درباره ی قدرت های غول ها گفته نشده
  البته من مانگا رو تا همین جایی که انیمه اومده خوندم
  یعنی بعد از دیدن انیمه مانگا شم میخونم
  از دوستان شنیدم که اینطور می گفتن
  خدا میدونه ایسایاما چه آشی برامون پخته

 15. hunter

  سلام بچه ها من قبلا مانگای رنگی انگلیسی این قسمت رو در کانال آپاراتی خودم گذاشته بودم اگر خواستید توی اینترنت سرچ کنید ( مبارزه با تایتان ها _ داستان زندگی گریشا به زبان انگلیسی) اگر خواستید میتونید برید و نقاشی هاش رو ببینید و همونطور آقا پیمان گفت اون تیکه سانسور شده از جنازه خواهر گریشا هم توش هست و بهتون هم بگم که تا همينجاست که انگشتش رو بالا آورد

  1. carol

   قشنگ بود.ممنون

 16. آریا

  بچه ها یک نکته ی فوق العاده باحال در مورد این انیمه رو امروز فهمیدم :
  و اون نکته اینه که اگر به imdb رجوع کنی…..اتک ان تایتان بهترین انیمه است
  دلیلش اینه که من ریت تک تک اپیزود های انیمه هایی که تاپ تن imdb بودن رو بررسی کردم و یک چیز جالب کشف کردم
  ببینید اتک ان تایتان پایین ترین ریتی که در یک اپیزود داشته 8.9 بوده
  و بقیه اش همه 9 به بالا بوده
  اما ریت اصلی انیمه رو 8.8 دادن که اون رو در رتبه ی چهارم imdb قرار داده
  اما اگه ریت اپیزود های انیمه ی دفترچه ی مرگ و فول متال رو ببینید فوق العاده ریتشون کمتره
  برای مثال بالاترین ریتی که یک قسمت از دفترچه ی مرگ داشته 8.6 بوده که از کمترین ریت اپیزود اتک کمتره
  یعنی می خوام بگم اتک ان تایتان با اختلاف زیادی اوله به نظر من.
  تازه اینم در نظر بگیرید که یک قسمت از فصل 3 اتک ان تایتان ریتش 10(کامل) هستش
  امیدوارم که منظورو رسونده باشم
  در ضمن اونایی که می گن فول متا با اختلاف بهترین انیمه imdb هستش باید بگم که هم دفترچه ی مرگ و هم فول متا ریتشون 9 هست
  تازه افراد خیلی بیشتری به دفترچه ی مرگ امتیاز دادن تا فول متال
  می خواستم همچنین تشکر خیلی زیادی بکنم از استاد دست پیمان به دلیل نقد خوبشون
  همونقدری که من منتظر نقد ایشون هستم منتظر خود انیمه هم هستم و این نشون میه چقدر کارشون درسته

  1. فریبرز

   جناب چی میگی برا خودت میبافی؟
   مگه هر چی مردم بدن درسته اخه؟
   چیه اخه هی ۹ ۹ ۹.۹ ۱۰ ۱۰!
   شما خودت اینا رو قبول داری این حرفو می زنی؟
   خودت همین آقای دست پیمان که شما حرفشو می زنی این امتیاز ها رو قبول نداره
   این امتیازا رو یه مشت بیکار بی فکر دم دمی دادن
   تازه خیلیا اصا تو imdb نظر نمیدن چه ربطی داره آخه
   خب اتک جدید تره هنوز تموم نشده کیفیت ساختش بیش تره تبلیغات جهانیش بهتره مانگاش پر فروش بوده چه ربطی داره برادر من آخه؟؟؟!!
   اه!
   از نظر منم فیلم اول imdb به اندازه ی فیلمای بعدش خوب نیست
   اینکه چیز خاصی نیست که
   و اما
   سلامی به گرمی خورشید! خدمت جناب دست پیمان
   و خسته نباشی برای بررسی خیلی خیلی تووپت!
   خوشم میاد که اهل مطالعه هستی

   1. آریا

    جناب اقای فریبرز باهاتون کاملا موافقم و همه ی نکاتی که اشاره کردید درستن
    فقط موضوع اینه که توی بررسی قبل یکی اومده بود گفته بود فول متال با اختلاف زیاد بهترین انیمه ی جهان و سایت imdb است…..
    اما خب یه موضوعی دیگری هم وجود داره که کمی تاثیر میزاره روی نظری که دادم…. و اون اینه که بیش تر شرایطی که فرمودید برای انیمه های دیگه هم صادقه و اینکه من فقط می خواستم اختلاف این انیمه توی سایت imdb با انیمه های دیگه از نظر پرطرفداری و ریت رو نشون بدم
    همین.

    1. فریبرز

     خب اینو که راس گفته بود!??????
     فول متال یکی از انیمه های محبوب منه ولی من کلا با این ریتینگا مخالفم و خوشم نمیاد ازش
     چون اصلا هر کدوم از این انیمه ها توی یه سبک خاص ساخته شدن مثل فول متال اتک استین پاراسایت ایریزد دث نوت و بقیه هر کدوم یه سبکی دارن و شبیه هم نیستن که بخوان با هم مقایسه شن
     و من خوشم نمیاد که فقط یکیشو دوست داشته باشم و دوست دارم همه شونو با هم داشته باشم
     با هم ببینم و بهش توجه کنم مفاهیم شو استخراج کنم میخوام یاد بگیرم
     از همه شون
     هر کدومشون چیز هایی رو به ما آموزش می دن
     فول متالم انیمه آموزنده ای هست
     بعد یه سوال داشتم
     اگه امتیاز های اپیزود های اتک اینقدر زیاده چرا پس میانگینش هشت و خورده ایه؟
     مگه نمره ی اصلی میانگینشون نی؟

   2. علی دست پیمان

    آقا مخلص، دم شما گرم که مارو دنبال میکنی و وقت میزاری بررسی هارو میخونی

  2. علی دست پیمان

   دم شما گرم ! من هم همیشه منتظر نظرات و فیدبک های شما هستم و مرسی از حماییتون

 17. علی

  راستی چرا دیگه تو قسمتا اوپنینگ رو حذف کردن؟؟

  1. carol

   این قسمت فقط اوپنینگ نداشت که فکر کنم به خاطر حجم زیاد اطلاعات بود که اگه می خواستن اوپنینگ هم بذارن وقت کم میومد.

   1. علی

    نه تو قسمت 18 هم اوپنینگ نذاشتن. باهات موافقم ولی فقط این قسمت نبوده.

   2. علی دست پیمان

    آره داستان اوپنینگ عجیبه فک کنم تو این نیم فصل دو قسمت اوپنینگ نداشت !

 18. خادم

  بررسی خیلی خوبی بود
  اگرچه به بعضی چیزا اشاره نشد
  البته اصلا احتمال توجه به بعضی چیز ها علی رغم چند بار دیدن خیلی خیلی کمه
  میخواستم چند تا مسئله رو بگم اما دیگه دوست ندارم که اونا رو اینجا مطرح کنم

  1. شروین

   چرا اردلان؟
   مگه قرار نبود این قسمت بیاد اون مسئله رو مطرح کنیم؟
   تو همین قسمت بود دیگه

  2. علی دست پیمان

   مرسی از شما ! بخاطر هجم زیاد نوشته گاها از بیان برخی مسائل خودداری میکنم تا تو کامنت ها بهش اشاره بشه اما لطفا شما هر نظر و حدسی داری بگو خوشحال میشم بخونم

 19. خادم

  بررسی خیلی خوبی بود
  اگرچه به بعضی چیزا اشاره نشد
  البته اصلا احتمال توجه به بعضی چیز ها علی رغم چند بار دیدن کم تر از یک درصده
  میخواستم چند تا مسئله رو بگم اما دیگه دوست ندارم که اونا رو اینجا مطرح کنم

 20. آریا

  اقای دست پیمان:چند تا سوال داشتم:مگه تایتان گوریل یکی از 9 تایتان اصلی نیست ؟
  مگر این نیست که ارن باباش رو خورده؟
  مگه گریشا به شکل گوریل نبود وقتی تایتان بنیان گذار رو خورد ؟
  پس چرا زیک تایتان گوریلی هستش؟

  1. Kourosh.Di

   نه جناب به شکل گوریل نبود فقط مو های سینه داشت

  2. علی دست پیمان

   والا گریشا شبیه گوریل نبود ! فقط تایتانش ریش داشت!

 21. none

  دوستان لطفا حرف های الکی نزنین و مردمو گمراه نکنین ۹ تایتانی که میتونن تبدیل بشن
  اتک تایتان(ارن کروگر گریشا یگر ارن یگر)
  تایتان مونث(انی لئون هارت)
  کلاسل تایتان(برتولد هوور ارمین ارلرت)
  ارمر تایتان(راینر براون)
  بیست تایتان(زیک یگر)
  کارت تایتان (تایتان باربر نمیگم کیه اسپویل نشه)
  فاندینگ تایتان(فریدا ریس گریشا یگر ارن یگر)
  جاز تایتان(گلیارد (دوست راینر)یمیر)
  تایتان اخری هم نمیخوام اسپویل کنم فقط بگم که نه دیدیمش نه میدونیم کیه نه هیچی
  و اینم که بعضیا متوجه نشدن و شایدم تو انیمه خوب
  توضیح نداده باشه ببینین وقتی یمیر فریتز قدرت رو گرفت تمام قبایل از جمله مارلی رو نابود کرد بعد چون که خیلی قدرت مند بود جنگ داخلی پیش اومد و جنگ تایتان ها رخ داد و مارلی سابق از موقعیت استفاده کرد و الدیا رو از بین برد و بعد ۷ تایتان از ۹ تایتان رو گرفت یه نکته دیگه اینکه مارلی نمیتونه به هیچ وجع ممکن تبدیل به تایتان بشه فقط الدیایی ها میتونن تبدیل بشن حتی اگر سرنگ هم بهشون تزریق بشه امکان نداره راینر برتولد و اینا هم بخواطر اینکه خانوادشون تحت گروگان مارلی هستش مجورن معموریتشونو کامل کنن

 22. علی

  ولی میگما من هنوز نمی فهمم که گریشا اصلا چرا قدرتشو به ارن داد آخه خودش گزینه بهتری بود چون تمام این چیزا رو میدونست ولی ما تازه از خلع در اومدیم. به نظرم ممکنه چون گریشا رو میشناسن اون دشمنا این کارو کرده که رد گم کنه یا مثلا عمر خودش ته کشیده بوده و عمرش قد نمیداد که اینکارا رو بکنه. نظر شما چیه؟؟؟؟

  1. Kourosh.Di

   گزینه 2 ولی نه اونجوری که شما فکر میکنید چون هر فرد از روزی که قدرت تایتان پیدا میکنه 13 سال بیشتر نمیتونه زندگی کنه و باید قدرتش رو احدا کنه البته اینو تو یکی از کامنت ها خوندم

  2. علی دست پیمان

   یا ارن یه توانایی خاص داره که فقط گریشا میدونسته و حتی خود ارن هم نمیدونه

 23. Kourosh.Di

  با سلام خدمت اقای دست پیمان و دوستان عزیز میخواستم بگم میخواین لینک همه ی مانگا ها رو بزارم هر 117 تا البته تا حالا اخه چند مدتی یه بار یکی اضافه میشه اگه اجازه بدید بزارم و بازم بابت نقد ازتون تشکر میکنم??

  1. آریا

   ببین اخه….مانگا خوندن چیز باحالیه منم قبول دارم
   اما نه برای اتک ان تایتان
   اخه تو چجوری میخوای لحظات اکشن به این زیبایی رو جا بدی توی یه سری تصویر
   مثلا دفترچه ی مرگ رو میشه مانگاشو خوند اما به نظرم خوندن مانگای اتک ان تایتان چیز چرتیه

  2. محمد

   موافقم

  3. علی دست پیمان

   تشکر از شما و ممنون که مارو دنبال میکنید، ممنون میشه اگه اینجا لینک نزارید اما میتونید آی دی تلگرام یا ایمیلتون رو بزارید که اگه کسی خواست شما لطف کنی بهش بدی! بازهم ممنون

 24. سعید میرزا

  یه چند وقتی بود میخواستم در مورد اشاراتی که انیمه به اساطیر نورس داره بنویسم ولی حسش نبود خوب شد خودتون نوشتین. یکی از بازیهایی که تو این زمینه خیلی خوب عمل کرده گاد آو وار هست چه تو اساطیر یونان و چه اساطیر نورس، البته با کمی تغییرات. اون بخشی هم که یمیر با شیطان معامله کرد منو یاد معاملۀ کریتوس (نقش اصلی بازی گاد آو وار) با خدای جنگ یونان (آرس) میندازه که روحشو در اختیار اون قرار داد و خودش تبدیل شد به یه شیطان واقعی.
  در اسطایر نورس هم از بدن یمیر هست که 9 تا جهان (میدگارد و آسگارد و آلفهایم و موسپلهایم و نیفلهایم و واناهایم و یوتنهایم و سوارتالفهایم و هل هایم) رو درست میکنن و توی انیمه هم از یمیر هست که 9 تایتان دیگه به وجود میان.
  تو اساطیر نوردیک اودین شروع میکنه به کشتن همۀ یوتونها (جاینتها) و فقط 2 تاشون زنده میمونن و تقریباً کل یوتنهایم نابود میشه، توی انیمه هم 2 تا از تایتان شیفترا دست الدین ها مونده.
  لازم به ذکره که تو دنیای نورس لوکی برادر تور نیست و پدر او فارباوتی و مادرش لوفِی (یا اسمش دیگه ش نال) هستند و اودین فقط اونو برده پیش خودش و بزرگش کرده. یه جورایی دشمن رو از دوست نزدیکتر نگه داشته تا حواسش بهش باشه.

  دیگه خسته شدم، باز اگه چیزی یادم اومد مینویسم… ???

  1. علی دست پیمان

   اولا اینکه وقتی سواد و علاقه اش رو داری دیگه وظیفه میشه که بنویسی و اگه ننویسی حیف میشه ! پس با بی حالی بجنگ!!!
   دوما میبینم که خوب علاقه به اساطیر یونان و نورس داری ! من از زمان کمیک های ثور خیالی علاقه مند به افسانه های نوردیک شدم و دنبالشون میکنم!
   آره لوکی داداش ثور نیست و اودین بعد شکست یوتونها ! دلش نمیاد لوک رو بکشه و به آزگارد میارتش و به همه میگه داداش ثور هست ! ولی بعد ها مشخص میشه که داداش ثور نیست! که به آزگارد خیانت میکنه و بقیه رو هم حودت میدونی احتمالا!
   اکه دوست داشتی ما خوشحال میشیم مقالات شما رو منتشر کنیم ! البته اگه کیفیت لازم رو داشته باشه !!!

   1. سعید میرزا

    ممنون از لطف و محبت بی کرانتون

    آره دیگه بعدشم قضیۀ تیرهای گیاه داروش و کشته شدن بالدر و…

    خیلی صحبتاتون بهم انگیزه داد واسه نوشتن
    اول هفتۀ بعد میتونم یه نمونه با موضوعی که تو همین زمینۀ اساطیر مشخص کنید شروع کنم به نوشتن ببینید به درد میخوره یا نه

    1. علی دست پیمان

     حله برادر منتظرم

 25. mobina

  چند روز پیش توی سایتی اسم یمیر رو سرچ کردم و به عنوان یک اسم مذکر بالا اورد.
  من و دوستم این قدر به سایته خندیدیم که بابا چی می گی از این حرفا. ??
  الان معلوم شد نه واقعا اسم یه مرده??

 26. محمد

  گیرت میارم من تو رو

 27. محمد

  تو به واقع موجود دیوثی هستی بکش بیرون باو

  1. محمد

   آقا معذرت اشتباه شد جابجا نظر دادم

 28. فاطمه

  سلام مطالب جالبی رو ارائه دادید!!
  این قسمت اطلاعات زیادی رو بهمون داد..
  طرز کشته شدن خواهر گریشا خیلی دردناک بود،خودشون از شیطان هم بدترن بااون طرز کشتن!
  بنظرم تایتان خندونه(همون تایتان دینا فریتز!) درسته ک هوشمند نیس ، ولی چون از خون سلطنتیه ، شاید یکم هوشمند باشه اخه عجیبه
  موهای میکاسا رو خیلی دوس داشتم بامزه شده بود!!
  اتک تا فصل چهار و پنج رو میره ، البته بستگی ب تعداد قسمت ها داره چون مانگا هنوز تموم نشده.. اگه طولانی بشه ، احتمال اینکه تا فصل 6 هم بره هس ولی بعید میدونم
  ممنون از بررسیتون…

  1. علی دست پیمان

   خواهش میکنم ممنون از شما که مارو دنبال میکنید

 29. مجید

  ببینید اخرش اینا میرسن به دریا اینکه اسپویل نیس ها؟!
  خب رسیدن به دریا کشتی که نمیسازن برن اونور چون اصلا نمیدونن چی هس اینم اسپویل نی پس اونا باید بیان اینور خب اونا بیان با توپ و تانگ نمیان که چرا؟! چون از قبل هم میترسیدن بیان به خاطر اون 120 ها الانم که زک شکست خورده پس نمیان خب؟! درنتیجه با یه حیله جدید میان مثلا واسه صلحی چیزی
  اون تایتان نهم مال مارلی نیس میگین چرا چون اگه بود با زک میومد جزیره حداقل یه بار بیاد اخه زک همه تایتانا رو اورد اونو تکی بزارن کشورو بپاد؟!
  تایتان یمیر اسمش اروارس و فک سفتی داره که فقط به درد شکستن یه چیز میخوره حالا خود دانید اون چیه که سفته و همه میخوان بشکننش؟!
  تایتانای معمولی با اون سرم درست میشن درست؟! پس سوال اینکه چجوری به روستا حمله میشد وقتی کسی نبود یا چجوری شبانه حمله کردند خب اینا نشون میده مایع توی سرم یه جور دیگه هم میتونه برسهه به مردم چجوری میرسه؟! مایع جامد گاز ! چجوری میخواد برسه دیگه

  1. علی

   سلام
   کی گفته ارن اینا کشتی ندیدن و نمی تونن بسازن ؟؟؟ بابا اینا خودشون تو رودخونه هاشون با کشتی رفت و آمد میکنن دیگه.

   1. محمد

    اونا یه مدل قایق بزرگه که با فشار آب کار میکنه تو انیمم چرخ آسیابش معلوم بود درواقع وقتی رودخونه جریان داشته باشه اونم را میره طول میکشه یه کشتی بزرگو تا بسازن ببرن دم دریاو بعد سلاح بزارن روشو….

 30. carol

  در جواب اون دوستی که گفته بودن یهودیا کلا آدمای مزخرفی هستن و شرورترین تفکرات دنیا رو دارن
  آقای محترم(محمد1) شما دارید دقیقا کاری و که این انیمه داره خلافش صحبت می کنه رو میگید. نمیشه نسلای بعد یا همه ی مردم یک گروه رو بر اساس کاری که قبلا انجام شده قضاوت کرد.شاید بعضی از یهودیا بودن یا هستن که تفکرات شرورانه ای داشتن یا دارن ولی ما نمی تونیم این و برای همه ی یهودیای دنیا تعمیم بدیم. درست همون چیزی که گریشا تو این قسمت وقتی پدرش راجع به گناه اجدادشون براش توضیح میداد گفت(ولی من و فی چنین کاری نکردیم.ما فقط داشتیم قدم می زدیم). اگه طبق گفته شما باشه مردم جهان حق دارن راجع به مسلمونا بد فکر کنن چون داعش به اسم اسلام آدم می کشت. به دلیل اشتباه یه نفر نمیشه کل افراد اون جامعه رو متهم کرد.
  لطفا راجع به چیزهایی که میگید بیشتر فکر کنید

  1. carol

   اینم بگم که عمل نسل کشی کلا عمل اشتباه و شیطانی هست حالا هر دین و نژادی که میخواد باشه و کار نسل کشی یهودیا توسط هیتلر قطعا کار اشتباهی بود

   1. علی دست پیمان

    بنده هم موافقم ذات پلید هیچ ربطی به قومیت و ملیت یا دین نداره ! فقط افراد پلید با استفاده از این موضوعات تعصبات جنگ ستیزانه خلق میکنن و مردم رو شستشو مغزی میدم مثل اون دائشی های ملعون و طالبان و ….

 31. alireza

  علی آقا دمت گرم عجب بررسی بود خسته نباشی
  منم فک میکنم دیانا زنده باشه
  هنوز برای زیک زوده که قضاوتش کنیم شاید بعدا بهش حق بدیم اما شخصیت راینر برا من خیلی جالبه (بین جنجگو و سرباز بودن بعضی وقتا گیر میکنه).
  من که با موهای میکاسا حال کردم انگاری خیلی بددددد میخوابه :))))
  ای کاش قسمت بعدی درمورد اروین دوتا دیالوگ بگن

  1. علی دست پیمان

   مخلص دم خودت گرم که مارو دنبال میکنی، بعید میدونم از اروین دیگه خبری بشه

 32. علی

  آقای علی دست پیمان عزیز لطفا نظر اون نامردی رو که کل داستان رو اسپویل کرده فیلتر کنید با سپاس

  1. علی دست پیمان

   با این که به شدت از این کار بدم میاد ولی حذف شد کامنت ایشون

 33. علی

  با سلام و تشکر از بررسی
  وقتی تو فصل دوم من اون اندینگ رو میدیدم همش فکر می کردم که یه معامله ای باشیطان هستش اما وقتی که تو اینترنت گفتن هاجیمه ایساما گفته تو این انیمه از جادو خبری نیست و همچی علمیه دیگه بهش فکر نکردم ولی حالا می بینم کل داستان تو همون اندینگه بود.
  درباره اون 9 تایتان:
  اولی کروگر
  دومی فریدا راد رایس
  سومی آنی
  چهارمی راینر
  پنجمی برتولد
  ششمی زیک
  هفتمی ارابه ای
  هشتمی یمیر (راستی مگه یمیر اون دوست راینر اینا رو نخورد؟ پس چرا هیچ قدرت منحصر به فردی نگرفت آخه همه ی اونایی که به دیوار برای نابودی الدیایی ها فرستاده شدن یه قدرت خاص داشتن)
  نهمی اون تایتانی که ایسله لانگناره دید و اونو با یمیر اشتباه گرفت. همونی که به نظر یکی از پیروان یمیر خودمون بود البته فکر کنم (اگه OVA رو دیده باشید هستش)
  راستی به نظر من هرکسی می تونه به تایتان تبدیل بشه چه الدیایی چه مارلی فقط اون سرنگ لعنتی لازمه دیگه( آخه اگه به تصاویر جنگ الدیایی و مارلی ها نگاه کنی در هر دو جبهه تایتان هستش). ولی هرچی هوشمند بوده از نژاد و نواده های یمیر بوده ولی خب به نظرم تونستن با گول زدن شون یا گرفتنشون به زور اون هوشمندارو برا خودشون کنن( چون راینر در کل داستان اشاره داره که بعد از تموم شدن ماموریتشون می تونن برگردن به “وطن” خودشون یعنی سرزمین مارلی ها تازه رفتارش هم خیلی نژاد پرستانه بود چون به مارکو و امثالش میگفت نژاد شیطانی پس از نژاد مارلی هستش)
  راستی اون شاه اول بلوف زده که اگه مزاحم بشین صدتا تایتان می فرستم تا خونه خرابتون کنن؟؟؟ یا واقعا یه همچین لشکری داشته؟؟؟
  راستی تمام تایتان های بیرون دیوار و مارلی ها ساختن یا یه عده ای شون هم شاه اول ساخته ؟؟؟ (مثلا به عنوان لشکرش برای نابودی مارلی ها)
  راستی مو های میکاسا چرا اینجوری بود. اول نشناختمش???
  ببخشید سرتون رو درد آوردم ولی این سوالات شدید ذهنمو درگیر کرده بود. درضمن همه نظر خودمه و مانگا رو نخوندم پس با خیال راحت بخونین واگه وقت داشتین و تونستین یه جوابی بهم بدین. مرسی???

  1. Kourosh.Di

   با سلام خدمت اقای دست پیمان و بابت نقد هم متشکرم و در جواب علی اقا باید بگم که 120 تا تایتان 50 متری (حدود 10 متر از برتولت یا آرمین کوچک تر) و همگی هم زره پوش هستند و این حرف تا حالا که راست بوده چون منظور از مزاحمت این هست که با هواپیما و کشتی و…. به اونا حمله کنند و تایتان های هم که میفرستادن از یه طرف عقل نداشتن و از طرف دیگه طبق حرف راد رایس تو قسمت 6 یا 7 همین فصل (3) گفت شاه اول میخواسته تایتان ها کنترلمون کنن و اینکه راینر و…. و حتی گریشا یه نفر بودن و مزاحمتی هم برای مردم نداشتن و اطلاعاتی هم به کسی نمیدادن و واقا تایتان ها درون دیوار هستن ولی منم تا حدودی شک به این دارم که دروغ باشه اخه سیستم اتوماتیک که نذاشته بالا سرشون تا یه ادم اومد اول اسکنش کنن بعد اگه خارج دیواری بود اژیر بکشن شایدم برا اینه که راینر اینا الدیای بودن طبق حرف اقای دست پیمان یه بچه که از چیزی خبر نداره چی میدونه از خداشم هست که یه قدرت خفن مثل تایتان زرهی گیرش بیاد چون فقط تو جهان 9 نفر (الان 8 چون ارن دو تا تایتان خورده) میتونن چنین قدرتی داشته باشن و کسایی هم که تایتان شدن همگی الدیایی بودن خوب کسی مالیای نیومده اخه هنوز ببخشید سر همگی رو هم درد اوردم و بازم بابت نقد از اقای دست پیمان تشکر میکنم

   1. علی دست پیمان

    ممنون از شما دوست عزیز

   2. علی

    آخه وقتی تصاویر جنگ رو نشون میدادن در هر دو طرف تایتان بود یعنی هم مارلی ها و هم الدیایی ها برای مبارزه تایتان داشتن پس خب به نظرم همه می تونن تایتان بشن…

    1. علی دست پیمان

     نه دیگه اشاره شد که اونا قدرت 7 تایتان رو دارن و سرنگ

 34. س

  اگه یائگر تایتان گروگر رو خورده پس چرا تو اون کلیسای زیر زمینی زمانی که ریس تعریف میکرد که با فریدا میجنگه تایتانش شبیه تایتان میمونی بود نه کروگر؟؟؟

  1. محمد

   باید با خودش یه کاری کرده باشه شاید اگه زیاد از قدرت تایتانت استفاده نکنی زشت و بیریخت میشی
   شایدم نویسنده حوصله طراحی نداشته کشیده رفته گفته بعدا یه ارتباطی درست میکنم

  2. علی

   به نظرم شکل تایتان به قیافه خود شخص هم بستگی داره (چون مال آنی کپی خودش بود البته بدون پوست و راینر و آرمین هم شبیه خودشون بود ولی عضله ای بودن با قد و قوارشون به نوع تایتان اصلی که خوردن بستگی داره)

  3. علی دست پیمان

   اینم هست ! دوتا داستان وجود داره یا گریشا تونسته خودش رو و فرم تایتانیش رو تعییر بده ، چون پزشک بوده و تو کار آزمایش و اینا
   داسنان دوم هم اینکه تایتان گریشا شاید ظاهرش فرق داشت اما چشماش سبز بود !

   1. س

    اخه چیزی که عجیبه اینه که چرا انقد شبیه تایتان زیک هست! اگه ربطی به قیافه داشته باشه میشه گفت چون پدر و پسرن تایتانشون شبیه هم شده ولی چرا ارن و یائگر که پدر پسرن شبیه هم نیستن و تایتان کروگر و ارن کاملا شبیه همن! یا واقعا اثر ازمایشاته یا میتونه اون تایتان نهمی باشه که ازش خبری نیس

    1. -----------------------m--------------------------

     سلام دوست عزیز.تایتان گریشا پشم زیادی نداشت اگه دقت گنین فقط مو و ریش بلند،و یه ذره هم پشم سینه داشت اما زیک کل بدنش به جز اون وسطا مو داره.یکم بیشتر دقت کنی متوجه میشی

    2. علی دست پیمان

     تایتان گریشا فقط ریش داشت ! اما ممکن داستان های دیگه ای هم باشه مربوط به این موضوع و ما چیزی نمیدونیم

  4. sr

   فکر نکنم دقیقا شبیه قبلیا بشن
   ارن هم خیلی شبیه کروگر نیست یه شباهت هایی هست ولی نه دقیقا
   شایدم این بابا دو تا تایتان خورده شده شبیه جفتشون که اونم بعیده
   اگه دقت کرده باشید یمیر قبل از هوشمند شدن همین شکلی بود وقتی دوست راینر و هم خورد بازم همون شکلی موند احتمالا فقط قدرت منتقل میشه نه قیافه…
   که البته تایتان ارن قبل و بعد از خوردن گریشا فرق داشت
   اینا یا بی دقتی انیمه ست یا داستانی پشتشه

 35. شادی

  وای که چه قدر از قسمت بیست لذت بردم. فک میکردم چون مانگا رو خوندم برام جذابیت نداره ولی خیلی حال کردم و البته گریه… اقا این کروگر خیلیییی مَرده! واقعا حیف که همچین شخصیتی انقدر کم تو داستان بود. چه قدر دلم برای الدیایی ها میسوزه. هیچ جوره نمیتونم مارلی رو درک کنم و نمیفهمم چرا بعضیا مارلی دوس دارن چجور میتونین اخه؟ از کسایی مثل راینر هم بدم میاد اینا شستشوی مغزی شدن اوکی ولی سالها تو جزیره زندگی کردن به چشم دیدن که اونا شیطان نیستن ولی بازم از موضعشون کنار نمیکشن! ادمی که خودشو بزنه به خواب هیچکاریش نمیشه کرد دیگه

 36. مهدی

  بزغاله …. دوس داری از طرف جامعه طرد بشی….شرط می بندم مامان بابات از لحاظ ژنتیکی سگ بودن تو اینجوری شدی
  عوضی می خوای برات دست بزنم که اسپویل کردی….من که با خوندن همون خط اول سریع فهمیدم و هیچی نخوندم
  اما توی عوضی باید ادم بشی…..در ادامه باید بگم که به شدت عوضی هستی اقای عوضی
  اسمت عمرانه اخه…کدوم عوضی سگی اسمش عمرانه
  میدونم خیلی گفتم عوضی اما تو باید ادم بشی بزغاله ی پیر
  شرط می بندم دوستات سگ هم نیستن
  البته خاک بر سر جامعه مون که همچین عوضی تحویل داده…..حالا دیگه نمی دونم واقعا مقصر جامعه است یا توی عوضی که انقدر عوضی هستی بی شعور عوضی
  ا

  1. مصطفی

   لایک ?

 37. محمد

  این اسپویلره عجب موجودیه یه بار نوشته بار دوم ویرایش کرده‌ برا ما که مشخص شد برگردیم سر زندگی خودمون دلار 15 تومن گوشت 100 تومن یارانه 45 و…

 38. فری

  این قسمت عالی بود ولی یه چیزی رو درست متوجه نشدم اگه پدر ارن قدرت تایتانیش رو از کروگر گرفته پس چرا اون قسمت که تایتان پدر ارن رو نشون میده یه تایتان پشمالوئه و با تایتان ارن و کروگر فرق داره

  1. علی دست پیمان

   این برای من هم عجیب بود ولی اون تایتان گریشا هم چشاش سبز بود !

 39. هادی

  ولی وجدانا عجب قسمتی بود من معمولا گریه نمیکنم و آدم احساساتی نیستم یعنی در واقع در هیچ زمینه ای گریه نمیکنم ولی وقتی دیدم چه بلایی به سر دینا اومد و دینا چی گفت اشک از چشمام در اومد ولی در کل فصل سوم از اول تا آخر یک فصل ماندگار در تاریخ تمام انیمه ها شد فصلی که جنگ های تن به تن توش بود کنی مخوف توش بود راز و رمز ها توش بود فریاد ها توش بود و گریه ها توش بود واقعا دستت طلا ایسایاما عجب انیمه ای ساختی

 40. sr

  عه! دوباره کپیش کردی؟ :/
  زور نزن دادا
  هر کی بخواد بخونه خونده دیگه
  رسالتت رو انجام دادی حالا دیگه بخواب

 41. MAC

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دست پیمان. نقد و بررسی تون عالی و کامل بود و اینکه تا اینجای مسیر رو درست حدس زده بودید. با اینکه منم مانگا میخونم اما نمی‌خوام مثل خیلی هایی که واقعا درکشون نمیرسه که اینجا جای‌ اسپویل نیست، داستان رو اسپویل کنم. اما میخوام راهنمایی کنم( بدون اسپویل ). خب از جایی که درباره زیک بود شروع میکنم. اولا ربطی به عروسک نداره قدرت تایتانی و انتخاباتش (اسپویل نیست) دوما بعدا تو انیمه می فهمید که چرا زیک پدر و مادرش رو لو داد البته تو فصل چهار. زیک واقعا آدم بدی نیست و لو دادنش چند تا نتیجه خوب داشته. اگر پدر و مادرش رو لو نمیداد بعدا مادربزرگ و پدربزرگش هم به جزیره فرستاده میشدن و اینکه این کار زیک باعث شد گریشا درسی بگیره که دیگه به بچه هاش به چشم یه وسیله نگاه نکنه واقعیت هم اینه که واسه ارن و میکاسا پدر و سرپرست خوبی بود. باید براتون جالب باشه که زیک نقشه خودش رو داره و طبق نقشه مارلیایی ها عمل نمیکنه. فکر کنم این رو فهمیده باشید؛ فعلا راجبش توضیح نمیدم. خب باید فهمیده باشید که زیک رویال بلاده و ویژگی های خاصی داره و میتونه به طور کامل از تایتان مادر استفاده بکنه. البته با اینکه که تایتان مادر رو نداره اما میتونه از خونش استفاده هایی که بکنه. به نظرتون تایتان هایی که تو بازپس گیری دیوار ماریا با زیک یهو پیداشون شد از کجا اومدن؟ یا مردم روستای راگاکو که فهمیدیم زیک کنترلشون میکرده؟ خب دیگه توضیح نمیدم فکر کنم فهمیدید. حالا قضیه دینا فریتس. تو لحظه آخر گفت هرجا باشی میام و پیدات میکنم! و گریشا رو با این که تو اون دو جا نبود پیدا کرد! شاید تایتان دینا هوشمند و شیفتر نبوده؛ اما خالص و خام هم نبوده. اگه قسمت ova خاطرات ایلسه رو دیده باشید میدونید که اون تایتان به فردی که تو لژیون گشت بوده احترام میذاره! به طور غیر عادی! یعنی دینا ممکنه که تایتان خیلی خالصی نبوده و کمی حس و درک داشته! البته کار خود آدما نمیتونه جلوی هیچ تایتان خامی رو بگیره! همینطور که اون تایتان ایلسه رو خورد و خواست هانجی رو هم بخوره! که همین باعث میشه اطلاعات عجیبی درباره تایتانا به گوشمون بخوره! و خب به بحث اصلی میرسیم! ارن یگر! فرد عجیبی که حتی مانگا هم هیچکی نمیتونه از نقشش خبردار بشه! خب میریم سر اصل مطلب. ارن وقتی از خواب بیدار شد گفت من کی هستم؟ اینجا کجاست؟ و بعد گریه کرد! و گفت که انگار از بلند ترین واقعیت زندگیش بیدار شده! ولی این دفعه یادش بود! بهتره قسمت اول فصل یک اوایلش رو یه بار دیگه ببینید! چون به همین موضوع اشاره داره! ارن یه خواب میبینه، میگه اینجا کجاست؟ گریه میکنه و میگه انگار بلندترین خواب عمرم بیدار شدم! خب که هر دو اتفاق هم تو بچگی ارن و هم تو نوجوانی ارن واقعی بود! توجه داشته باشید تو قسمت اول فصل اول ارن خواب خون پاشیدن و چند تا تایتان دیده بود! که تو همون روز به واقعیت پیوست! و تو نوجوانی هم خواب گذشته رو دید! راستی تو قسمت اول به میکاسا میگه موهات بلند تر نشده؟( اشاره به زمانی که تازه به ارتش برای آموزش رفته بودن ) حتی انیمه هم خواب ارن رو تو قسمت اول انیمه کامل نشون نداد! تو مانگا اصلا نشون نداد! ولی یه حرف مهم تو مانگا زده شد! که فعلا گفتنش زوده! با توجه به چیزایی که از ارن دیدیم فکر کنم براتون قابل حدسه که چطوری اون خواب ها رو دیده! گذشته و آینده و… دیگه حرفی نمیزنم چون دیگه اسپویل محسوب میشه! درضمن تو قسمت بعد یه چیزه مهم میفهمید که بعدا راجبش توضیح میدم. فکر کنم کل قضیه رو فهمیده باشید. ( در ضمن مارلیایی ها قابلیت تبدیل شدن به تایتان ندارن! اینکه اسپویل نیست )
  به حال امیدوارم از مطالبی که نوشتم بهره کافی رو برده باشید!
  با تشکر.

  1. علی دست پیمان

   سپاس از اطلاعات بدون اسپویل و دمت گرم بابت دنبال کردن ما

   یه دمت گرم دیگه واسه اینکه اولین نفر هستی که دید من درست حدس زدم ! والا اره زیک رو حدس میزدم داستانش چیه ! ارن رو هم همینطور اون موقع خواب آینده رو دید الان گذشته !
   ولی خب دزست نمیتونم تحلیل کنم یه بخش هایی از پازل جاش خالیه تو ذهنم !

   1. MAC

    خیلی ممنون کاری نکردم وظیفه بود. درباره ارن باهات موافقم چون تو مانگا هم هنوز قضیه ارن کامل مشخص نشده! ولی میشه خیلی چیزا رو حدس شد. به هر حال ممنون

 42. Iliya

  من آخر نفهمیدم راینر و برتولد و آنی چه جوری هوشمند شدن میدونم یه تایتان هوشمند خوردن خب اون هوشمندرو توضیح دادین چجوریه ولی من نفهمیدم

  1. محمد

   خودت خواستی
   مارلی برای ارتشش بچه میگیره هرچه تواناتر استعداد برای تایتان شدن بیشتر
   هر تایتان شیفتر یه عمری داره بعد که عمرش به سرمیاد یکی از اینا باید جاشو بگیره به این صورت که اول تایتان معمولی میشی بعد صاحب تایتان رو با ذکر یا الله میخوری و حالا تو یه تایتانی

  2. علی دست پیمان

   با توجه به این که هر تایتان هوشمند میتونه 13 سال زنده بمونه احتمالا سرنک به آنی راینر برتولد تزریق شده و اونا نفر قبلی که این قدرت ها دستشون بوده رو خوردن

   1. ------------------------m-------------------------

    آقای دست پیمان من این نظریه ی 13 سالی که مطرح کردینو قبول ندارم…اگه دقت کنین گریشا بالای اون دیواره به اون سرباز میگه 15 سال پیش یادمه خواهرمو تو کشتی(دقت کنین 15 سال)که اون موقع هم کروگر زنده بود پس این نظریه غلط در میاد

    1. علی دست پیمان

     احتمالش هست زمانش متفاوت باشه ! اما چیزی که مشخصه محدودیت زمانی وجود داره قسمت 6 یا 7 نیم فصل اول راجع به این موضوع صحبت شد!

 43. محمد

  آقای دست پیمان آیا شما خواستار آزادی 100% در تمام جوامع هستید؟ منظورم اینه که تمام اطلاعات به صورت خالص بدون ذره ای اضافه کم در اختیار همه مردم قرار بگیرد
  توی این انیمه هم نشون میده که بهتره خیلی چیزا رو مردم ندونن تا آشوب نشه از چیزای کوچیک مثل خبرای بد و جرم و جنایت تا چیزای بزرگ مثل همین دیوارا

  1. علی دست پیمان

   خیر بنده نه درجایگاهی هستم که خواستار چیزی باشم و نه سواد سیاسی دارم که بخوام نظر بدم ! من فقط انیمه و واقعیت های موجودش رو بدون جهت گیری بررسی میکنم

   1. محمد

    عجب آخه نقل قول زیاد می‌نویسید توی یه جام راجع به گوگل یه چیزی نوشته بودید گفتم شاید چیزی باشه معذرت که فکر بد کردم راجع به شما

 44. مصطفی

  لامصب واس چی دوباره اسپویل میکنی تو رفتی مانگا رو دیدی فکر کردی خیلی زرنگی میای اینجا میگی

 45. محمد

  فصل چهار انیمه احتمالا بیش از یک سال بعد بیاد چون تویتر استدیو که نشون میده دارن رو یه چیز دیگه کار میکنن

  1. امیرحسین

   احتمالا انیمه کابانری باشه

 46. علی

  آقای دست پیمان این بررسی از دیدگاه شما درنوع خودش جالبه اما اگر بیش از این به تشبیه قومیت های این انیمه با قومیت های واقعی مانند یهود ادامه بدهید ممکنه براتون درسر بشه شاید شما ضد یهود نباشید اما بهتر است متونتان هم گویای همین باشند
  یهود ستیزی تنها مربوط به نازی ها نبوده بلکه بسیار گسترده و جهانی بوده است به همین دلیل است که آنها به اسراییل برگشتند که کار درستی هم کردند اما حکومت صهیونیستی که آنان را اداره می‌کند خلاف دین یهود عمل می‌کند
  راجع به نوشتار شما بیشنهادی دارم که عملش مطابق میل شماست بهتر است در نقد و بررسی از نوشتن رسمی استفاده شده و کمتر از علامت تعجب بهره ببرید

  1. علی دست پیمان

   ممنون سپاس از شما و نظرتون و مرسی که مارو همراهی میکنید

 47. آریا

  ای خدااااااااااا
  دوستان خلم : چرا اسپویل می کنید
  دلم می خواد با لگد بیام توی صورتتون
  چرا اینجوری می کنید
  حداقل اسپویل می خواید بکنید بنویسید (خطر اسپوووووووووووووووویل)
  مسخرشو در اوردید دیگهه….فکر می کنید خیلی باحالید اما نمی دونید چقدر لعنت بر خاندانتون می فرستیم ماهایی که دوست داریم مثل ادم انیمه رو تماشا کنیم
  اقای دست پیمان می دونم که براتون سخته و یه درخواست مسخره است اینی که میگم اما تو رو خدا یک ایکون روی سایتتون قرار بدید به نام اسپویل (برای نظرات)
  که این ایکون نظرات رو به طور خودکار نشون نده مگه اینکه خود کاربر بخواد
  راستی اینم بگم که نقد عالی بود

 48. هادی

  سلام خیلی ممنون آقای پیمان عزیز از نقد خوبت فقط یک مطلب هم هست باید بگم به دوستان عزیز لطفا از چیتر 90 به بعد (فصل چهارم) رو اسپویل نکنید مزه داستان از بین میره همین الان بگم که چند تا از دوستان عزیز پایین کردن حواستون باشه نخونید یه وقت لااقل اگر اسپویل هم میکنید قبلش بگید یه خطر اسپویلی چیزی

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما و مرسی که مارو دنبال میکنید

 49. GH

  اینم از قلم نندازم که خیلی مهمه ??????
  هی بیشعوری که هنوز نمیفهمی اینجا جای اسپویل نیس قطعا یه تناقصی بین بابا ننت بوده که تو اینجوری تربیت شدی که کرم بریزی به داستان
  گیریم که اسپویل کردی ایا چیزی گیرت میاد
  ایا دلت واقعا میخواد مورد فحش ما قرار بگیری ؟؟
  دفعه بعدی خوب فک کن و بعد نظر بنویس

  1. علی دست پیمان

   آقا خون خودت رو کثیف نکن ارزش نداره

 50. GH

  سلام به همه دوستان طرفدار این انیمه خفن و زیبا
  نقد خوب و مفیدی بود دمت گرم اقایی
  واقعا این قسمت خفن و غمناک بود همه اون بی احترامیا به الدیان که همش مربوط به اجدادشونه واقعا ناراحت کندس و مخصوصا صحنه های رو دییوار و گرایس ???
  یه حرفی درباره زیک
  این داستان یه گونه ایه که حتی شخصیت منفی داستان یه دلیلی برای کارهاشون دارن و حتی شاید به بعضیاشون این حقو بدید که چرا اینکارا رو میکنن
  و اصلا معلون نیس که حق طرف کیه و همین باعث جالبی این انیمه شده و این همه فدایی داره
  در ضمن قیافه ارن میکاسا باهال بود خوشم اومد ❤❤

 51. مجتبی

  چرا میای اینجا اسپویل میکنی و لذت داستان رو از ما میگیری هدفت چیه؟

 52. محمد

  بابا کجاشو دیدین آخرش ارن و زک یه طرف بشر یه طرف ازاین جا به بعد تشخیص خوب و بد سخت میشه و می‌رسیم به جمله ای که میگه
  خوب و بدی وجود نداره فقط دیدگاه ها فرق میکنه
  ولی لیوای مرد ایسایاما چقد فحش خورد ولی احتمالا فقط یه چشمشو از دست داده
  ساشام که توسط گبی میمیره که واقعا نمیدونم نقشش چیه

  1. آرتا

   دوست عزیز برای چی اسپویل می‌کنی
   مانگا دیدی خوش به حالت
   ولی این پست مربوط به انیمه ست.
   لیوای مرد
   ساشا مرد چیه آخه ??

 53. sr

  “هر دو طرف به اسم ظلم به اون یکی همدیگه رو میکشن…”
  این موضوع توی خیلی از واقعیات تاریخی مصداق داره. اینکه مخاطب نمیفهمه حق باکی هستش و طرف کی رو باید بگیره.
  موضوع اینه که در دو طرف درگیر جنگ هر شخصیتی برای طرف خودش قهرمان و برای طرف مقابل ضد قهرمانه. دلایل جنگ و شخصیت های درگیر با اون برای طرف خودشون قهرمان و برای طرف مقابل خیانتکارن. و به درستی نمیشه گفت که کدوم طرف بد و کدوم طرف خوبه. کدوم شخصیت منفی و کدوم شخصیت مثبته. چون شخصیت های مثبت برای هر جبهه شخصیت های منفی برای جبهه مقابلن و بالعکس. فقط در صورتی میشه با قطعیت در موردشون نظر داد که به تمام ابعاد اون موضوع اشراف کامل داشته باشی تا بتونی تصمیم بگیری. این قضیه رو کمابیش توی این قسمت هم حس کردم و به نظرم نکته جالبی اومد و تعمیمش به داستان و یا حتی تاریخ واقعی دنیا میتونه ذهن رو به بازی بگیره

  1. علی دست پیمان

   موافقم این قضیه همیشه تو مخ بوده و هست

 54. سعید زمانفر

  آقای دست پیمان عزیز و دوستانی که نظر ثبت میکنن میدونید که ما تو کشورمون حدود ده هزار هموطن یهودی داریم؟ به نظر بنده بهتره امر قضاوت در مورد قومیت ها رو شما انجام ندید چون یک طرفه به قاضی تشریف میبرید

  1. علی دست پیمان

   بله من هم با شما موافقم

 55. محمد

  بابا 9 تا تیتان
  حمله کننده مال ارن
  موسس مال فریدا بود که ارن خورد
  زره پوش مال راینر
  ارابه مال پیک دختری باهوش از ارتش مارلی
  غول آسا مال برتولت که ارمین خورد اما ارمین زمان تبدیل خیلی لاغر تره
  آرواره که مال یمیره و برای ادای دینش به راینر و برتولت با اونها میره و توسط پوروکو گالیارد برادر مارسل گالیارد که توسط یمیر خورده شد خورده میشه اما نقشه خوب پیش نمیره و پوروکو خاطرات برادرش رو به یاد نمیاره از َطرفی چون سرباز برگزیده مارلی نبوده و به همین دلیل هم در عملیات پارادایس به همراه تیم زک نرفت بی استعداد و مدام از هنگ اکتشاف و ارن شکست میخوره
  تایتان شکش که مال خاندان تیبوکه خاندان از مارلی که اصلا خودشونو درگیر هیچی نکردن و این تایتان هم توسط ارن خورده میشه
  تایتان حیوان مال زک که ظعیف ترین تایتانه

 56. v

  خیلی عالی بود ممنون از اطلاعاتی ک دادید
  واقعا این قسمت عالی بود
  خیلی دلم میخواد بدونم ک با ارن و میکاسا قراره چیکار کنن چرا زندان آخه؟؟!!
  بیصبرانه منتظر قسمت بعد هستم و بررسیه شما آخه صبح وقتی دیدم بررسیتون نیست با خودم گفتم چرا آخه و باز هم ممنون بخاطر نکته سنج بودنتون

 57. Iliya

  به نظر من اون آخر فصل ۲ که بود ارن هر کاری میکرد نمیتونست به تایتان تبدیل شه تا هانس رو نجات بده فکر کنم تو اون موقع بخشی از وجود گیریشا که درون ارن بود نمیزاشت با تایتان جوکر درگیر بشه

  1. علی دست پیمان

   این هم قابل تامل هستش اما عجیبه

 58. سعید زمانفر

  ممنون از بررسی این قسمت دیگه طوری شده که برای خواندن نقد و بررسی های شما برای قسمت های انیمه حمله به تایتان ها جستجو و صبر بیشتر از خود انیمه شده پس بدونید کارتون درسته
  فقط برای اینکه خستگیتون در بره ی سوال کلیشه ای که خیلی از دوستان تو قسمت نظرات ازتون میپرسن رو بپرسم، فصل چهارمش کی میاد؟ ???

  1. علی دست پیمان

   فصل چهار هنوز بصورت رسمی اعلام نشده کی میاد! :)) همچنین ممنون از شما کلی لطف دارید >3

 59. محمد1

  اول از همه خسته نباشید میگم بهت بابت تلاش و مطالعه و تحقیقی که واسه نقد انجام میدی
  امیدوارم روز به روز شاهد انیمه های جذاب تر و نقد های بیشتری از شما و تیمتون باشیم
  درمورد انیمه و این قسمت یه مثلی هست که میگن به تشنه یهو آب ندین خوب نیس الان داستان ما شده
  یهو تو یه قسمت اینهمه اطلاعات
  اولش بگم اصلا از این شباهت یه سری از قسمت های داستان با داستان های ساختگی یهودیا از ظلم و ستم هیتلر خوشم نمیاد
  یهودیا جز شرور ترین تفکرات کل تاریخ دنیا هستن ولی همیشه با هوش و ثروت تونستن چهره ی خودشون رو تظهیر کنن
  این قضیه باعث میشه یکم به نویسنده هم شک کنم که نکنه تفکراتی به اون سمت داره یا بخاطر حمایت هایی داستان رو به این سمت میبره
  البته این فقط یه حدسه با توجه به اینکه جدیدا ثروتمندان یهودی خیلی به سمت شرق آسیا رفتن و کلی فعالیت رسانه ای اونجا انجام میدن بواسطه اسپانسرینگ و حمایت های مالی
  بگذریم
  ولی من فکر میکنم مردم داخل دیوار میتونن نشون دهنده آلمان ها باشن
  لفظ های وطن پرست و تاکید خیلی زیاد روی نژاد و این شکست خودنشون از مردم مارلی خیلی شبیه آلمان هاست یا بهتر بگم نازی ها
  بنظرم هیچ کدوم از دو داستانه گریشا و پدرش درست نیست و مخلوطی از حقیقت و دروغه دقیقا مثل تاریخ دنیا
  ضمن اینکه گریشا اصن ترجمه نکرد بقیه کتاب رو با یه صفحه ترجمه اون حرف رو زد بعد گف من به یمیر ایمان دارم
  فکر میکنم یمیر و پیروانش هم کار خوب داشتن هم بد ولی بعد مدتی از کنترل خارج شدن و دست به کارهای عجیب غریب زدن مثل نازی ها
  درباره داستان شاه داخل دیوار هم فکر کنم اگه اون قسمت کنی اکرمن رو دوباره ببینیم بتونیم یه سری از قسمت های گم شده پازل رو کنار هم بچینیم اون محافظ شاه بوده
  یه چیزی که تو انیمه منو اذیت میکنه همینه که همش باید خودت فلش بک بزنی و اطلاعات جدید رو با قبلی ها کنار هم بزاری
  چون یه سری چیزهایی میشنوی و میبینی که اصلا نمیفهمی بعد میگذری 5 تا قسمت جلوتر راز مربوط بهش مشخص میشه خیلی سخت میکنه دیدن انیمه رو حتما باید چند بار ببینی
  یه نکته ای رو هم که فراموش کردی دلیل اصلی این جنگ بدست اوردن منبع عظیم سوخت فسیلی هست که دقیقا زیر پارادایسه و مارلی ها بخاطر این میخوان قدرت تایتان موسس رو گیر بیارن چون شاه داخل دیوار تهدید کرده بود که اگه نزدیک ما بشین تایتان های دیوار رو ازاد میکنم که با توجه به اندازه اونها راحت میتونن از دریا رد بشن
  خلاصه که اینطور
  راستی اسم قسمت بعد هم جالب بود حمله با غول ها خخخخ
  قیافه میکاسا رو چرا تغییر دادنننن -_-
  اول که اون ارن نفهم بهش گف موهاشو کوتاه کنه الانم که این وضعیته
  چیکار به موهای این دختر دارن هی

  1. محمد1

   نه اقا منظورم از نویسنده ایسایاماس نه شما که :))))))))

   1. علی دست پیمان

    آهااااااااااا جون داداش اصلا یه لحظه قلبم گرفت اشک دور چشم حلقه زد :))))))))))))))))

 60. sr

  اوه عالی بود
  متن شما هم به اندازه خود سریال پیچیده بود
  ممنون و خسته نباشید

  1. علی دست پیمان

   ممنون از شما که مارو دنبال میکنید، آره اصلا خیلی طولانی هم شد

 61. امیر

  خیلی ممنون از بررسی عالی تون.
  یه جا گفتید که یه تایتان هم هست که هنوز نمیدونم کیه و داخل دیوار هاست. این به نظرم اشتباه هست. 7 تا تایتان رو مارلی ها گرفته بودن، یه تایتان موسس هم که دست خانواده رییس بود داخل دیوار ها. تا اینجا شد 8 تا. اون تایتان 9 ام هم کروگر بود که کسی خبر نداشت اون یه تایتانه! اینجوری اون تایتانی که هنوز نمیشناسیم دست مارلی ها هستش. این نظر شخصی منه.
  یه سوال هم برای من پیش اومده. اینکه تو عکسی که مربوط به جنگ تایتانی میبینم، انگار یه سری حیوون بزرگ عظیم جثه هم وجود داره! اینا انسان هستن که تایتان شدن یا حیوون ها هم تایتان میشن؟!
  سوال بعدی اینه که. تو همین عکس مربوط به جنگ تایتان ها و همینطور توی اندینگ فصل دوم، ما کلی تایتان میبینم که حمله کردن به مارلی ها. این ها چه جوری به وجود اومدن تو اون دوره که سرنگ نبود؟ و این که این ها قطعا باید تایتان بدون عقل باشن، پس یعنی الدیان ها مردم خودشون رو به تایتان بدون عقل تبدیل کردن برای جنگیدن؟ در نتیجه میتونسن تایتان های بدون عقل رو به انسان عادی برگردونن مجددا؟

  1. علی دست پیمان

   خوب اون هفتا تایتان که مارلی ها گرفته بودن رو اسم میبری ؟
   آره اون حیونا نظر منم جلب کردن انکار مثلا سگ های جهنمی یا سگ های تایتانی بودن همین موضوع باعث میشه فک کنم میشه سرنگ رو هم به حیوانات تزریق کرد و اونارم تبدیل به تایتان کرد
   فک کنم از قدرت های تایتان موسس تبدیل انسان های عادی به تایتان و بلعکس هم باشه !

   1. امیر

    1: یه تایتان که مارلی ها خبر نداشتن کیه و فکر میکردن تو دیوار ها بوده: تایتان کروگر که رسید به ارن.
    2: داخل دیوار ها: تایتان موسس.
    3: هفت تا تایتان دست مارلی ها: تایتان غول پیکر، زره پوش، مونث، میمونی، باربر، اون مدل تایتان که دوست راینر بود و ییمر خوردش، و یه تایتان که نمیشناسیمش ما هنوز.

    1. علی دست پیمان

     درسته من اشتباه کردم اصلاح شد

 62. کیانمهر

  فصل چهار هم داره؟ باید چند سال هم منتظر فصل 4باشیم ?

  1. علی دست پیمان

   فصل چهارم که داره هیچ فک کنم فصل پنجی هم وجود داشته باشه ! هنوز هیچی از زمان انتشار فصل 4 نگفتن این موضوع رو میتونید از بخش اخبار دنبال کنید ! همچنین میتونید با کلیک و عضویت در سیستم ارسال نوتیقیکیشن وارونه نوتیف جدیدترین مطالب رو روی گوشیتون داشته باشید!

 63. carol

  یکی از نطرات من راجع به اینکه ساختن دیوار کار درستی بوده درست از آب در اومد.
  یه چیزی بعد از دیدن این قسمت برای پایان انیمه به ذهنم اومد.من فکر می کنم ارن بقیه اون 7 تا تایتان رو هم میخوره اونوقت به یه تایتان بنیانگذار کامل مثل یمیر فریتز تبدیل میشه و می تونه معامله با شیطان و لغو کنه و اینطوری دیگه تایتان ها روی زمین باقی نمی مونن و آدمایی هم که تبدیل شده بودن برمیگردن.
  شما چی فکر می کنید؟

  1. آریا

   اولین دیدگاه

   1. آریا

    اولین دیدگااه

    1. آریا

     اولین دیدگاااه

     1. آریا

      اولین دیدگااااه

     2. آریا

      اولین دیدگاااااه

     3. آریا

      اولین دیدگااااااه

     4. آریا

      اولین دیدگااااااه

     5. آریا

      اولین دیدگااااااه

     6. آریا

      اولین دیدگااااااه

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *